Malkinės dekoras

Daugiau kaip dešimties metų senumo malkinės dekoro istorija prasidėjo tada, kai stovėdama sodo medžių pavėsyje ji ėmė tamsėti, pilkėti, tapo niūri ir nebepatraukli jos šeimininkams.

 

Vieną vasaros vakarą, kai viename iš Panevėžio darželių-lopšelių auklėtoja dirbančiai Rasai Mauzienei jau buvo prasidėjusios atostogos, moteriai staiga šovė mintis, gal vertėtų atnaujinti sodyboje, po senomis obelimis, stovinčią malkinę. Kūrybingam atostogaujančiam žmogui vis tiek rūpi ką nors kurti, keisti, gražinti. Kaip pati moteris sako: „Išeini atostogų, ir mintys nukrypsta kita linkme, išsilaisvina.“

 

Liūdnoji malkinė

Būsimu dekoro fonu tapusi malkinė Rasos Mauzienės ir Algimanto Rožėno sodyboje stovi jau daugiau kaip dešimt metų. Ji nėra sena, vis dėlto ir jos laikas negaili. Po pastatymo buvo nudažyta „Pinotex“ dažais, kurie ilgai nesilaikė: nubluko spalva, papilkėjo lentutės. Moteriai pastatas ėmė atrodyti tamsus, liūdnas. Be to, šią malkinę saulė apšviečia tik ryte, vėliau ji pasislepia už greta stovinčio kito pastato stogo. Nuolatiniame didelių senų obelų pavėsyje stovinčios malkinės Rasa antrą kartą dažyti nenorėjo.

Vieną vakarą moteris nusprendė malkinę papuošti dekoru. „Nors aplink malkinę žydi įvairiausios gėlės, ir jų daug, panorau mūsų malkinę paryškinti, suteikti jai kitą vaizdą. Be to, kieme jau buvo dekoruotų detalių, pavyzdžiui, šulinys. Norėjosi viską sujungti ir praplėsti. Svarbiausia, kad vyras netarė „veto“ mano idėjai. Jo indėlis į projektą – labai didelis. Su bendraminčiu dirbti lengva“, – sako Rasa. Moteris neslepia, kad peržvelgė internete galybę nuotraukų su idėjomis, tačiau nei vienos nepasisavino: bežiūrinėdama tiesiog norėjo sulipdyti savo pačios mintis, sumanymus, pasitikslinti technines galimybes.

 

Mėgstamų gėlių motyvai

Susigulėjus visoms mintims, šeimininkai ėmėsi darbo. „Malkinės sienoms nieko nedarėme. Jos liko tokios, kokios buvo. Galbūt todėl labiau išryškėjo dekoracijos. Kadangi vizija jau buvo galvoje, beliko nusipiešti eskizą. Tai užtruko geras penkias minutes. Mėgstu piešti, todėl piešiau „iš akies“. Visi kiti skaičiavimai vyko gerokai ilgiau: kiek ir kokios medienos reikės, tvoros kuoliukų ilgis, kiekis, lango matmenys ir t. t.“, – pasakoja Rasa.

Šeimininkui teko sunkesni darbai. Jis iš lentų išpjovė tvoros detales, nuobliavo. Kitas dekoro detales teko pjauti akumuliatoriniu siaurapjūkliu. Tai nėra sudėtinga, tačiau reikia vyriškos jėgos. Vis dėlto išbandė ir Rasa. Jai patiko! Paprastesnes detales išpjovė pati, visa kita – vyro darbas. Šlifavo taip pat abu, bet čia jau Rasai teko daugiau padirbėti. Abi naujos patirtys moteriai buvo naujos.

Dažymas – dar vienas darbo etapas, atitekęs Rasai. „Naudojau paprastą alkidinę emalę. Paprasčiausiai tokių dažų – visokių spalvų likučių – turėjau namuose. Jais dekoruotas ir paprastas ritininis šulinys. Maišydama dažus, kūriau naujas spalvas. Dažymas užtruko, nes reikėjo laukti, kol išdžius pirmas ar antras sluoksnis. Be to, detalių buvo daug“, – pasakoja moteris. Pašnekovė užsimena, kad visos detalės dažytos atskirai bent po 3 kartus, nes labai gėrėsi į medieną. Kai jos išdžiūvo ir buvo paruoštos, montavo abu kartu: Rasa laikė, o vyras tvirtino. „Aš gimusi pavasarį ir labai myliu tulpes. Be to, Suvalkijoje daug kas buvo dekoruojama šiomis gėlėmis. Aš iš to krašto kilusi. Tad, matyt, neatsitiktinai langinėms puošti pasirinkau šių gėlių motyvus. Piešinį ant durų tapiau tiesiog „iš rankos“, teptuku. Niekada nenaudoju jokių trafaretų. Čia panaudojau tuos pačius dažus, kaip ir dažydama detales“, – pasakoja moteris.

 

Tekstas – Česlavos Deinarovič. Nuotrauka – Rasos Mauzienės.

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ spalio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 19, antradienis.
  • Saulė teka 06:23, leidžiasi 18:31.
  • Mėnulis teka 11:24, leidžiasi 05:08.
  • Mėnulis Liūte 21:32, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis kovo 17 d.
  • Juozapas (Juozas, Juzė), Juozapota, Vilys, Vilė
  • Šv. Juozapas. Pempės diena. Tarptautinė kliento diena
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines, prieskonines daržoves. Sėkite veją. Persodinkite, laistykite kambarinius augalus. Tvarkykite sodą, aplinką. Skiepykite vaismedžius, spygliuočius.
  • Jei tą dieną parskrenda pempės, prasidės atšilimas. Jei tą dieną giedra, galima tikėtis pieningų metų.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius