Medinė pastogė dviračiui
Pavargote slėpti dviratį rūsyje? Medinė pastogė – geras sprendimas dviračių laikymui lauke nuo pavasario iki rudens, drauge galintis tapti įdomiu sodybos mažosios architektūros elementu. Iškyla klausimų pasirenkant tinkamą pastogės vietą, alternatyvius dviračio saugojimo būdus ar reikalingas priemones pastogės įrengimui? Į aktualius klausimus bandysime atsakyti šiame straipsnyje.
Nešioti dviračius iš rūsio arba iš laiptinės – varginanti užduotis, ypač vaikams, kurie šia transporto priemone naudojasi dažniausiai. Todėl patartina dviračius statyti tam tikslui įrengtoje pastogėje, kur jie gali stovėti nuolat, kur jie yra apsaugoti nuo lietaus ir vėjo, taip pat paruošti, kilus reikalui, naudoti bet kuriuo metu. Papildomai pastogėje gali būti įrengta vieta įrankiams susidėti ir smulkiems remonto darbams.
Pastogės konstrukcija paprasta, tad kiekviename kieme galima atrasti jai vietos šalia ūkinio pastato arba garažo. Ypač patogu, jei pastogėje numatyta vieta dviračiams remontuoti arba valyti. Atkreipkite dėmesį, kad dviračius nuo drėgmės ir kritulių apsaugos sienas dengiantis didelio ploto stogas. Taip pat pastogėje turėtų būti tvirtos grindys.
Pastogės konstrukcija
Pastogių dviračiams gali būti labai įvairių. Statinio matmenys priklauso nuo saugomų dviračių skaičiaus. Kiekvienam dviračiui apytikriai reikia tiek vietos, koks yra jo vairo plotis. Aprašomas statinys (1 pav.) yra 1,2 metro pločio, skirtas dviem arba trims dviračiams. Jei norite sutalpinti daugiau dviračių, padidinkite atstumą tarp statramsčių.
Rinkdamiesi aukštį, turėtume orientuotis į suaugusio žmogaus ūgį. Vienoje iš šoninių sienelių rekomenduojama įmontuoti nedidelę lentyną dviračių šalmams ir kitiems aksesuarams susidėti. Galinėje sienoje taip pat gali būti numatyta atskira zona, skirta laikyti remonto įrankius, siurblius ir kt. Patogumo dėlei galima įsirengti papildomų elementų, pvz., gali būti sumontuotas nedidelis darbo stalas, kuris reikalingas atliekant remonto darbus.
Dviračių nameliui reikia lygaus vidinio pagrindo, todėl daromos ir grindys. Galima naudoti šaligatvių plyteles arba grindinio trinkeles. Taip pat rekomenduojame variantą iš termomedienos lentų: jos nekeičia savo matmenų, veikiamos temperatūros ir drėgmės. Medžiaga nesugeria drėgmės, todėl nėra linkusi į puvimą.
Pagrindinės statybai reikalingos medžiagos:
- tašas, obliuotas 100×100 mm, pastogės statramsčiams;
- tašas, obliuotas, 50×50 mm, sienų ir stogo detalėms;
- tašas, neobliuotas, 50×100 mm, grindų rėmo detalėms;
- terasinės termolentos, 26 mm storio, pastogės grindims;
- lauko termodailylentės, plotis 92 mm, storis 19 mm, pastogės sienoms;
- PVC lakštas, skaidrus, banguotas, stogui;
- varžtai, medsraigčiai, savisriegiai varžtai;
- kampai ir kitos detalės medinių konstrukcijų sujungimui.
Reikalingi elektriniai įrankiai ir kiti pagalbiniai priedai:
- akumuliatorinis gręžtuvas-suktuvas, smūginis;
- belaidis daugiafunkcis šlifuoklis;
- švitrinis popierius medienai (grūdėtumas 100–240);
- medienos grąžtai;
- betono grąžtai.
Tekstas ir brėžiniai – Vytauto Mankevičiaus.
Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2021 m. liepos mėnesio numeryje.