• liepos 15 d., Pirmadienis

Mediniai stogai

Visuomenėje gyvas domėjimasis senųjų sodybų statiniais ir amatininkystės tradicijomis. Naujieji sodybų šeimininkai nėra abejingi mūsų protėvių statytoms ir laiko patikrintoms trobesių konstrukcijoms nuo lietaus, sniego ir vėjo jas saugančiais mediniais stogais.

 

 

 Tikimės, kad straipsniu apie malksnų, lentelių ir skiedrų naudojimą stogų dengimui, puoselėjant senąsias technologijas, prisidėsime prie amatininkystės tradicijų išsaugojimo.

 

Bendrieji reikalavimai stogo konstrukcijai

 

Kiekvieno trobesio patvarumui stogas turi didelę reikšmę. Sandarus ir tinkamai apdengtas stogas saugo trobesį ir jame esančius daiktus nuo lietaus, sniego ir vėjo, iš dalies – ir nuo didelių karščių. Prakiurus stogui, lietaus ir sniego drėgmė pūdo ne tik gegnes ir grebėstus, bet taip pat ir sienas, lubas ir kitas medines trobesio dalis.

Mūsų krašte palyginti daug vėjuotų dienų. Vėjas ypač drasko pakilesnes namo dalis – stogus. Kad ant stogo nesilaikytų sniegas, kad kuo greičiau nubėgtų lietaus vanduo, stogo plokštuma turi turėti atitinkamą nuotakumą, statumą. Atsižvelgiant į statybos patirtį, medinių stogų aukštis privalo būti lygus trečdaliui arba pusei namo pločio, skaičiuojant nuo pagegninio rąsto iki kraigo. Lėkštesnių stogų reikėtų vengti – nuo statesnio stogo greičiau nuteka vanduo, ant jo nesilaiko sniegas. Be to, statesnių stogų gegnės geriau atlaiko stogo svorį, neišlinksta ir gali būti rečiau sudėtos, negu lėkštesnių stogų. Dėl stataus stogo susiformuojančias erdvesnes pastoges visada galima panaudoti įvairiems tikslams.

Stogo statumas priklauso ir nuo stogams dengti vartojamų medžiagų. Mediniai lentelių, malksnų ar skiedrų stogai yra lengvi, todėl jiems nereikia sudėtingų ir sunkių stogo konstrukcijų. Tai yra seniai išbandyta ekologiška ir patikima stogų danga, plastiškai įsiliejanti į mūsų kraštovaizdį. Stogai atsparūs žiemos šalčiams, apledėjimui, vasaros karščiams ir rudens vėjams. Mediniai stogai gerai izoliuoja garsą, ypač lyjant smarkiam lietui ir pučiant stipriam vėjui.

Vidutinio platumo namui naudojamos 10×14 cm skerspjūvio gegnės. Ilgesnės gegnės, platesniam negu 9 m namui, pastogėje paremiamos pagegninėmis sijomis. Rekomenduojami 4×5cm skerspjūvio grebėstai. Kad stogo paviršius išeitų visiškai lygus, nebanguotas ir sandarus, be tarpų, pro kuriuos į pastogę galėtų patekti lietus ar sniegas, grebėstų ir gegnių paviršius turi būti lygus. Prieš dengiant stogą, reikia patikrinti, ar kurioje nors vietoje nematyti iškilusio arba įlinkusio grebėsto. Juos būtina kiek galima kruopščiau išlyginti. Kad sienos ir skliautai būtų pridengti nuo lietaus, gegnės nuleidžiamos 40–70 cm žemiau nuo sienos vainiko viršaus, o grebėstai virš skliautų – per 30–50 cm. Tiek gegnių, tiek ir grebėstų galai visur turi būti lygiai ir vienodai nupjauti.

 

Tekstas – Vytauto Mankevičiaus. Nuotrauka – Česlavos Deinarovič.

 

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ 2020 metų sausio numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 15, pirmadienis.
  • Saulė teka 05:02, leidžiasi 21:47.
  • Mėnulis teka 16:02, leidžiasi 00:20.
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis liepos 14 d.
  • Bonaventūras, Gerimantė, Henrieta, Henrikas, Herkus, Mantas, Rozalija (Rožė)
  • Žalgirio mūšio diena (1410 m.)
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite lapines daržoves, sėkite ar pjaukite veją, laistykite. Rinkite sraiges. Sėkite, sodinkite, skinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Nepatartina kirsti medžių, sėti ir sodinti gūžinių salotų, iškasti gėlių svogūnėlius.
  • Liepos viduryje kukuojanti gegutė pranašauja ilgą vasarą.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius