• liepos 15 d., Pirmadienis

Matematinė sėklų sėjos analizė

Nekantrūs daržininkai sėklų jau įsigijo, apdairieji pasiliko pernykščius likučius, taupieji užsiaugino savų, o drąsieji laukia siuntinukų iš elektroninių parduotuvių. Vis dėlto didžioji dalis sutiks, kad vasaris – geras metas pasižvalgyti po sėklų parduotuves, išgirsti vertingų pardavėjų konsultantų patarimų, apžiūrėti naujienas. Ne pirmus metus daržoves auginantys žmonės intuityviai žino, kiek ir kokių sėklų reikia, bet dažnai padaugina. Mūsų jaunieji bičiuliai, turintys mažiau patirties, kiekvieną pavasarį apipila klausimais: kiek reikia sėklų, kada sėti, kaip patikrinti jų daigumą, ar verta naudoti senas ir pan. Pasvarstykime, paanalizuokime šias problemas kartu.

 

 

Daigais auginamos tos kultūros, kurioms subręsti neužtenka šiltų dienų arba kurių derlių norima gauti ankstyvesnį. Pavyzdžiui, daugelio rūšių kopūstų ir kai kurių kitų daržovių vegetacija trunka 150 dienų ir ilgiau. Pomidorai, atsižvelgiant į veislę ir vietovę, ima nokti 90–160-ą dieną nuo daigų pasirodymo. Jei šias daržoves ir paprikas apsaugotume nuo šalčio (pavyzdžiui, šildomame šiltnamyje), jos augtų ilgiau nei metus.

 

Kaip teisingai apskaičiuoti sėjos laiką?

Norint apskaičiuoti tikslų sėjos laiką ir užsiauginti kokybiškų daigų, reikia atsižvelgti į auginimo vietą – laukas ar šiltnamis (ar jis yra šildomas, ar nešildomas), vegetacijos laikotarpį, sėklų kokybę ir dygimo trukmę. Pavyzdžiui, pomidorų sėklos išlieka normalaus daigumo iki 7 metų, o laikomos 14–16 ºC temperatūroje, kai oro santykinis drėgnis mažesnis nei 75 % – ilgiau nei 10 metų. Kai oro temperatūra yra 22–25 ºC , daigai pasirodo po 4–5 dienų nuo sėjos. Geriausi pomidorų daigai, kuriuos galima sodinti į nuolatinę vietą, būna 45–65 dienų amžiaus, saldžiųjų paprikų ir baklažanų – 55–60 dienų, agurkų, aguročių, patisonų – 20–25 dienų. O štai šakniavaisinių salierų daigai lauke sodinami po 60–90 dienų. Šių daržovių sėklos sudygsta po 12–22 dienų nuo sėjos. Ir dar vienas svarbus dalykas – sodinant šilumamėges kultūras, būtina atsižvelgti į dirvos temperatūrą (apie tai plačiau rašėme praeitame žurnalo numeryje).

Jei planuojate gauti ankstyvą derlių šildomame šiltnamyje, pomidorus, saldžiąsias paprikas, baklažanus ir agurkus galite sėti nuo vasario pradžios. Tuo pat metu daigams reikia suteikti pakankamai kiekį šviesos, t. y. apšviesti liuminescencinėmis lempomis po 12–14 valandų per parą. Jei ketinate šiuos augalus sodinti nešildomame šiltnamyje, juos sėkite vasario pabaigoje ir kovo pradžioje. Lauke daigus sodinkite gegužės 15–20 dieną, kai šalnų tikimybė sumažėja. Tokiu atveju geriausias sėjos metas – kovo pabaiga–balandžio pradžia.

Kambaryje tinkamiausias metas sėti ankstyvuosius kopūstus daigams yra kovo 20–25 diena. Tuomet pirmųjų gūžių galima tikėtis birželio trečiąją dekadą arba liepos pradžioje. Vėlyvųjų veislių kopūstų sėklos daigams sėjamos nuo balandžio 1 iki 15 dienos.

 

Sėklų saugojimo terminai ir dygimo trukmė

Kultūra Sėklų saugojimo trukmė (metais) Per kiek parų sudygsta
Agurkai, patisonai, aguročiai, moliūgai 6–8 4–8
Įvairūs kopūstai 4–5 3–6
Pomidorai 4–5 4–8
Baklažanai 3–5 8–14
Paprikos 3 8–16
Salierai 1–2 12–22
Petražolės 2–3 12–20
Morkos 3–4 9–15
Krapai 2–3 8–15
Ridikai, ridikėliai 4–5 3–7
Burokėliai 4–5 8–16
Ropiniai svogūnai 3 8–18
Žirniai 5–6 3–7
Dumplūnės 4–5 7–10

Nurodytas dygimo laikas pasėjus sausas sėklas. Mirkytos, stratifikuotos sudygsta greičiau.

Lentelėje nurodyta sėklų saugojimo trukmė 18 °C temperatūroje.

 

Geras patarimas. Neprisipirkite sėklų atsargų. Apskaičiuokite, kiek jų reikės šiais metais. Įsigykite tik šiek tiek daugiau sėklų dėl viso pikto.

Sėklų kiekis 10 m2 lysvei

Kultūra Kiekis (g)
Svogūnai 50–100
Morkos 5–6
Burokėliai 6
Ridikėliai 15–20
Ropės 2
Lapinės salotos 3–6
Krapai daržovių rauginimui 12–15
Krapai žalumynams 25
Žirniai 120–240
Agurkai 3
Pomidorai 0,5
Baklažanai 1

Nurodyta 100 proc. daigumo sėklų norma. Jei daigumas prastesnis, jų reikės daugiau.

 

Pexels nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 15, pirmadienis.
  • Saulė teka 05:02, leidžiasi 21:47.
  • Mėnulis teka 16:02, leidžiasi 00:20.
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis liepos 14 d.
  • Bonaventūras, Gerimantė, Henrieta, Henrikas, Herkus, Mantas, Rozalija (Rožė)
  • Žalgirio mūšio diena (1410 m.)
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite lapines daržoves, sėkite ar pjaukite veją, laistykite. Rinkite sraiges. Sėkite, sodinkite, skinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Nepatartina kirsti medžių, sėti ir sodinti gūžinių salotų, iškasti gėlių svogūnėlius.
  • Liepos viduryje kukuojanti gegutė pranašauja ilgą vasarą.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius