• rugsėjo 21 d., Šeštadienis

Laikas tvarkyti rūsį

Rugpjūtis – aktyvaus konservavimo metas. Kas uogienes verda, kompotus gamina, kas agurkus, pomidorus raugia… Netrukus į rūsius keliaus ne tik konservuotos, bet ir šviežios gėrybės iš daržo. Paskutinis vasaros mėnuo – laikas pasirūpinti rūsio švara.

Rūsyje, nesvarbu, kokiame, – įrengtame po namu ar pastatytame atskirai, kaip ir bet kurioje kitoje maisto produktams laikyti skirtoje vietoje, būtina reguliariai atlikti sanitarinį valymą. Be daržovių rūšiavimo, nuolatinio perrinkimo, sugedusių, apvytusių vaisių šalinimo, būtina rūsį nuolat vėdinti ir retkarčiais dezinfekuoti.

 

Rūsio dezinfekavimas kalkių skiediniu

Šį darbą turime atlikti kasmet, vasarą. Nebūtina rūsio tvarkymo darbų atidėlioti vasaros pabaigai, nors paprastai, kol neprireikia nešti stiklainių į rūsį ir krauti daržovių, retas tuo pasirūpina iš anksto. Kai virtuvėje jau stovi surikiuoti stiklainiai, suskubame pasižiūrėti, kaip laikosi rūsys. O kas jame? Voratinkliai, vietomis įjungus šviesą besislapstantys vėdarėliai, viena kita prabėganti pelė…

Pirmiausia iššluojame visą rūsį, nuvalome drėgnu skudurėliu lentynas, tada jau galima dezinfekuoti. Nuo seno rūsiai dezinfekuojami kalkių skiediniu. Mišinys paprastai pagaminamas ir žmogui nekenksmingas, tačiau gerai stabdo patogeninių grybelių ir bakterijų dauginimąsi. Gaminant skiedinį, į jį reikėtų įmaišyti vario ar geležies sulfato. Šių medžiagų nereikėtų bijoti – jos dažnai naudojamos ekologiniuose ūkiuose, kaip priemonės, padedančios apsaugoti augalus nuo grybinių ligų. Rūsio dezinfekavimui gaminamas kalkių su sulfatu ir vandens mišinys santykiu 1:10. Šiuo tirpalu balinamos rūsio sienos (jei jos – iš plytų ar betono). Dirbama tepant teptuku, sunkiai prieinamas vietas galima išpurkšti. Nuvalyti rūsio lentynas galima ir didesnės koncentracijos kalio permanganato tirpalu, taip pat tabako ištrauka. Kuo tirpalas šviežesnis, tuo efektyvesnis. Jei rūsio grindys nebetonuotos, o po kojomis – tiesiog žemė, verta ant jos paberti sausų kalkių.

 

Tekstas – Onos Daujotienės.

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ rugpjūčio numeryje.

Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
lynda course free download
download redmi firmware
Download WordPress Themes

Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Šiandien

  • Rugsėjo 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 07:02, leidžiasi 19:20.
  • Mėnulis teka 22:41, leidžiasi 14:49.
  • Mėnulis Dvyniuose, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugsėjo 14 d.
  • Matas, Mantvilas, Nijolė, Viskintė
  • Šv. Matas, Alutinis. Bobų vasara. Tarptautinė taikos diena. Tarptautinė Alzheimerio ligos diena. Miškininko diena.
  • Žiedų diena. Genėkite krūmus. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Džiovinkite vaistažoles, darykite gydomąsias pagalves. Imkite ir džiovinkite derlių. Valykite rūsius, langus, naikinkite pelėsius, vėdinkite ir tvarkykite patalpas, spintas, tvartus, klokite grindų plyteles. Nereikėtų laistyti, ruošti malkų.
  • Kai rudens dieną vorsiūliai visur laukus apdraiko – lauk rytoj giedros.

Įvykių kalendorius

Populiariausi straipsniai

Apklausa

Ar patyrėte nuostolių dėl sausros?

Rezultatai

Kraunasi ... Kraunasi ...

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Sekite mus