• rugsėjo 27 d., Trečiadienis

Mažieji žolininkai ruošia siauralapių gauromečių arbatą

Lietuva…. tavo miškai, ežerai, upės ir pievos! Kokie mes esame laimingi, kad galime semtis sveikatos, jėgų ir džiaugsmo iš gamtos.

 

Važiuojame į pamiškę rinkti arbatos! Šiuos žodžius išgirdę nustebo mažieji vieno Vilniaus lopšelio-darželio ugdytiniai. Taip!.. Arbatos galima nusipirkti ir vaistinėje, ir parduotuvėje, ir turguje. Bet turime pajusti tą grožį, jausmą, meilę jai. Ilgas ir įdomus arbatos kelias laukė mūsų. Tik čia, nuostabioje Lietuvos gamtoje, prasideda etnoistorijos ir galime tapti mažaisiais žolininkais.

Rinkimo taisyklės

Pirmas žingsnis buvo susipažinimas su atmintine vaistažolių rinkėjams. Yra tam tikros augalų rinkimo ir paruošimo taisyklės. Svarbiausia – žinoti, kur juos rinkti. Jokiu būdu nereikėtų lankyti vietų prie kelių ar geležinkelio, magistralių, šiukšlynų, sąvartynų, miestuose ir t. t. Kenksmingos medžiagos patenka į žmogaus organizmą, jame kaupiasi ir gali sukelti įvairius negalavimus. Augalai renkami saulėtą dieną, rasai nudžiūvus. Nereikia imti pageltusių, kenkėjų ar ligų pažeistų.

Pažintis su augalu

Pagaliau laikas paragauti sveikuolių – siauralapių gauromečių – arbatos.

Siauralapis gaurometis (Epilobium angustifolium) – 60–120 cm aukščio daugiametis žolinis augalas. Šakniastiebis storas. Stiebas status arba kylantis. Lapai lygiakraščiai, smailūs. Jų viršutinė pusė tamsiai žalia, su ryškiomis gyslomis. Žiedai iki 3 cm skersmens, netaisyklingi, susitelkę stiebo viršunėje, šviesiai rožinės spalvos. Žydi birželio–rugsėjo mėnesiais. Gilios gauromečių šaknys purena dirvą, stiprina šlaitus.

Arbatos nauda

Gauromečių arbatą galima gerti kaip įprastą juodąją ar žaliąją. O jos nauda didelė! Svarbiausia, kad ši arbata stiprina imunitetą. Ji padeda greičiau atgauti jėgas po ligos, slopina uždegimus, gerina kraujo sudėtį, pakelia nuotaiką, praskraidina protą, turi A, C ir daug kitų vitaminų bei elementų. Sakoma, kad gauromečių arbata – gyvybingumo šaltinis.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. liepos mėnesio numeryje.

Ana Pipilevičienė,

Vilniaus lopšelio-darželio „Vėtrungė“ mokytoja


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 27, trečiadienis.
  • Saulė teka 07:14, leidžiasi 19:05.
  • Mėnulis teka 18:52, leidžiasi 03:30.
  • Mėnulis Žuvyse 03:18, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 22 d.
  • Adalbertas, Daugilė, Kovaldas, Vincentas, Damijonas
  • Pasaulinė turizmo diena. Lietuvos socialinių darbuotojų diena
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Palanki diena augalus laistyti, purkšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Jeigu rudenį medžių lapai ilgai nekrenta, reikia laukti labai ankstyvo pavasario.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius