Margalapiai – išskirtiniai sodo akcentai

Išvaduoja nuo vienodumo
Sodininkai mėgsta įvairiaspalvius lapuočius, nes jie sodui suteikia dinamiškumo ir išvaduoja nuo monotoniškos žalumos. Kai kurie augalai margus lapus turi iš prigimties, bet dauguma jų yra atogrąžų gyventojai. Kiti sukurti selekcija užsiimančiuose augynuose.
Lapuose dalį žalios spalvos pakeičia balta, raudona, kreminė, geltona arba kelios iš karto. Bet kurios rūšies medžių ir krūmų lapų spalva unikali. Išvesta daug dekoratyvių veislių, kurių lapai neįprastai ryškios raudonos, geltonos ir kitų spalvų būna visą vegetacijos sezoną. Kiti augalai vasaros antroje pusėje išblunka. Kai kurie medžiai ir krūmai spalvotai nusidažo ne pavasarį, o tik vasarą.
Ryškūs krūmai ir medžiai dažnai būna įdomių kompozicijų akcentai. Tačiau daug raudonų ir geltonų augalų sodinti nerekomenduojama, nes šios spalvos svetimos mūsų kraštovaizdžiui, kartais net erzina. Nedideliuose (9 a) želdynuose pakanka poros šaltų (pilkų, baltai išmargintų) arba šiltų (geltonos, raudonos) spalvų didesnių krūmų. Jie priderinami prie žalios lapijos.
Tinkamoje vietoje augalas atsikleis
Margalapiai augalai ir jų deriniai kur kas įdomesni ir kontrastingesni nei vien žali. Rinkdamasis krūmus, sodybos šeimininkas turėtų pagalvoti, ko iš tiesų nori – tik gražios lapijos ar ir žiedų. Svarbu taip pat atsižvelgti į aukštį ir plotį, kurį jie pasieks visiškai suaugę, kiek reikės šviesos, kokia dirva ir vieta tinka.
Augalams geltonais, raudonais ar margais lapais parinkite šviesią, bent dalį dienos saulėtą vietą, kad spalvos būtų ryškios. Pavėsyje margumas pasidaro neryškus, geltona ir purpurinė spalvos pablunka. Geltonlapiams augalams idealiai tinka vieta, kur saulės spinduliai šiek tiek išsklaidyti (pavyzdžiui, lengvas medžių pavėsis šviesiausiomis dienos valandomis), nes kitaip jie gali nudegti. Margalapiai nudegimų bijo mažiau, raudonlapiai beveik visai nenukenčia. Viskas dėl to, kad jiems pakanka chlorofilo, o štai geltonlapiuose šio pigmento maža ar iš viso nėra.
Margalapius augalus patariama sodinti dėl kontrasto. Keletas jų gali augti greta ir sudaryti spalvingą kompoziciją. Jeigu kursite pastarąjį variantą, būkite atidūs – margumas gali būti neskoningas, jei augalai parinkti netinkamai.
Margaspalvių augalų derinimas – iššūkis net ir geriausiems kraštovaizdžio architektams. Juk juos kur kas sunkiau priderinti prie aplinkos. Sode ryškūs augalai tarsi rėkia reikalaudami dėmesio. Gražiausi jie yra aukštų, tamsiai žalių krūmų fone. Margalapiai krūmai puikiai atrodo prie laiptų ar pastatų įėjimų, kur jų faktūros ir spalvos pastebimos greičiausiai. Baltos lapų dėmės atspindi šviesą, todėl ypač ryškios vakare, sutemus. Jomis išmarginti krūmai pašviesina tamsesnes sodo vietas.
Taigi, kad ir kokius augalus pasirinktumėte, vertinkite juos už grožį, bet labiausiai – už neįprastumą ir kitoniškumą.