• birželio 21 d., Šeštadienis

Lapuočių augalų formavimo menas

Iš lapuočių įmanoma išauginti ne tik taisyklingas gyvatvores ar „žaliuosius ekranus“ – žardines formas. Į aukštus stiebus įskiepytos svyruoklinės formos gali virsti žaliuojančiais skėčiais arba pavėsinėmis – nelygu koks sodininko sumanymas. „Lauko bonsus“ sukursite ir iš natūralią tankią lają ir smulkius lapus turinčių lapuočių.

Skėtis ar pavėsinė?

Iš svyrančių augalų, įskiepytų į aukštus stiebus („štambus“), mes galime sukurti, pavyzdžiui, skėtį ir pavėsinę.
* Pirmiausia reikia į aukštą (ne žemesnį kaip 2 m) ir tvirtą poskiepį įskiepyti tokios pat rūšies augalo svyrančią formą.
* 2–3 metus skiepą kerpame skatindami jo šakojimąsi. Vėliau pastatome konstrukciją, kuri prilaikys svyrančias šakas. Geriausia jas iš karto pritvirtinti prie horizontalių konstrukcijos dalių.
* Tolesnė priežiūra – svyrančių šakų genėjimas pagal pasirinktą formą, iki norimo tankumo. Kiekvienais metais būtina pakirpti šakas, kurios gula ant žemės.
* Gyvai pavėsinei sukurti tinkami lapuočiai: obelis (Malus) ‘Royal Red’, paprastasis lazdynas (Corylus avellana) ‘Pendula’, kalninė guoba (Ulmus glabra) ‘Camperdownii’, dviskiautis ginkmedis (Ginkgo biloba) ‘Horizontalis’, gluosnialapė kriaušė (Pyrus salicifolia) ‘Pendula’, smailiadantė vyšnia (Prunus serrulata) ‘Kiku Shidare’, sidabrinė liepa (Tilia tomentosa) ‘Pendula’, rausvosios (pavasarinės) vyšnios (Prunus subhirtella) ‘Pendula’ ir ‘Pendula Plena Rosea’, paprastieji bukai (Fagus sylvatica) ‘Pendula’, ‘Purple Fountain’ ir ‘Purpurea Pendula’, baltasis šilkmedis (Morus alba) ‘Pendula’, paprastasis skroblas (Carpinus betulus) ‘Pendula’.

Mažos didelių medžių kopijos

Iš lapuočių taip pat galima kurti formas, panašias į suaugusius medžius, tik gerokai mažesnio aukščio, vadinamus bonsais. Tiesa, tikrais bonsais jų vadinti nevertėtų. Taip formavimui labiausiai tinka augalai, turintys smulkius lapus ir natūralią tankią lają.
3–4 metų amžiaus medelį pasodiname į numatytą vietą. Pageidaujamame aukštyje pašaliname viršūnę. Šonines šakas išretiname, kiekvienoje pakopoje palikdami po 1–2 stipriausias, ir naudodami virvutes arba svarmenį atlenkiame jas horizontaliai. Visiškai apnuoginame kiekvieną šaką 20–50 cm atstumu nuo stiebo (atsižvelgdami į jos ilgį ir pasirinktą augalo formą), o kitas pakerpame skatindami šakojimąsi.
Per 2–4 metus ant kiekvienos šakos suformuojame tankią horizontalią „kepurę“. Vėliau jaunus ūglius porą kartų per metus patrumpiname palikdami po 1 akutę. Naudojant konstrukciją, stiebą galima išlankstyti tokiais būdais, kaip ir formuojant spygliuočius.
Galima kurti ir daugiakamienes formas. Pašaliname centrinį stiebą virš žemiausios šakų pakopos ir paliekame 2–6 stipriausias šonines šakas, iš kurių suformuojame naujus kamienus. Kai augalai paauga, nukerpame juos skirtingame aukštyje ir viršūnėse suformuojame tankias horizontalias kepures.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 01:42, leidžiasi 17:18.
  • Mėnulis Jautyje 04:59, dylantis, IV ketvirtis. Delčia birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Šaknų diena. Galima sodinti šakniavaisius, juos tręšti, krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą. Galima genėti medžius, krūmus. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Tręškite augalus, palaistykite rūgščią žemę mėgstančiuosius parūgštintu vandeniu. Skinkite gėles - gerai laikysis vandeny. Ypač palankus metas rinkti ir džiovinti dilgėlių lapus. Nepalanki diena konservuoti, virti uogienes.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius