Medeliai: kaip atpažinti pašalusį ir kaip pagelbėti?
Apie žiemos padarytus nuostolius, pagalbą pašalusiems medeliams, apie tai, kaip žinoti, ar sodinukas nepašalęs, kalbamės su bitininku ir sodininku Algirdu Amšiejumi
Kokius nuostolius sode prognozuojate po šios žiemos?
Mažiau pavojingas buvo laikas, kai šaknis storai uždengė sniegas. Jei danga nors 5 cm storio, didelių rūpesčių nekyla. Daug blogesnis laikotarpis, kai temperatūra ilgokai laikosi nukritusi iki –12–17 °C ir neiškrenta sniegas.
Tinkamai įvertinti nuostolius galėsime tik atšilus orui, kai pradės tekėti klevų sula. Tada pamatysime, koks medelis po pumpurais. Kol kas neaišku, kiek pašalę generatyviniai organai, žiedai – turime sulaukti žydėjimo. Negalime įvertinti, kiek nukentėjo šaknys – augalas turi pradėti augti.
Kaip pažinti, kad augalas pašalęs?
Atšilus orams reikia paimti vienmetę šaką, atlupti žievę ir pažiūrėti, kokia po ja mediena. Jei geltona, ruda, balta, žalia, galima nustatyti pašalimo laipsnį. Kartais pjauni šalia pumpuro – žalia, o po pumpuru – geltona. Tai nėra gerai.
Kaip pagelbėti pašalusiems medeliams?
Pirma, būtinas stipresnis genėjimas. Antra, daugiau azoto trąšų. Svarbu patręšti trąšomis su mikroelementais. Reikia neleisti mirti, džiūti šakoms. Geriau pašalusias šakeles nupjauti, patepti žaizdas, pagydyti, sustiprinti tręšiant. Medis, atsikratęs paliegusių šakų, lengviau kovoja dėl išlikimo.
Kaip perkant pažinti, ar sodinukas nepašalęs?
Prieš įsigydami pirmiausia paprašykite augintojo atlupti odą arba leisti tai padaryti jums. Tiesiog reikia nagu pagremžti žievę prie pumpuro, ir iš karto taps aišku. Ne visi medelynininkai prieš parduodami tikrina savo produkciją, o šitai turėtų daryti.