• sausio 28 d., Antradienis
Didelis baneris puslapio viršuje
SS didelis

Lauko židinys-samovaras

Valerija ir Janas Lozovskiai, gyvenantys Pikeliškėse, Vilniaus rajone, savo kieme turi kone dangų siekiantį židinį. Beveik trijų metrų aukščio kūrinys gimė iš noro pasigaminti identišką, kažkada jubiliejaus proga dovanų gauto elektrinio samovaro kopiją…

 

„Kaip gimė idėja sumūryti savo sodyboje tokį židinį?“ – klausiame Jano. Tuojau pat išgirstame atsakymą: „Iš taupumo. Jei reikėtų tokį nusipirkti, negalėtume. O kai pats gamini, nors ir iš lėto, galiausiai sukuri tai, apie ką svajojai…“

 

 

Tiksli dovanoto virdulio kopija

 

„Sodyboje, prie namo, turime pavėsinę, ją Janas padaręs jau senokai. Link jos veda takelis, kuriam papuošti buvome nusipirkę šešis betoninius kojų atspaudus. Vieną dieną žiūriu, keturių jau trūksta, apsidairau: ogi Janas jau nusinešęs jas į būsimo židinio vietą, deda ant žemės, cementuoja ir sako, kad jos taps atramomis samovaro kojoms“, – šypsodamasi prisimena Valerija.

Iš pradžių Janas norėjo iš akmenų, plytų, betono ir įvairų plytelių skeveldrų pasigaminti paprastą prieš 32 metus dovanų gauto elektrinio virdulio kopiją. Židinio mintis gimė vėliau, kai pats samovaras jau buvo beveik išmūrytas. Visos proporcijos išlaikytos, kadangi prieš židinio mūrijimą Janas savo dovaną tiksliai išmatavo, apskaičiavo, nusipiešė brėžinį ir pradėjo mūrijimo darbus. Židinys masyvus, didelis, ir svoris jo nemažas, tad pagrindas taip pat turėjo būti solidus. „Jo pamatas – betoninis, 1,20 m x 0,80 cm. Nenorėjau, kad nuo svorio jis imtų smegti, norėjosi sukurti tvirtą ir stabilų pagrindą“, – sako idėjos autorius. Metalines kaldintas detales Janas susipirko ir pats susivirino. Jas papuošė kažkada elektros tinkluose naudotais, dabar jau niekam nereikalingais rudojo porceliano kabelio izoliatoriais. Židinio viršų lyg karūna puošia saulės energiją per dieną kaupiantys lauko šviestuvai. Jie nušvinta temstant.

 

Tekstas ir nuotraukos – Česlavos Deinarovič.

 

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ gruodžio numeryje.


Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Sekite mus

Šiandien

  • Sausio 28, antradienis.
  • Saulė teka 08:16, leidžiasi 16:48.
  • Mėnulis teka 10:05, leidžiasi 20:40.
  • Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis sausio 24 d.
  • Karlas, Karolė, Leonidas, Manfredas, Nijolė, Tomas.
  • Europos duomenų apsaugos diena
  • Lapų diena. Laistykite, purkškite kambarinius augalus, daigus. Sėkite, pikuokite lapines daržoves ant palangės. Diena ypač palanki ieškoti vandens gyslos, valyti šulinį.
  • Kuo daugiau žiemą šerkšno, tuo daugiau vasarą grybų ir uogų.
E-sėklos

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokius darbus atliekate sausio mėnesį?

Įvykių kalendorius

SS 2