• gruodžio 1 d., Penktadienis

Mano pirmasis daržas: ką reikia žinoti?

Džiaugsmas laikyti rankose savo užaugintas, o ne parduotuvėje pirktas daržoves, aromatingus žalumynus, vaišinti šeimą iš jų pagamintomis salotomis, sriubomis, troškiniais… Kad naujoko daržininko triūsas virstų pilnu krepšiu gėrybių, reikėtų laikytis kelių svarbių taisyklių.

 

 

 

 

Pradėkite nuo mažo daržo

Jei paveldėjote, įsigijote namą užmiestyje ar kaime, jį būtinai sups mažesnis arba didesnis laisvos žemės gabaliukas. Tikras miestietis pradžioje pasimes, tačiau vėliau pjaudamas veją būtinai sugalvos užveisti sodą ir auginti savo šeimai ekologiškas daržoves. Labai svarbu, kad pirmoji patirtis būtų gera, pasodintos daržovės užaugtų, o pirmasis derlius nudžiugintų.

Naujokai daržininkai turėtų pradėti nuo mažo daržo ir, kiekvienais metais semdamiesi patirties, palaipsniui jį didinti. Iš pradžių rekomenduojame sėti nereiklias, greitai augančias ir ypatingos priežiūros nereikalaujančias daržoves. Laikantis pagrindinių taisyklių galima tikėtis pirmosios sėkmės.

 

Kokias daržoves rinktis?

Pirmajam daržui rinkitės itin retai nuviliančias daržoves. Pavasarį pasisėkite ridikėlių, pasisodinkite svogūnų laiškams. Nedidelėje lysvėje skirkite vietos salotoms arba sukaišiokite turguje įsigytus salotų daigus – tokie užaugs greičiau. Atskirai pasėkite kelias morkų, burokėlių, šakniavaisinių petražolių eilutes. Nepamirškite daigelių praretinti. Tarp morkų ir šakniavaisinių petražolių palikite 3–5 cm tarpelius, o tarp burokėlių – 8–10 cm. Su morkų ir petražolių sėklomis galima sumaišyti salotų sėklas. Tuomet jos sudygs greičiau ir pažymės eilutes. Išrovus salotas atsiras laisvos vietos petražolėms ir morkoms, jų nereikės retinti. Morkų, krapų, salotų sėklas galima sumaišyti su smėliu, kad būtų lengviau berti į dirvą.

Gegužę, pasibaigus šalnų pavojui, sėjamos cukinijos, aguročiais. Užteks kelių daigelių. Jei augindami cukinijas reguliariai skinsite užsimezgusius vaisius, paskatinsite jas žydėti ir derėti iki pat rudens šalnų. Gegužės pabaigoje ir birželio pradžioje pasėkite agurkus. Pridenkite juos daržo plėvele, kad sudygtų greičiau. Reguliariai laistykite. Rinkitės lauke auginti skirtas veisles, kurios atsparesnės ligoms ir prastesnėms auginimo sąlygoms. Lengva auginti ir šparagines pupeles. Jei jas pakartotinai pasėsite po dviejų savaičių nuo pirmųjų sėjos, ilgiau džiaugsitės derliumi. Jeigu pupelių bus per daug, dalį galėsite užšaldyti. Tuščiose vietose pasodinkite kelis vasarinių ir žieminių kopūstų daigus. Pirmuosius suvartosite anksčiau, o antruosius išlaikysite ilgiau.

Lysvėje, kurioje augo ridikėliai ir salotos, pasodinkite kelis lauko pomidorų daigus. Juos pirkite tik iš pažįstamų pardavėjų. Patariame rinktis tokias veisles, kurios yra ankstyvos, žemos, gražiai šakojasi, atsparios ligoms. Joms nereikalingos atramos ir nebūtinas genėjimas. Kai išrausite laiškams pasodintus svogūnus, pasisėkite gražgarsčių, špinatų rudeniui.

 

Bus tęsinys…

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 1, penktadienis.
  • Saulė teka 08:18, leidžiasi 15:57.
  • Mėnulis teka 19:10, leidžiasi 12:30.
  • Mėnulis Liūte 18:00, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 27 d.
  • Algmina, Butigeidas, Eligijus, Natalija, Aleksandras, Melita, Balys
  • Pasaulinė kovos su AIDS diena.
  • Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, valykite rūsius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus. Palanki diena valyti kraują (dilgėlių arbata), šalinti iš organizmo toksinus, gydyti karpas, nuospaudas.
  • Jei sausas gruodis, tai ir pavasaris bus sausas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius