• birželio 8 d., Ketvirtadienis

Langai – namo akys

Langai, o jei dar išpuošti karūnomis, išdailinti nuspalvintomis, bet jau nublukusiomis langinėmis, – tikriausiai pirmas dalykas, į kurį atkreipiame dėmesį, ieškodami savo sodybos. Už langų akys pirmiausia užkliūva ir tiesiog dairantis po apylinkes: ir nenuostabu, juk tai – gyvo namo akys. Skamba poetiškai? Galbūt, bet čia slepiasi ir pačios pragmatiškiausios tiesos.

 

 

 

 

Nepeikite turimų langų

Deja, kažkodėl pradedančiam sodybos savininkui langai dažniausiai užkliūva pirmieji – „tai langus būtinai reikės keisti“. Aš irgi, tiesą pasakius, grasinau langus keisti. Tačiau nuvalius, nugrandžius, staiga pasirodė dar visai tinkami naudojimui. Taip, toli gražu ne A+ klasė, tačiau kuriai vasarvietei to reikia?

Vartydama skelbimų portalus, ne kartą mačiau išluptus fantastiško grožio senus langus. Parduoda / atiduoda, nes keičia į naujus, geresnius. Dar labiau suskausta širdį, kai paaiškėja, kad sodyboje nėra nuolat gyvenama ir tam nesiruošiama, langai tiesiog seni, todėl reikia sudėti naujus – plastikinius. Dažniausiai – nevarstomus ir be skirtukų. Tikriausiai ne vienas esate matę tokį namą: stovi tarsi nuščiuvęs – lyg išluptomis akimis. Atgal senų langų nebesudėsi: vėlu.

Mano patarimas – nepulkite peikti savo turimų langų. Visai tikėtina, kad užtenka tik kruopščiai nuvalyti, gal uždėti naujo „kito“. Tai – senovinis glaistas langų stiklams sandarinti, gaminamas iš kreidos ir sėmenų aliejaus. Galima paieškojus nusipirkti parduotuvėje.

Skandinavijos šalyse gana populiarūs įvairūs paveldo restauravimo kursai pradžiamoksliams. Juose mokoma, kaip tinkamai, labai paprastomis priemonėmis ir nesudėtingai patiems restauruoti senus langus ir duris. Tokių mokymų būta jau ir Lietuvoje, tačiau dažniausiai jie būna paskelbiami labai siaurame išrinktųjų rate, dirbančiam žmogui itin nepatogiu laiku arba iš viso – jau po renginio. Mano supratimu, tokią situaciją lemia vien ekonominiai motyvai. Susižavėjusi galimybe lengvai atnaujinti langus, aš kreipiausi į kelis specialistus. Nusiuntus kelias nuotraukas, langų matmenis, man paskaičiavo kone 1000-čio tuomet dar litų sąmatą už vieną langą. Fantastiški pinigai. Suprantu, kad langus atgaučiau gražius, kaip naujus, tačiau vasarvietei tai – per didelė investicija.

Jei turėtume bent panašias sąlygas mokymams, kaip Švedijoje, esu tikra – skelbimuose atiduodamų langų stipriai sumažėtų. Taip, kokybė gal būtų menkesnė, tačiau savomis rankomis restauruotas šimtametis langas visuomet bus geriau už pigų plastiką. Deja, meistrų gildija savo paslaptimis dalijasi nenoriai.

 

Kaip tvarkyti senas duris ir langus?

Keli ganėtinai skurdūs vertimai iš švedų kalbos ir keletas „Youtube“ filmukų leido susidaryti bendrą vaizdą, kaip turi būti atliekamas langų restauravimas. Vis dėlto realybėje šis darbas reikalauja nemažų pastangų ir kruopštumo.

 

Tekstas ir nuotraukos – Gretos Grinkienės.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2022 m. sausio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar daigus jau perkėlėte į nešildomą šiltnamį?

Įvykių kalendorius