• balandžio 24 d., Trečiadienis

Ledo ir sniego stebuklas sode. II dalis

Tęsiame temą apie žiemiško sodo grožį. Žiemiškame sode visada malonu matyti originalesnį ar ryškesnį akcentą: raudoną vaisių, spalvingas šakeles, apšerkšnijusius žiedų skeletus.

 

 

 

 

 

Žiedų ledo skulptūros

Zundos (Eryngium) ir bandreniai (Echinops) sudaro antrą grupę po siauralapių varpinių žolynų. Tobula kandidatė žiemos sodui yra didžioji zunda (E. giganteu). Šaltukas nuostabiai padabins ir sausus žiedynus, ir sudžiūvusius kotus, lapus. Dramatiškumo sodui suteiks žydrasis bandrenis (Echinops ritro), E. bannaticus. Visi minėti dygliuoti augalai padės sukurti tobulą vaizdą.

Būtina paminėti dar vieną augalą, kuris po šalnos rytą virsta tikra dramos karaliene. Tai raudonoji monarda (Monarda didyma). Ne mažiau grafiška ir žavinga yra krūminė gumbenė (Phlomis russeliana), įdomiai atrodanti visą šaltąjį sezoną. Nepaprastai gražūs šviesiosios (Hydrangea arborescens) ir šluotelinės (H. paniculata) hortenzijų žiedynai.

Natūraliose pievose nuotabiai atrodo skėtinių augalų skeletai. Jūsų sode taip pat gali likti keletas „žydinčių“ morkų, petražolių, kmynų, vaistinė šventagaršvė (Angelica archangelica). Šaltis savaip juos papuoš ir išskirs iš aplinkos. Kadangi žiedynai taisyklingi, nepastebėsite jų juodumo, rudumo, o tik fantastiškas linijas, gaubiamas ledo ar sniego. Rudenį, eidami pro šalį, sekatorių paslėpkite kišenėje – augalų skeletai padovanos nuostabų reginį.

 

Ilgalaikiam efektui – dekoratyvi žievė, kamienas

Niūrią žiemos nuotaiką gali išblaškyti spalvingas šakutes, gražią žievę ar kamienus turintys medžiai ir krūmai, tuomet efektas bus ilgalaikis. Žinoma, yra ir tokių augalų, kurie labai patrauklūs numetę lapus. Kai kurie būna originalių formų, pavyzdžiui, paprastasis lazdynas (Corylus avellana) ‘Contorta’, kraipusis gluosnis (Salix matsudana) ‘Tortuosa’. Kiti augalai net žiemą puikuojasi nuostabiomis spalvomis. Didžiausia raudonų ir oranžinių atspalvių gausa išsiskiria sedulos. Pavyzdžiui, baltoji sedula (Cornus alba) ‘Sibirica’ žiemą būna ryškiai raudona. Jos ūglių žievė lygi, o spalva tuo ryškesnė, kuo daugiau šviesos gauna.

Iš kitų augalų dėmesio verti gluosniai. Jaunos šakelės gražiai blizga, ryškios. Šie krūmai laikui bėgant sensta, todėl jų grožis blėsta. Kad taip neatsitiktų, reguliariai juos genėkite – tuomet džiaugsitės ilgai. Sedulas, gluosnius galima formuoti kasmet. Rausvai geltonais ūgliais puošiasi purpuriniai karklai (Salix purpurea), geltonomis šakelėmis – žilvitinis karklas (S. viminalis). Nepamirškite, kad medžiai turi ir dekoratyvią žievę. Stebina baltas himalajinis beržas (Betula utilis), o akį vario spalva traukia rytinis beržas (B. albosinensis).

 

Ant šakelių kabo vaisiai

Žmonės, mėgstantys fotografuoti ar žiūrėti meniškas fotografijas, pastebėjo, kad jose gražiausiai atrodo šerkšnoti erškėčių (Rosa) vaisiai. Sode žiemą puikiai tinka R. moyesii ‘Geranium’, turinti pailgus spalvingus vaisius. O štai R. sericea pteracantha pavadinimą sunku ištarti ir prisiminti, bet žiemą jo didelių raudonų spyglių sunku nepastebėti. Abu krūmai ištveria iki –28 °C šaltį.

Labai gražu gudobelių (Crataegus) uogos. Šaltalankio (Hippophae) atžalos gali keliauti po sodą ar užimti didesnį plotą. Fantastiškai atrodo kabantys smulkūs sausi pūslenių (Physocarpus) vaisiai. Rinkitės kurią nors putinalapio pūslenio (P. opulifolius) veislę.

Lietuvoje atsparūs šalčiams ir žiemą raudonimis arba juodomis, kartais kitų spalvų smulkiomis uogomis pasipuošia raugerškis (Berberis). Raudonas kekes svarina otavinis raugerškis ‘Superba’ (B. x ottawensis), tamsiai raudonas – paprastasis raugerškis ‘Atropurpurea’ (B. vulgaris). Kelios dešimtys Tunbergo raugerškio (B. thunbergii) veislių žiemą gali puošti sodą, tik rūšis šiek tiek apšąla.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 24, trečiadienis.
  • Saulė teka 05:55, leidžiasi 20:40.
  • Mėnulis teka 21:41, leidžiasi 05:49.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis
  • Ervina, Fidelis, Gražvyda, Viltrūda, Kantrimas
  • Tarptautinė jaunimo solidarumo diena. DNR diena. Šuns diena.
  • Lapų diena. Tinkama diena genėti sergančius medžius, sausas šakas.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius