• lapkričio 30 d., Trečiadienis

Mažieji miesto sanitarai

Kur žmonės, ten neišvengiamai atsiranda šiukšlių. Paskaičiuota, kad 2008 metais maisto atliekų, kurios mėtėsi visuose JAV miestuose, surinkimas valstybės biudžetui kainavo 11,5 milijono dolerių. O jos sudaro tik 26 proc. bendrojo atliekų kiekio.
Šiaurės Karolinos mokslininkai, vadovaujami entomologės Elsos Youngsteadt nusprendė į šiukšlių problemą pažvelgti naujai ir ištirti vabzdžių mitybos ypatumus. Eksperimentas vyko Niujorke, Manchetene. Tyrėjai parke ir gatvių skiriamųjų juostų zonose pristatė konteinerių su bulvių traškučiais, sausainiais, mėsainių gabaliukais. Dalis buvo uždengti, kad maistu galėtų pasimėgauti tik vabzdžiai. Kiti konteineriai buvo atviri visiems pretendentams: tiek paukščiams, tiek ir graužikams. Po tyrimo paaiškėjo, kad iš visur dingo vienodas maisto kiekis.
Dominuojančiomis šiukšlių naikintojomis pripažintos skruzdės (Tetramorium caespitum). Rūšis atsitiktinai įvežta iš Europos į Šiaurės Ameriką dar XVIII–XIX amžiuje ir greitai išplito žemyne. Šios skruzdės apetitu nesiskundžia ir gyvena didelėmis kolonijomis. Jei kas nors iš gentainių aptinka maisto, tuoj sulekia visas pulkas. Žurnale „Global Change Biology“ paskelbtame straipsnyje mokslininkai teigia, kad per metus vabzdžiai suėda 4–6,5 kg maisto atliekų, kurios nepagarbiai voliojasi vienos gatvės skiriamoje juostoje. Mokslininkai tikisi tyrimus tęsti ir ieškoti būdų, kaip efektyviau panaudoti mažųjų nukenksmintojų darbą.

 

Šią bei kitas įdomybes rasite sausio „Sodo spalvų“ numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Lapkričio 30, trečiadienis.
  • Saulė teka 08:17, leidžiasi 15:58.
  • Mėnulis teka 13:42, leidžiasi 23:36.
  • Mėnulis Žuvyse 02:15. Priešpilnis 16:36.
  • Andrėja, Andriejus (Andrius), Dovainė, Saugardas, Saugardė
  • Šv. Andriejaus diena. Saulės grįžtuvių laukimo pradžia. Mažosios Lietuvos prisijungimo prie Didžiosios Lietuvos akto diena
  • Lapų diena. Rekomenduojama augalus laistyti, purkšti, dezinfekuoti. Išleiskite vandenį iš vandentiekio. Apriškite vaismedžius lipniomis juostomis, nupurkškite preparatais nuo ligų ir kenkėjų, balinkite kamienus.
  • Blėstančios anglys prieš gerą orą žaruoja.
SS dienoraštis

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS dienoraštis

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius