• rugpjūčio 16 d., Antradienis

Laistymas – išganingas arba pražūtingas?

Laistymas – vienas iš paprasčiausių augalų priežiūros darbų. Taip mano dauguma sodininkų. Vis dėlto ir čia yra paslapčių. Kartais laistydami sodo, gėlyno ar daržo augalams padarome meškos, o ne gerą paslaugą.

 

 

 

 

 

Vanduo būtinas augalui, kad augtų, būtų sveikas ir nežūtų. Ką pirmiausia padarome pasodinę jį naujoje vietoje? Žinoma, gausiai palaistome. O ko imamės vėliau, ypač prasidėjus sausrai? Irgi laistome, o kaipgi kitaip. Nemanykite, kad tai paprasta, visai ne. Nežinant kai kurių subtilybių, rekomendacijų ar taisyklių galima padaryti daug klaidų, kurių pasekmė – augalų žūtis.

Šiame straipsnyje nurodomos laistymo klaidos, patarimai ir rekomendacijos tinka visiems sodybos augalams. Kiek labiau reikėtų atkreipti dėmesį į daržoves. Ši grupė yra išskirtinė, lepesnė, todėl taikomos papildomos rekomendacijos.

 

Paros laikas, tinkamas laistymui

Daržoves reikia laistyti anksti ryte arba vakare. Jei daržas laistomas anksti ryte, jos spėja apdžiūti iki karščiausios dienos atkarpos, pasiima daugiau vandens ir mažiau jo išgarina į aplinką. Vakare, prieš saulėlydį ar po jo, krenta oro temperatūra, sušlapinti lapai nenudega, apdžiūva. Per dieną daržovės ištrokšta, todėl noriai sugeria visą vandenį. Dirva negreitai išdžiūva, išlieka drėgna per naktį ir net iki pusiaudienio.

 

Laistymas gali išgelbėti ir padėti

Anksti pavasarį dygstančios daržovės būna atsparios pavasarinėms šalnoms, tačiau kartais apšąla ir jos. Jei taip nutiktų, jas kuo greičiau palaistykite – tuomet išgelbėsite. Tokių daržovių ir kitų pavasarį apšalusių sodybos augalų nereikėtų pamiršti visą sezoną. Jie silpnesni už kitus, mažiau atsparūs ligoms. Tad labai svarbu reguliariai laistyti ir tręšti, kad sustiprėtų.

 

Kaip reikia ir nereikia laistyti daržovių?

TAIP. Laistykite retai, bet gausiai. Pilant daug vandens, jis pasiskirsto ne tik apie šaknis, bet ir prasiskverbia į gilesnius dirvos sluoksnius, kur laikosi gerokai ilgiau nei paviršiuje. Taip laistomos daržovės suformuoja giliau įsiskverbiančias šaknis, o per sausrą drėgmės atsargų užtenka ilgiau.

TAIP. Kapiliarinis laistymas. Sumažėja rūpesčių. Augalai vandens gauna reguliariai tiek, kiek reikia, viršutinė dalis nešlampa. Dirva nepažliunga.

TAIP. Laistykite augalus lietaus vandeniu. Iš krano ar žarnos bėgantis vandentiekio vanduo per šaltas. Be to, jame gali būti per daug chloro ar geležies. Naudokite lietaus arba sodybos tvenkinio vandenį. Netingėkite pastatyti kelias indų jam surinkti ten, kur bėga nuo stogo.

NE. Nelaistykite dažnai ir mažai. Jei dažnai pilama nedaug vandens, tik viršutinis dirvos sluoksnis sudrėksta ir tik iš ten daržovių šaknys gali jį siurbti. Tokiu atveju vanduo neprasiskverbia giliau, daržovės nesudaro gilesnės šaknų sistemos. Pagrindinis šaknynas formuojasi dirvos paviršiuje. Šitaip priverčiame daržoves nesiskverbti gilyn ir neieškoti ten vandens. Dar blogiau, jei prasideda sausra. Tada paviršiniai dirvos sluoksniai greitai perdžiūva, daržovėms ima smarkiai stigti vandens. Jei per kelias dienas mes nepalaistome, jos gali žūti arba patirti didelių pažeidimų.

NE. Nelaistykite augalų stipria vandens srove. Ji gali nuplėšti žiedus, pažeisti lapus. Nors šie pažeidimai ir nėra mirtini, tačiau sugadina augalų išvaizdą. Be to, žaizdos audiniuose – atviri vartai įvairiausioms grybinėms ligoms. Nelaistykite augalų stipria srove iš žarnos. Tai daryti laistytuvu sunkiau ir atima daugiau laiko, tačiau augalai atsidėkos gražia išvaizda ir geru derliumi. Nepilkite stipriai vandens ir ant šviežiai apsėtų vagų, nes išplausite sėklas arba suplaksite žemę – jos blogai dygs ar visai nesudygs.

NE. Nepilkite vandens ant lapų. Stenkitės, kad jie sudrėktų kuo mažiau. Laistydami vandens srovę nukreipkite prie stiebų pagrindo. Kai kurios daržovės, pavyzdžiui, pomidorai, labai jautrios. Drėkstant lapams, labai greitai vystosi grybinės ligos, tarp jų ir bjaurioji fitoftorozė.

NE. Nelaistykite daržovių per karščius. Vasarą temperatūra pavėsyje kartais pakyla net iki 30 °C. Mums atrodo, kad tada reikia skubėti laistyti daržą, nes burokėliai nugeibę, morkų lapai sugulę, kopūstai apvytę… Bėgate nešini žarna, daržą laistote gausiai. Blogai. Vandens lašai per karščius veikia kaip mažos linzės – sutraukia saulės spindulius, kurie nudegina lapus ir atsiranda baltų ar kartais rudų dėmelių. Pažeistus augalus lengviau puola įvairios ligos. Be to, aukštesnėje temperatūroje jie būna užprogramuoti taupyti vandenį, o ne siurbti iš žemės. Dėl to net iš drėgnos žemės daržovės nepasiima jo tiek, kiek kitu paros metu.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugpjūčio 16, antradienis.
  • Saulė teka 05:57, leidžiasi 20:48.
  • Mėnulis teka 22:30, leidžiasi 11:30.
  • Mėnulis Avine, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugpjūčio 12 d.
  • Alvita, Buivydas, Rokas, Jokimas
  • Šv. Rokas, pjūties pabaiga.
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Galima sėti, sodinti gumbinius augalus, tręšti, ravėti. Pjaukite, grėbkite, vartykite, vežkite šieną. Rinkite vaistinius augalus, darykite gydomųjų žolelių pagalves. Purkškite augalus nuo kenkėjų.Valykite rūsio lentynas, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas, patalus, drabužius. Ypač gera diena imti derlių, konservuoti, sandėliuoti.
  • Jei saulei tekant rytuose pasirodo vaivorykštė, greit bus lietaus, o jei vaivorykštė vakaruose, ilgai išsilaikys geras oras.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar auginate arbūzus?

Įvykių kalendorius