• spalio 4 d., Penktadienis

Malkinė sodyboje, arba kaip teisingai paruošti ir sudėti malkas

Pasak lietuvių liaudies, roges reikia ruošti vasarą. Tas pat puikiai tinka ir malkoms – tiek pačiomis malkomis, tiek tinkamu jų paruošimu žiemai reikia rūpintis jau dabar.

 

 

 

 

Paprastai šviežios, neseniai sukapotos malkos dar būna labai drėgnos. Drėgmė sudaro net iki 50 proc. jų tūrio. Tad tokios malkos nėra tinkamos kūrenti ir namui šildyti. Kad malkos būtų geros, jos turi būti sausos arba turėti perpus mažiau drėgmės nei šviežios. Kitaip tokia mediena degdama stipriai rūks ir paliks daug pelenų. Įdomu tai, kad kūrenti skirta mediena džiūsta net iki dvejų metų. Įsivaizduojate, kaip ilgai? Na, o pačios tinkamiausios sąlygos medienai džiūti yra saulė ir vėjas, tad malkinės vietą reikėtų rinktis itin atsakingai.

 

Kur ji turi stovėti?

Tikriausiai daugumai sodybų šeimininkų svarbu ne tik praktiškumas, bet ir bendras estetinis vaizdas. Todėl visi statiniai turėtų būti apgalvoti. Taigi, kurioje sklypo teritorijos vietoje vertėtų įkurdinti malkinę?

Visų pirma malkinės vieta turėtų būti patogi. Antras momentas – ar malkos bus skirtos namams šildyti, o gal tik židiniui ar laužui, pirčiai ar paprasčiausiai kepsninei? Jei malkinėje bus laikoma daug medienos, skirtos būstui šildyti žiemą, reikėtų ją įrengti kuo arčiau gyvenamojo namo, kad kuo trumpesnį atstumą tektų nešti didelius glėbius malkų. Tačiau, jei malkos bus laikomos mažais kiekiais, nes jų prireiks tik retkarčiais, pavyzdžiui, laužui, kepsninei, pirčiai ir pan. pakurti, tada malkinės vieta gali būti ir toliau nuo pagrindinio namo.

Paprastai sodybų sklypai būna padalinti į dvi dalis – rekreacinę ir ūkinę. Malkinės vieta turėtų būti ūkinėje sklypo dalyje, kuri dažnai būna šiaurinėje sklypo pusėje. Tokiu atveju rekreacinei daliai liks visos kitos pasaulio kryptys, palankesnės įvairiems augalams auginti.

Pasak specialistų, taip pat svarbu, renkantis vietą malkinei, atsižvelgti ir į tokius aspektus, kaip žemutinė sklypo vieta, kurioje yra tikimybė, jog po didelių liūčių kaupsis drėgmė, ypač jei netoli yra vandens telkinys.

 

 

Tekstas – Vaidos Emilijos Klebarytės. Nuotraukos – Shutterstock, Pixabay.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2021 m. rugpjūčio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 4, penktadienis.
  • Saulė teka 07:27, leidžiasi 18:47.
  • Mėnulis teka 09:17, leidžiasi 18:54.
  • Mėnulis Skorpione 14:22, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis spalio 2 d.
  • Auksuolė, Eivydė, Eivydas, Edvinas, Mąstautas, Pranciškus (Pranas)
  • Šv. Pranciškus. Pasaulinė gyvūnų globos diena. Tarptautinė šypsenos diena.
  • Lapų diena. Sodinkite vaismedžius, vaiskrūmius, lapuočius. Laistykite spygliuočius ir kitus jaunus medelius, mulčiuokite. Pašalus galite sėti krapus, petražoles, špinatus ir kitus šalčiams atsparius augalus, pavasarį anksčiau sulauksite derliaus. Grėbkite lapus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus.
  • Žiūrėk lauko vasarą, o sodo – rudenį.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius