• rugsėjo 27 d., Antradienis

Malkinė sodyboje, arba kaip teisingai paruošti ir sudėti malkas

Pasak lietuvių liaudies, roges reikia ruošti vasarą. Tas pat puikiai tinka ir malkoms – tiek pačiomis malkomis, tiek tinkamu jų paruošimu žiemai reikia rūpintis jau dabar.

 

 

 

 

Paprastai šviežios, neseniai sukapotos malkos dar būna labai drėgnos. Drėgmė sudaro net iki 50 proc. jų tūrio. Tad tokios malkos nėra tinkamos kūrenti ir namui šildyti. Kad malkos būtų geros, jos turi būti sausos arba turėti perpus mažiau drėgmės nei šviežios. Kitaip tokia mediena degdama stipriai rūks ir paliks daug pelenų. Įdomu tai, kad kūrenti skirta mediena džiūsta net iki dvejų metų. Įsivaizduojate, kaip ilgai? Na, o pačios tinkamiausios sąlygos medienai džiūti yra saulė ir vėjas, tad malkinės vietą reikėtų rinktis itin atsakingai.

 

Kur ji turi stovėti?

Tikriausiai daugumai sodybų šeimininkų svarbu ne tik praktiškumas, bet ir bendras estetinis vaizdas. Todėl visi statiniai turėtų būti apgalvoti. Taigi, kurioje sklypo teritorijos vietoje vertėtų įkurdinti malkinę?

Visų pirma malkinės vieta turėtų būti patogi. Antras momentas – ar malkos bus skirtos namams šildyti, o gal tik židiniui ar laužui, pirčiai ar paprasčiausiai kepsninei? Jei malkinėje bus laikoma daug medienos, skirtos būstui šildyti žiemą, reikėtų ją įrengti kuo arčiau gyvenamojo namo, kad kuo trumpesnį atstumą tektų nešti didelius glėbius malkų. Tačiau, jei malkos bus laikomos mažais kiekiais, nes jų prireiks tik retkarčiais, pavyzdžiui, laužui, kepsninei, pirčiai ir pan. pakurti, tada malkinės vieta gali būti ir toliau nuo pagrindinio namo.

Paprastai sodybų sklypai būna padalinti į dvi dalis – rekreacinę ir ūkinę. Malkinės vieta turėtų būti ūkinėje sklypo dalyje, kuri dažnai būna šiaurinėje sklypo pusėje. Tokiu atveju rekreacinei daliai liks visos kitos pasaulio kryptys, palankesnės įvairiems augalams auginti.

Pasak specialistų, taip pat svarbu, renkantis vietą malkinei, atsižvelgti ir į tokius aspektus, kaip žemutinė sklypo vieta, kurioje yra tikimybė, jog po didelių liūčių kaupsis drėgmė, ypač jei netoli yra vandens telkinys.

 

 

Tekstas – Vaidos Emilijos Klebarytės. Nuotraukos – Shutterstock, Pixabay.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2021 m. rugpjūčio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 27, antradienis.
  • Saulė teka 07:14, leidžiasi 19:05.
  • Mėnulis teka 08:47, leidžiasi 19:42.
  • Mėnulis Svarstyklėse, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis rugsėjo 26 d.
  • Adalbertas, Daugilė, Kovaldas, Vincentas, Damijonas
  • Pasaulinė turizmo diena. Lietuvos socialinių darbuotojų diena
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų diena. Sodinkite padaugintas lauko ir vazonines gėles, žydinčius dekoratyvinius krūmus, galima ir gyvatvores. Kraukite kompostą. Rinkite ir džiovinkite vaistinių augalų žiedus. Vėdinkite patalpas. Nepalanki diena tręšti, sėti ir sodinti šakniavaisius, pašarines žoles, laistyti.
  • Jeigu rudenį medžių lapai ilgai nekrenta, reikia laukti labai ankstyvo pavasario.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius