• kovo 28 d., Ketvirtadienis

Lantanų paslaptys

Vieni augintojai ją linkę priskirti prie kambarinių augalų, o kiti ginčysis, kad tai – daugiametė. Tiesa, su kai kuriomis išlygomis: mūsų klimato sąlygomis lantanos nežiemoja, tad dažniau auginamos kaip vienmetės. Gėlė daugelio mėgiama ir auginama. Ši gamtos dovana nėra visiškai nekalta, tad norėtume su ja supažindinti tuos, kam vis dar atrodo paslaptis.

 

 

Kvapni chameleonė

Lantanos (Lantana) kilusios iš Centrinės Amerikos. Ten jos užauga iki 1,5–1,8 m, o kartais ir aukštesnės. Įdomia savybe pasižymi žiedai – vystydamiesi keičia spalvą. Tik ką išsiskleidę jie būna šviesesni ir ilgainiui tamsėja, keisdamiesi iš baltų į geltonus, iš geltonų į oranžinius, rožinius. Žiedynas beveik visada atrodo kaip margaspalvė puokštė. Mokslininkai nustatė, kad žiedai keičia spalvą ne tam, kad mus nustebintų – tai signalas vabzdžiams, drugeliams, kuriuo pranešama, kur yra daugiau nektaro. Laikui bėgant, keičiasi ir žiedynų forma – vos prasiskleidus pirmiesiems žiedams jie primena skėtukus, o baigiantis žydėjimui įgyja rutulio formą.

Dar vienas išskirtinis lantanų bruožas – lapai skleidžia aromatą, kuris sustiprėja, juos pajudinus, patrynus. Kai lauke saulėta ir oras įkaitęs, net ir liesti nereikia, užtenka lengvo vėjo gūsio. Tai nesunku paaiškinti – lapuose gausu eterinių aliejų. Bet aromatas aromatui nelygu – vieniems jis gali atrodyti malonus, pikantiškas, kitiems kiek per aštrus, bjaurokas.

Suskaičiuojama beveik 150 lantanų rūšių, bet dekoratyvinėje gėlininkystėje populiariausia amerikinė (L. camara), turinti stačius stiebus, iki 1–1,5 m aukščio. Ji žydi geltonais, oranžiniais, rožiniais, kartais baltais žiedais. Kiek mažiau žinoma L. montevidensis. Šios rūšies stiebai lankstūs, svyrantys, o žiedai dažniau būna mėlynų, violetinių atspalvių. Per kelis šimtus metų išvesta per 100 veislių ir tarprūšinių hibridų – lantanos lengvai kryžminasi ir tiksliai nustatyti rūšį nėra paprasta. Dažnai jos vadinamos hibridinėmis lantanomis arba tiesiog lantanomis.

 

Kas patinka lauke auginamoms lantanoms?

Jokia čia naujiena, kad lantanų paskirtis – puošti mūsų aplinką, tad reikia pasirūpinti, jog jos savo darbą atliktų nepriekaištingai. Jei įdėsime meilės šias gėles augindami, galėsime didžiuotis vešliu augimu ir nenuilstamu žydėjimu visą vasarą.

Vieta. Lantanoms patinka ryški šviesa – gerai, kai bent 2–3 valandas per dieną gali pasimėgauti saulės atokaita. Jos auga ir pavėsyje, bet žiedų sukrauna nedaug, praranda dekoratyvumą. Rinkdami vietą atsižvelkite į mikroklimatą – vėjų pagairėje vėsiau, tad lantanoms tikrai nepatiks.

Dirvožemis. Augalai gausiau žydi derlinguose, vandeniui laidžiuose dirvožemiuose. Jei vyrauja smėlis ar molis, rekomenduojama saikingai įterpti perpuvusio mėšlo arba komposto. Šviežias mėšlas nepageidautinas – gali nudeginti šaknis.

Laistymas. Lantanas laistyti reikia gausiai. Vos išdžiūva žemė, pradeda kristi žiedai, džiūti lapai. Jei vasara karšta, o augalai auga priesmėlio dirvose, vandens reikia kasdien. Vargo bus mažiau, jei dirvą mulčiuosite. Perlaistymas taip pat gali pakenkti – lantanos neturi mirkti baloje. Lietaus jos nebijo, netgi mėgsta vandens dušą.

Tręšimas. Jei dirvožemis pakankamai derlingas, prieš sodindami įterpėte mėšlo ar komposto, lėtai tirpstančių trąšų, tręšti nebūtina. Skurdesnėse dirvose augančias gėles palepinkite trąšomis kartą per dvi savaites, neviršydami ant pakuotės nurodytų normų – per didelis kiekis slopina žydėjimą.

Genėjimas. Jei norite vešlaus krūmo, patrumpinkite viršūnes – gausiau šakosis. Tai ypač aktualu, jei lantanų pasidauginote patys. Tarpai tarp bamblių dideli, nepatrumpinus viršūnių krūmas bus „skystokas“. Profesionalūs užsienio augintojai naudoja retardantus, stabdančius stiebų augimą, tarpubamliai sutrumpėja, nurėžus ūglių viršūnes, gaunami tankesni krūmeliai. Lietuvoje dekoratyviniams augalams skirtų retardantų nėra, tad lantanos formuojamos genint.

 

Pixabay nuotr.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 28, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 06:01, leidžiasi 18:48.
  • Mėnulis teka 22:55, leidžiasi 06:39.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Girmantė, Odeta, Rimkantas, Sikstas, Filemonas
  • Didysis ketvirtadienis
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles, darykite gydomąsias pagalves.
  • Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius