• balandžio 12 d., Penktadienis

Kurios dumplūnės skanesnės?

Nors parduotuvėse jau galima rasti dumplūnių vaisių, supakuotų į nedideles dėžutes, o konditeriai jais puošia tortus, jas nedrąsiai sodiname soduose. Gal šie neįprasti augalai atrodo nepatikimi, o gal įsivaizduojame, kad kilę iš šiltųjų kraštų… Iš tiesų jas auginti nėra sudėtingiau nei pomidorus.

 

 

 

 

 

Dvi skirtingos rūšys

Valgomosios dumplūnės – šakoti vienmečiai augalai. Jos skiriasi augumu, vaisių dydžiu ir skoniu. Dažniausiai auginamos peruvinės dumplūnės (Physalis peruviana var. edulis) ir filadelfinės dumplūnės (Ph. ixocarpa) veislės.

Peruvinės dumplūnės – gausiai šakoti vidutinio aukščio (apie 50 cm) augalai. Žiedeliai smulkūs, gelsvi su mažomis rudomis dėmelėmis ant vainiklapių, skleidžiasi visų lapų pažastyse. Jie savidulkiai, ir vainikėliui nukritus taurėlapiai apgaubia besivystantį vaisių. Vienas augalas gali sunokinti iki 200 vyšnios dydžio vaisių. Gerai sunokę jie būna tamsiai geltoni arba oranžiniai, o gaubiamoji taurelė – sausa, sudžiūvusio šiaudo spalvos. Prinokę vaisiai byra ant žemės. Kadangi augalai nuolat auga ir žydi, pirmieji vaisiai renkami liepos viduryje, o paskui – du kartus per savaitę. Kadangi peruvinės dumplūnės mėgsta šilumą ir yra gana nedidelės, jas galima auginti polietileno šiltnamiuose, kurie dažnai vėdinami.

Filadelfinės dumplūnės kur kas stambesnės. Jos užauga 60–80 cm aukščio ir aukštesnės, gausiai šakojasi, turi stambesnius lapus ir žiedus. Ir vaisiai didesni, 3–5 cm skersmens, sunokę šviesiai geltoni, taurelės dažniausiai plyšta. Sunokę taip pat krenta, bet geriau suspėti nuskinti. Pagulėję ant drėgnos žemės netinka ilgiau laikyti. Ši rūšis ir jos veislės taip pat dera iki šalnų.

Visos dumplūnės dar ilgai augtų ir derėtų, jei leistų orų sąlygos. Kartais iš žemėje likusio vaisiaus pavasarį pridygsta daigų. Juos galima persodinti ir auginti. Tik vėliau nei namuose sudygusios dumplūnės vėliau ir sužydės, o tai reiškia – nespės užauginti tiek vaisių, kiek anksčiau pasodinti, namuose užauginti daigai.

Skirtingi skoniai

Dumplūnių vaisiai skiriasi ir skoniu. Maži, oranžiškai geltoni, patys skaniausi – peruvinių dumplūnių. Jie pakankamai saldūs, kad tiktų desertams. Laiku nuskinti ir sausai vaisiai laikomi išbūna labai ilgai – iki žiemos vidurio. Vėliau jie pradeda raukšlėtis, džiūti. Ir tokie yra valgomi, primena razinas.

Filadelfinių dumplūnių vaisiai, nors ir dideli, nėra tokie skanūs. Norint valgyti neperdirbtus, reikia labai gerai sunokinti ir nuplauti. Ką tik nuskintų vaisių paviršius būna lipnus, lyg suteptas aliejumi. Plauti juos reikia ne tik dėl švaros, bet ir šiam nemaloniam paviršiui pašalinti. Sudėti kambaryje laikosi gerokai trumpiau, vidutiniškai iki gruodžio mėnesio.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 12, penktadienis.
  • Saulė teka 06:23, leidžiasi 20:17.
  • Mėnulis teka 07:29, leidžiasi 00:50.
  • Mėnulis Dvyniuose, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 8 d.
  • Galmantas, Damijonas, Julijus (Julius), Jūratė, Zenonas
  • Tarptautinė aviacijos ir kosmonautikos diena
  • Žiedų diena. Sodinkite vijoklinius augalus, gėles, agurkus, moliūgus, arbūzus, aguročius. Persodinkite kambarinius augalus. Skiepykite rožes. Vėdinkite patalpas, rūsius, valykite grindis. Nepatartina laistyti, tręšti augalų.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius