• birželio 15 d., Sekmadienis

Lengvai auginamas diemedis: ir vaistas, ir prieskonis, ir apsauga nuo kenkėjų

Vaistinei žaliavai, prieskoniams tinka žydinčios diemedžių viršūnės, lapai ir nesumedėję stiebai. Jie paskleidžiami ant audeklo ar popieriaus ir džiovinami pastogėje, gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje (40–45 °C). Sudžiovinta žaliava pilkšvai žalia, stipraus kvapo, kartaus skonio. Tinka vartoti dvejus metus.

 

 

Geras prieskonis

Gurmanai labai vertina diemedžio prieskonines savybes. Augalas kvapnumu lenkia visą kiečių giminę. Daugiausia kvapiųjų medžiagų jis turi, kai auga saulėtoje vietoje. Kvepia visos dalys.

Šviežiais ir džiovintais lapeliais, šakelėmis, eteriniu aliejumi aromatizuojami Prancūzijos vermutai, likeriai, actas, konditerijos, kosmetikos gaminiai. Diemedis su valerijonu, imbieru, stumbražole, melisa, mėta ir kitomis žolelėmis puikuojasi Rygos balzamuose. Žemaičiai nuo seno juo gardina varškę, sūrius. Produktai neįprastai kvepia, turi pikantišką skonį. Vokiečių gurmanams šis prieskonis būtinas ruošiant mėsos, paukštienos, žuvies patiekalus.

 

Diemedis padeda apsisaugoti nuo kenkėjų ir kitų nepageidaujamų „svečių“

Prancūzų kalba diemedžio pavadinimas reiškia „garderobo žolė“. Stipraus augalo kvapo nemėgsta ne tik musės, bet ir kiti parazitai. Sausus lapus galima kišti į maišelius, įmaišant rozmarinų, levandų lapelių, ir dėti į spintą, kad kandys aprimtų.

Diemedžiais aprūkydavo patalpas per infekcinių ligų epidemijas. Vainikus kabindavo ant sienų, kad ligos nepultų.

Paukščiai, „suprantantys“ diemedžio galią, jo šakelėmis kaišo ruošiamą lizdą. Sausa šakele galima aromatizuoti patalpas. Diemedis praverčia darant kvapnias pagalvėles.

Tvirtos diemedžių šakos tinka šluotoms. Jomis seniau buvo šluojamos plūktinės aslos, kad blusos nesiveistų. Šių augalų šakomis žiemai aprištus vaismedžius aplenkia pelės ir kiti graužikai. Tokia danga neprišąla prie kamienų, gerai saugo nuo kaitrių pavasarinės saulės spindulių. Galima pridėti ir šeivamedžių. Rišti geriausia taip, kad nesumedėję šakelių galai su žiedais būtų arčiau žemės.

 

 Auginti nesunku

*Diemedis gali augti ir nedideliame pavėsyje, lengvoje ir humusingoje dirvoje, priemolyje. Geriausiai tinka lengvesnės, ypač kalkingos, dirvos, o rūgštesnėse jis pradeda skursti.

*Dauginamas kero dalimis, šakniastiebiais, vasarą auginiais.

*Puskrūmis užauga 60–150 cm aukščio. Vienoje vietoje jis gali išgyventi 10 ir daugiau metų. 

*Genėti reikėtų anksti pavasarį.

*Diemedis atsparus šalčiams, tad jo pridengti žiemai nereikia.

 



Sekti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 15 d., sekmadienis
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58
  • Mėnulis teka 00:44, leidžiasi 08:24
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Jolanta, Vitas, Tanvilas, Krescencija, Burgailė
  • Okupacijos ir genocido diena (vėliava). Švč. Trejybės diena. Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Alytaus miesto diena. Pasaulinė vėjo diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius