Lengvi lyg oras. I dalis

Kai kurių augalų žiedai atrodo tarsi rūko skraistė, lengvai plazda ant stiebų ir ištirpsta gėlyno gelmėje, vėjui pūstelėjus išsislapsto, o gražią dieną bėgioja lyg šilkasparnių debesų bangos. Jie tai išplaukia, tai sugrįžta lyg baltų drugelių pulkas. Būtinai pasodinkite keletą tokių augalų gėlyne.

 

 

 

 

 

Sodrus žvaigždžių kilimas iš pievos

Šiltos vasaros dienos pabaigoje ant pirštų galiukų prisėlinkite prie gėlyno ir pamatysite lengvučiais drabužėliais apsigaubusias fėjas. Netikite, kad jos egzistuoja? Ką gi, prisipažinti sąžininga, bet smulkučiai žiedai ir lapija iš tiesų sukuria stebuklingą atmosferą ir apžavi.

Natūralaus sodo gerbėjai, kaip ir braidyti po pievas mėgstantys žmonės, visuomet pastebi, kai laukai pasidabina tikrojo (Galium verum) ir kvapiojo (G. odoratum) lipikų kilimais, virš kurių skraido drugiai, bitės. Šie augalai be galo tinka pamiškės sodyboje. Jie sukuria lengvą perėjimą iš dekoratyvinės zonos į mišką, tinka natūralistiniam gėlynui, pievai. Lipikai sudaro sodrų, vešlų kilimą, nuo pavasario pabaigos iki vidurvasario ataustą baltomis ar geltonomis žvaigždelėmis.

Šie augalai auga įvairaus rūgštingumo dirvose, bet labiausiai mėgsta šiek tiek šarminę. Kvapusis lipikas geriau veša šviesiame pusšešėlyje, o tikrasis – atviroje, apysausėje vietoje. Jie visiškai nereiklūs. Džiovinta kvapiojo lipiko šakelė ilgai kvepės šienapjūte. Nuskinkite keletą stiebų ir pakabinkite namuose žiedais žemyn – malonus kvapas lydės iki pat naujo sezono. Sveikos gyvensenos propaguotojai rekomenduoja šakelę pasidėti po pagalve – ramiai miegosite.

Fėjos tikrai bent kartą skraidė tarp neužmirštuolių (Myosotis). Smulkučiai mėlyni žiedeliai pavasarį pasklinda po medžiais, krūmais, gėlyne ir apsupa besiskleidžiančias pastelines tulpes. Neužmirštuolės tarpsta ir drėgnesnėje vidutinio derlingumo, ir mažai derlingoje dirvoje, saulėtoje ar pusiau šešėlingoje vietoje. Jeigu reikia, jas paliekite – mažiau sirgs miltlige. Selekcininkai yra išvedę ne tik žydrų, bet ir rausvų veislių.

 

Virpantis lengvumas

Panašius į neužmirštuolių, bet ryškesnius žiedynus turi poraitis (Omphalodes). Apie 20 cm aukščio pavasarinį poraitį (O. verna) augina nemažai kas. O. cappadocica retesnis, tik 10 cm aukščio. Jo lapai širdiški, žiedai ryškūs mėlyni. Žydi anksti pavasarį. Jautresnis šalčiui.

Poraičiai – daugiamečiai augalai, mėgstantys drėgnesnes vietas ir pavėsyje, ir saulėje. Gražūs žiedai iškyla virš lapų ant smulkučių kotelių ir atrodo kaip debesėlis. Jie papuoš pomedžius, gražiai atrodys greta senų kelmų ar papartyne.

Nuostabios ir nuo mažiausio vėjelio virpančios didžiosios (Briza maxima) ir mažosios (B. minor) kiškio ašarėlės. Pastarosios tėra 20 cm aukščio. Abu augalai – žavingi vienmečiai. Smulkius žiedynus šnarina vėjas. Subrendę ir sudžiūvę, jie iš blyškių žalių pasidaro šieno geltonumo.

Kiškio ašarėlės geriausiai auga saulėtoje vietoje ir normalaus drėgnumo dirvoje. Abiejų rūšių augalai lengvai sėjasi ir gali užimti visą sklypą. Kad taip nenutiktų, nuskinkite žiedynus, kol nespėjo subręsti sėklos. Kita vertus, argi ne pasakiška rasti sode augalą, kurio nesodinai? Kiškio ašarėlės labai puošnios, todėl jų galėsite dėti net ir į sausų gėlių kompozicijas.

Gražus daugiametis siauralapis varpinis žolynas yra melsvoji melvenė (Molinia caerulea subs. arundinacea). Nuostabiai atrodo veislių ‘Fontane’ ir ‘Trasparent’ šluotelės, ant kurių kabo rasos ar lietaus lašai. Kuo gi ant žiedų pašokusios fėjos gaivinsis sode, jeigu ne jais. Želdynuose melvenės sodinamos dėl nereiklumo, purių ažūrinių šluotelių ir tvirtų stieb, atsparumo šalčiui. Joms tinka ir saulėtos, ir pavėsingos vietos, tvenkinių pakrantės, kur vandens lygis svyruoja.

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 29, penktadienis.
  • Saulė teka 06:58, leidžiasi 19:50.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:51
  • Mėnulis Šaulyje 21:51, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Almantė, Bertoldas, Helmutas, Manvydas, Narcizas
  • Lietuvos įstojimo į NATO diena. Didysis penktadienis
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles.
  • Jei noragai kovo mėnesį blizga, tai balandžio mėnesį rūdys.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius