• gegužės 15 d., Šeštadienis

Mano pirmasis daržas: ką reikia žinoti?

Džiaugsmas laikyti rankose savo užaugintas, o ne parduotuvėje pirktas daržoves, aromatingus žalumynus, vaišinti šeimą iš jų pagamintomis salotomis, sriubomis, troškiniais… Kad naujoko daržininko triūsas virstų pilnu krepšiu gėrybių, reikėtų laikytis kelių svarbių taisyklių.

 

 

 

 

Pradėkite nuo mažo daržo

Jei paveldėjote, įsigijote namą užmiestyje ar kaime, jį būtinai sups mažesnis arba didesnis laisvos žemės gabaliukas. Tikras miestietis pradžioje pasimes, tačiau vėliau pjaudamas veją būtinai sugalvos užveisti sodą ir auginti savo šeimai ekologiškas daržoves. Labai svarbu, kad pirmoji patirtis būtų gera, pasodintos daržovės užaugtų, o pirmasis derlius nudžiugintų.

Naujokai daržininkai turėtų pradėti nuo mažo daržo ir, kiekvienais metais semdamiesi patirties, palaipsniui jį didinti. Iš pradžių rekomenduojame sėti nereiklias, greitai augančias ir ypatingos priežiūros nereikalaujančias daržoves. Laikantis pagrindinių taisyklių galima tikėtis pirmosios sėkmės.

 

Kokias daržoves rinktis?

Pirmajam daržui rinkitės itin retai nuviliančias daržoves. Pavasarį pasisėkite ridikėlių, pasisodinkite svogūnų laiškams. Nedidelėje lysvėje skirkite vietos salotoms arba sukaišiokite turguje įsigytus salotų daigus – tokie užaugs greičiau. Atskirai pasėkite kelias morkų, burokėlių, šakniavaisinių petražolių eilutes. Nepamirškite daigelių praretinti. Tarp morkų ir šakniavaisinių petražolių palikite 3–5 cm tarpelius, o tarp burokėlių – 8–10 cm. Su morkų ir petražolių sėklomis galima sumaišyti salotų sėklas. Tuomet jos sudygs greičiau ir pažymės eilutes. Išrovus salotas atsiras laisvos vietos petražolėms ir morkoms, jų nereikės retinti. Morkų, krapų, salotų sėklas galima sumaišyti su smėliu, kad būtų lengviau berti į dirvą.

Gegužę, pasibaigus šalnų pavojui, sėjamos cukinijos, aguročiais. Užteks kelių daigelių. Jei augindami cukinijas reguliariai skinsite užsimezgusius vaisius, paskatinsite jas žydėti ir derėti iki pat rudens šalnų. Gegužės pabaigoje ir birželio pradžioje pasėkite agurkus. Pridenkite juos daržo plėvele, kad sudygtų greičiau. Reguliariai laistykite. Rinkitės lauke auginti skirtas veisles, kurios atsparesnės ligoms ir prastesnėms auginimo sąlygoms. Lengva auginti ir šparagines pupeles. Jei jas pakartotinai pasėsite po dviejų savaičių nuo pirmųjų sėjos, ilgiau džiaugsitės derliumi. Jeigu pupelių bus per daug, dalį galėsite užšaldyti. Tuščiose vietose pasodinkite kelis vasarinių ir žieminių kopūstų daigus. Pirmuosius suvartosite anksčiau, o antruosius išlaikysite ilgiau.

Lysvėje, kurioje augo ridikėliai ir salotos, pasodinkite kelis lauko pomidorų daigus. Juos pirkite tik iš pažįstamų pardavėjų. Patariame rinktis tokias veisles, kurios yra ankstyvos, žemos, gražiai šakojasi, atsparios ligoms. Joms nereikalingos atramos ir nebūtinas genėjimas. Kai išrausite laiškams pasodintus svogūnus, pasisėkite gražgarsčių, špinatų rudeniui.

 

Bus tęsinys…

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 15, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:12, leidžiasi 21:19.
  • Mėnulis teka 07:05, leidžiasi 00:22.
  • Mėnulis Vėžyje 04:30, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 11 d.
  • Jaunutė, Sofija, Zofija (Zosė), Izidorius, Algedas
  • Šv. Izidorius, Sėjos pabaiga. Steigiamojo Seimo diena. Tarptautinė šeimos diena
  • Lapų diena. Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines daržoves, agurkus, moliūgus, cukinijas, arbūzus, žirnius, pupeles, prieskoninius augalus. Sodinkite, dauginkite, persodinkite gėles, smilginius augalus. Sėkite, pjaukite veją. Tvarkykite sodą, aplinką. Pasodinkite į tvenkinį giliavandenius augalus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Skiepykite dekoratyvinius medžius, spygliuočius.
  • Kaštonai sužydėjo – pavasaris prasidėjo.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar daigus jau perkėlėte į nešildomą šiltnamį?

Įvykių kalendorius