• balandžio 23 d., Antradienis

Kvapais vilioja jostrai

Jostrai nėra populiarūs kambariniai augalai, ir tik nedaugelis juos atpažįsta. Bet lankydamiesi Viduržemio jūros pakarntėse ir Egipto kurortuose tikriausiai atkreipėte dėmesį į vėjo malūnėlius primenančius kvapnius žiedus. Jei turite erdvų ir šviesų kambarį, jostrus galite auginti namuose.

 

Švelniausios spalvos

Penki jostrų vainiklapiai išsidėsto taip, kad vienas kraštas truputį dengia gretimą. Dėl to žiedai atrodo lengvai pasisukę. O spalvos labai švelnios ir šiltos – nuo baltos, geltonos iki įvairių rožinių atspalvių ir šviesiai raudonos. Jų deriniai būna patys įvairiausi.

Jostrai žydi nuo gegužės iki lapkričio. Žiedai skleidžiasi ilgakotėse šakotose kekėse šakų viršūnėse. Jie labai kvapnūs, ypač vakare ir rytą. O nektaro nėra, vien kvapas vilioja vabzdžius, dažniausiai – sutemose skraidančius sfinksus. Skirtingų augalų kvapas šiek tiek skiriasi: vienų jis panašus į jazminų, kitų – į gardenijų ar citrinmedžių. Kai kurių veislių augalai šilto klimato šalyse žydi visus metus.

Šilto klimato šalyse jostrai sodinami kaip dekoratyviniai augalai. Kadangi jie nesunkiai kryžminasi, sėjinukai gali skirtis nuo motininių augalų. Taigi įvairovė labai didelė. Augdami lauke jie gali pasiekti 8–9 m aukštį. Lapai išsidėstę šakų viršūnėse. Beveik visi augalai sezoniškai numeta lapus, tik P. pudica ir žiemą žydintis jamaikinis (P. obtusa) jostras visžaliai.

Raudonasis jostras (P. rubra) yra Nikaragvos nacionalinė gėlė. Auga krūmais arba 2–8 m aukščio medeliais. Lapai stambūs, 30–50 cm ilgio. Žiedai šviesiai raudoni, rožiniai arba beveik balti, su gelsvais vidurėliais. Išsiskleidę jie būna 5–7,5 cm skersmens. Maloniai kvepia rožėmis, citrinmedžiais ir cinamonu. Centrinėje Amerikoje raudonasis jostras auga uolėtose ir sausringose srityse, gali išgyventi sausros periodus ir sužydėti numetęs lapus. Gaudamas pakankamai drėgmės, jis išlieka visžalis. Pasaulyje auginamas gan plačiai.

Baltasis jostras (P. alba) – populiariausia rūšis. Ypač mėgstama Pietryčių Azijoje. Medeliai užauga iki 10 m aukščio. Žiedai 2–2,5 cm skersmens, balti, su nedideliais gelsvais vidurėliais. Lapai iki 30 cm ilgio, šiek tiek siauresni nei kitų rūšių.

Jostrai tinka ne tik aplinkai puošti. Jų žiedai renkami vėriniams ir girliandoms, šventykloms ir skulptūroms padabinti.

 

Rūta Beltienė

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. gegužės mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 23, antradienis.
  • Saulė teka 05:57, leidžiasi 20:38.
  • Mėnulis teka 20:21, leidžiasi 05:41.
  • Mėnulis Skorpione 18:20, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Adalbertas, Daugaudas, Juras, Jurgis, Jurgita (Jurga), Vygailė.
  • Jorė, Jurginės. Ganiklio diena. Anglų kalbos diena. Pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena.
  • Per Jurgines griežčiausiai drausta judinti žemę – arti, akėti, sėti, kasti. Net kuolo į žemę įkalti nevalia.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius