• birželio 15 d., Sekmadienis

Lietuvoje žiemojančių jukų veislės ir ypatumai

Jukų (Yucca) gentyje priskaičiuojama iki 50 laukinių rūšių ir daugybė kultūrinių veislių bei gamtinių formų. Natūraliai jukos auga Šiaurės Amerikoje. Kai kurios rūšys randamos ir Centrinėje Amerikoje iki Gvatemalos. Daugiausia jų yra JAV sauso paatogrąžių klimato zonoje. Šilto klimato šalyse jukos plačiai naudojamos želdinimui kaip dekoratyvūs, ilgaamžiai, atsparūs sausroms, mažai priežiūros reikalaujantys augalai.

Pluoštinės jukos pražysta po 3−4 metų

Lietuvoje dažniausiai auginama pluoštinė juka (Y. filamentosa). Kadangi šios rūšies gamtinis arealas platus, išvesta nemažai kultūrinių formų, besiskiriančių kerų dydžiu, lapų pločiu ir kraštų plaušuotumu, atsparumu šalčiui. Visžalių lapų skrotelės siekia iki 40−60 cm aukščio.
Pluoštinės jukos auginamos ne tik dėl gražių lapų, bet ir dėl įspūdingo žydėjimo. Paprastai vasaros viduryje senesni augalai išleidžia 1,4−1,8 m aukščio žiedynus, apkibusius svyrančiais kreminiais žiedais. Jauni daigeliai, pasodinti tinkamoje vietoje, pražysta 3−4 metais. Žydėjimas tęsiasi keletą savaičių.
Svarbu! Jeigu juka nudžiūvo, neskubėkite išrauti. Jei ne šiais, tai kitais metais ji išleis naujų atžalų.
Vienoje vietoje pluoštinė juka gali augti daug metų. Senas keras išaugina daug skrotelių ir vienu metu gali žydėti 4 ar net 5 žiedynai. Dauguma šios rūšies formų žiemoja labai gerai, nors yra ir mažiau atsparių šalčiui.
Žiemai jukų galima nedengti. Tiesa, labai šaltomis besniegėmis žiemomis, kai termometro stulpelis nukrinta iki −30 °C, dauguma lapų nušąla, bet iš skrotelių centro vasarą vėl pasirodo atžalos. Kartais šiltomis žiemomis po storu sniego sluoksniu apšunta lapai. Negyvuosius reikia pavasarį nupjauti, ir augalai atžels.

Margalapės veislės

Be įprastų veislių melsvai žaliais lapais, auginama ir keletas gražių margalapių. Dažniausia yra ‘Bright Edge’. Jos lapai siauroki, žali su neplačiu geltonu apvadu.
Dvi panašios veislės – ‘Golden Sword’ ir ‘Gold Sreak’ − turi plačius geltonus lapus su siauru žaliu apvadu. Jie vešlūs, statūs, svyrančiais galais. ‘Color Guard’ lapai taip pat geltoni su žaliu apvadu, bet trumpesni.
Visos pluoštinės jukos margalapės veislės keroja ir dauginasi gerokai lėčiau negu žalialapės, tačiau šalčiui pakankamai atsparios. Stipriau šie augalai apšąla tik po labai šaltų žiemų, bet greitai atželia.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 15 d., sekmadienis
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58
  • Mėnulis teka 00:44, leidžiasi 08:24
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Jolanta, Vitas, Tanvilas, Krescencija, Burgailė
  • Okupacijos ir genocido diena (vėliava). Švč. Trejybės diena. Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Alytaus miesto diena. Pasaulinė vėjo diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius