• birželio 17 d., Antradienis

Mažos masdevalijų paslaptys

Virš lapų kupsto iškėlusios trikampius žiedus smulkutės orchidėjos – nykštukės šalia daugybės įprastų falenopsių ir dendrobių. Vis dėlto jos yra tokios mielos, kad sunku atsispirti ir nenusipirkti. Tik ne visada šioms gėlėms patinka mūsų kambarių oras.
 

Kalnų gyventojos

 

Masdevalijos (Masdevallia) kilusios iš Centrinės ir Pietų Amerikos kalnų miškų, kur auga labai įvairiomis sąlygomis: ant medžių, uolų, žemės paviršiuje. Visos prisitaikiusios prie didelės drėgmės, dažno rūko, vėsos. Žinoma per 500 rūšių.
Šios nedidukės orchidėjos jokių gumbelių neturi. Negiliai žemėje raizgosi nestoras šakniastiebis, o kiekvieno trumpo ūglio viršūnėje yra po vieną lapą. Taip augdamos jos suformuoja tankius kerelius.
Masdevalijos žydi dažniausiai vasarą ir rudenį. Šiai genčiai būdingi labai keisti žiedai: trys pagrindais suaugę taurėlapiai sudaro trikampį, kurio viduryje yra mažutėlė lūpa ir vos pastebimi vainiklapiai. Taurėlapių galai pailgėję, panašūs į spindulius. Ypač ilgi jie M. caudata žiedų. Dauguma rūšių turi pavienius žiedus, neaukštai iškylančius virš lapų kupstelių, ir tik kelios – žiedynus. Pavyzdžiui, M. polysticta – smulki rūšis, išauginanti maždaug 10 ilgais spinduliais pasipuošusių žiedelių kekę. Pavieniai, beveik apvalūs ir trumpais plaukeliais apžėlę M. erinacea žiedeliai. Ir priešingai – tamsūs bordiniai M. herradurae žiedeliai yra siauro, ištempto trikampio formos.
 
Rūta Beltienė
 
Plačiau apie šias smulkutes orchidėjas skaitykite sausio „Sodo spalvų“ numeryje.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 17, antradienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 01:09, leidžiasi 11:18.
  • Mėnulis Žuvyse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Daugantas, Laura, Vilmantė, Adolfas, Adolfina, Grigalius, Rimvydas
  • Islandijos nepriklausomybės diena. Pasaulinė kovos su dykumų plitimu ir sausromis diena.
  • Lapų diena. Galima laistyti, purkšti augalus, genėti gyvatvores, sėti žoles, ravėti, tręšti. Naikinkite pelėsius. Nerekomenduojama sėti, sodinti daržovių, gėlių, krauti šieno, nuimti derliaus, jo sandėliuoti ir konservuoti.
  • Jei birželis karštas, tai gruodis bus šaltas.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius