• gruodžio 8 d., Sekmadienis

Kurkime sodą, draugišką paukščiams. II dalis

Vieniems laukiniai paukščiai soduose asocijuojasi su nulestomis vyšniomis, kitiems – be galo įdomūs ir žavingi sutvėrimai. Jie gamtoje – ne vien dėl grožio ir žmogaus naudai ar nenaudai. Šie gyvi padarai tiesiog būtini ekosistemos struktūroje, per mitybos grandines suvartoja begalę įvairių gyvių: graužikų, kirminų, vabzdžių ir jų lervų. Lesdami uogas, vaisius, jie ne tik maitinasi, bet ir padeda sėkloms išplisti. Kartais, nesuvokdami sparnuočių vertės, nepelnytai juos nuvertiname ar net naikiname.

 

Padėkime įsikurti

Atsižvelgiant į paukščių teikiamą naudą žemės ūkiui, tikrai verta sudaryti sąlygas, kad mūsų sodybose jų apsigyventų kuo daugiau ir įvairių. Ko mums reikės?

Paukščiams sodyboje reikia uždarų ir atvirų erdvių, nuošalesnių vietų, kur jie galėtų saugiai sukti lizdus. Tinka ir įvairių krūmų sąžalynai, vijoklių kampeliai. Noriu atkreipti dėmesį, kad daugelio rūšių paukščiams perėti geriausi yra seni medžiai, juose susidariusios drevės. Jei senas medis nėra pavojingas, tikrai verta jį išsaugoti dėl ekosistemos bioįvairovės.

Paukščiai maitinasi nebūtinai vaiskrūmių uogomis ar sėklomis. Jei sode augs kitokių derančių sumedėjusių augalų, jie rinksis juos. Tokie augalai vadinami ornitochoriniais. Paukščiai lesa jų sėklas, uogas, ant šakų suka lizdus. Sparnuočiams labiausiai patinka didelė medžių įvairovė, tada apsigyvena daugiau rūšių. Štai keletas ornitochorinių augalų.

Vienus paukščius gudobelės (Crataegus) vilioja sultingais vaisiais, kitus – tankiomis, dygiomis šakomis, tarp kurių galima pasislėpti ar sukti lizdus. Šių augalų rūšių be galo gausu, tad rinktis tikrai yra iš ko. Pavyzdžiui, švelnioji (C. mollis) ir pošvelnė (C. submollis) gudobelės užaugina stambius obuolėlius, kurie naudingi ne tik paukščiams, bet ir žmogui.

Tujos (Thuja), kadagiai (Juniperus) ir įvairios pušys (Pinus) paukščių labai „vertinamos“ dėl tankios lajos ir kankorėžiuose subrandinamų sėklų. Čia mėgsta lizdus sukti dagiliai, čivyliai, žaliukės, kikiliai, juodieji strazdai ir kt. O sėklomis minta kryžiasnapiai, geniai.

Šermukšnių (Sorbus), aronijų (Aronia), putinų (Viburnum) uogos, įvairių obelų (Malus), ypač Zyboldo (M. toringo), obuoliukai – daugelio paukščių mėgstamas rudens ir žiemos skanėstas. Ypač jais gardžiuojasi strazdai, svirbeliai.

Įvairūs klevai (Acer), ievos (Padus), šeivamedžiai (Sambucus), lazdynai (Corylus), ąžuolai (Quercus), alksniai (Alnus) yra mėgiami paukščių dėl subrandinamų uogų, sėklų, gilių ir riešutų.

Galbūt ne vienam kyla klausimas, ar išvardinti sumedėję augalai tinka mažoms erdvėms? Taip, ypač tokie kompaktiški krūmai, kaip putinai, aronijos, šeivamedžiai. Yra išvesta įvairių dekoratyvių veislių. Kompaktiškas koloniškas lajas turi paprastojo ąžuolo (Quercus robur) veislės ‘Fastigiata’, ‘Fastigiata Koster’. Didžiulė klevų ir šermukšnių įvairovė.

Sukti lizdus paukščiams patinka ir įvairiuose vijokliuose. Be to, kai kurie iš jų užaugina uogas, pavyzdžiui, penkialapis vynvytis (Parthenocissus quinquefolia). Uogomis minta įvairūs strazdai. O jei vieta, apaugusi gervuogėmis, krūmokšniais, prie vandens telkinio, bus žmogaus netrikdoma, ten apsigyvens lakštingala, kurios giesmės galėsite klausytis ilgais pavasario vakarais. Tad yra dėl ko stengtis.

Paukščiams patinka vabzdžiai, o šiems – viliojantys augalai, ypač žydintys, kvapnūs ar nektaringi: flioksai (Phlox), bajorės (Centaurea), ežiuolės (Echinacea), vingiorykštės (Filipendula), viendienės (Hemerocallis), saulėgrąžos (Helianthus) ir kt. Kai kurių gėlių sėklomis minta ir paukščiai. Tad jei norite, kad jūsų sode kunkuliuotų gyvenimas, sukurkite mažą ekosistemos bendriją.

Padėkime išgyventi

Sausomis vasaromis ir kitu panašiu metų laiku patariama sode pastatyti girdyklą ir maudyklę, nes vanduo paukščius labai vilioja. Jis taip pat traukia drugelius ir vabzdžius. Šie mažosios architektūros statiniai sodui suteikia gyvybės, įvairovės. Juos rekomenduojama padaryti pagal čia vyraujantį stilių. Girdyklos statomos ne sodo viduryje, o geriau nuošaliau prie medžių, kad paukščiai netrikdomi galėtų atsigaivinti. Vandenį patariama keisti kas savaitę, karštomis dienomis ir dažniau, kad jis neužsistovėtų ir nepažaliuotų. Mat tokio paukščiai negers.

Pastebėjus, kokie paukščiai atskrenda į sodą arba norint, kad jie čia apsigyventų, rekomenduojama iškelti tinkamus inkilus. Noriu atkreipti dėmesį, kad skirtingų rūšių paukščiams keliami skirtingo skersmens landos, dydžio inkilai. Landa turėtų būti atsukta į rytų ar pietų pusę. Kasmet inkilus patariama išvalyti, nes paukščiai neperi, kai jie yra pilni šakelių ar kitokio kraiko. Be to, jais, norint, kad sparnuočiai gyventų prie namų ištisus metus, svarbu pasirūpinti ir žiemą. Stilingos lesyklos ir tinkamas maistas džiugins juos.

 

Unsplash nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 8, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:29, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis Žuvyse. Priešpilnis
  • Gedmintė, Gediminas, Gedimina, Guntila, Vaidgintas, Zenonas
  • Švč. Mergelės Marijos Nekalto Prasidėjimo šventė
  • Lapų diena. Rekomenduojama augalus laistyti, purkšti. Vėdinkite patalpas, valykite grindis.
  • Jei gruodis šiltas, tai birželis bus šaltas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius