• balandžio 19 d., Penktadienis

Margeniai: poreikiai ir dauginimas

Gražuoliai, unikalūs margenių lapai traukia akį… O kaip kitaip! Jie gali būti tobulas fonas kitiems augalams, užpildyti tuščius tarpus gėlyne, „nuspalvinti“ tas zonas, kuriose stokojama spalvų.

 

 

Kas patinka margeniams?

Dirvožemis. Derlingas, laidus vandeniui. Auginant induose, reikia gero drenažo. Margeniams patinka neutrali arba silpnai rūgšti žemė.

Apšvietimas. Margeniai mėgsta šviesą, bet ilgai pabuvę vietose, kur intensyviai kepina saulė, pradeda blukti.

Temperatūra. Margeniai gerai jaučiasi, kai oro temperatūra lauke svyruoja tarp 16 iki 25 °C. Esant karštesniems orams, lapai praranda turgorą. Žiemą patalpose temperatūra neturi būti žemesnė kaip 10 °C.

Laistymas. Nuo pavasario iki rudens laistoma gausiai pastovėjusiu, nekalkingu vandeniu. Žiemą liejama saikingai, kad neužmirktų šaknys. Negerai, jei perdžiūva žemės gniužulas – augalas pradeda vysti.

Oro drėgmė. Margeniams patinka didesnė drėgmė, todėl nusistovėjus sausiems orams, purkškite minkštu vandeniu. Drėgniausia patalpa žiemą yra virtuvė, tad augalai čia jausis itin gerai.

Tręšimas. Intensyvaus augimo metu kartą per savaitę margeniai tręšiami organinėmis arba mineralinėmis trąšomis, kurių sudėtyje vyrauja kalis. Žiemą to daryti nereikia.

Žiedai. Kūrėjas margeniams davė labai dekoratyvius lapus, o štai žiedeliai – menkučiai, neišvaizdūs. Žydėti jie gali ištisus metus, gausiau pavasarį, vasarą. Neleiskite margeniams žydėti – tai atima daug maisto medžiagų.

Genėjimas. Tai vienas svarbiausių priežiūros darbų. Nuo genėjimo priklauso dekoratyvumas. Nugnybiant viršūnes, ne tik neleidžiama augalui pražysti, bet ir formuojamas krūmas.

Dauginimas

Vienas didžiausių margenių privalumų – juos paprasta dauginti auginiais, kurie be jokio vargo greitai įsišaknija tiek vandenyje, tiek pasodinti tiesiai į vazonėlį su žemėmis. Bet tai ne vienintelis būdas – margenių galima ir pasisėti. Sėklos smulkios – 1 g jų apie 3 500. Sėjama vasario viduryje ar pabaigoje į lapinės, durpinės, velėninės žemės ir smėlio mišinį. Sėklos užberiamos plonu smėlio sluoksniu, lengvai suslegiama. Aplinkos temperatūrai esant 20–22 °C, daigai pasirodo po 14–18 dienų. Kiek paaugę jie išpikuojami, paliekant 3 cm tarpus, vėliau persodinami į 8–10 cm skersmens vazonėlius. Margeniams pasiekus 10 cm aukštį, nugnybiamos viršūnės, kad gražiai šakotųsi. Praėjus šalnų pavojams, augalus galima perskelti į lauką – gėlynus arba vazonus.

Rudenį ūgliai patrumpinami ir augalai pernešami į patalpas. Pavasarį jie nebūna labai dekoratyvūs – ūgliai dažnai ištįsta, lapai nukrinta. Kaip tik metas dauginti auginiais. Tereikia nukirpti stiebus, nuskabyti apatinius lapus ir pamerkti į vandenį, o pasirodžius šaknims persodinti į vazonėlius. Ciklą galima kartoti ir kartoti, kiekvieną pavasarį pasidauginant vis daugiau augalų.

 

Išvaizda išduoda priežiūros klaidas

Problema Priežastis
Apsinuogina stiebo apačia Trūksta šviesos, per vėlai nugnybtos viršūnės. Apatinius lapus dažnai numeta ir pasenęs, ne vienerius metus auginamas margenis.
Krenta, vysta lapai Trūksta vandens. Palaistykite augalą. Jei žemė perdžiūvo ir vandens nesugeria, vazoną pamerkite į didesnį indą ir palaukite, kol atsistatys drėgmės pusiausvyra.
Blunka lapų spalva Galimos dvi priežastys: per daug saulės (lapai tiesiog išdega), per mažai šviesos (pavėsyje margi lapai praranda spalvų intensyvumą).

 

 

Pexels nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 19, penktadienis.
  • Saulė teka 06:07, leidžiasi 20:30.
  • Mėnulis teka 15:22, leidžiasi 05:16.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Aistė, Eirimas, Laisvūnas, Laisvūnė, Leontina, Leonas, Simonas, Putrimas, Nogailė
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius