• rugsėjo 20 d., Penktadienis

Medžių lapai – auksinės trąšos

Ieškant veiksmingų pigesnių trąšų, būtina atkreipti dėmesį į medžių lapus. Jie užsienyje vadinami sodininkų auksu. Pavadinimas skambus, bet, sutikite, teisingas. Ryškus žalias apdaras pavasarį yra naujos gyvybės pranašas. Vasarą medžių lapai saugo nuo karščio, triukšmo, rudenį žavi spalvomis, o lapkritis simbolizuoja vegetacijos pabaigą.

 

 

 

 

 

Lapų vertė

Vaismedžių lapuose daug azoto (2,2–2,8 proc.), fosforo (0,3–0 8 proc.), kalio (1,3–1,9 proc.), kalcio (1,2–2 proc.), magnio (0,3 proc.). Kilograme sausos medžiagos yra nemažai mangano, boro, cinko, vario, molibdeno. Kaulavaisių lapuose susikaupia šiek tiek daugiau kalio ir magnio, uogakrūmių – fosforo. Įvairių miško medžių lapai chemine sudėtimi prilygsta vaismedžių lapams. Tik beržų, liepų lapuose randama daugiau azoto (2,3–4 proc.). Mažiau vertingi spygliuočių spygliai. Juose beveik perpus mažiau kalio, kalcio, azoto, fosforo, magnio.

Komposto kokybė priklauso nuo mineralizacijos, lapuose esančių organinių medžiagų ir jų savybių. Azotas skatina skaidymosi procesą. Greičiau pūva tie lapai, kuriuose šios medžiagos yra per 2 proc. Natūraliomis sąlygomis skirtingų medžių lapai nyksta nevienodai: greičiausiai – vaismedžių, lazdynų, alksnių, po to beržų, o ilgiausiai – ąžuolų, drebulių, paprastųjų klevų, riešutmedžių, žagrenių, gebenių. Jie turi rauginių ir kitokių medžiagų, trukdančių irti.

Nukritusių lapų paskirtis įvairi. Jie – geras mulčias ir žaliava kompostui. Lapų galima įmaišyti į kitus kompostus. Tinkamai perpuvusios organinės trąšos ne tik praturtina dirvožemį humusu ir maisto medžiagomis, bet ir pagerina jo struktūrą. Dirvožemis tampa puresnis, į jį lengviau patenka oras, ilgiau laikosi drėgmė.

 

Lapų kompostavimas

Sugrėbtus lapus galima paskleisti darže ir užkasti į dirvą arba paprasčiausiai supilti į krūvą (geriau ant šakų sluoksnio). Patogiau kompostuoti specialiuose konteineriuose. Yra įvairios talpos (300–900 l), aukščio ir dizaino komposto dėžių su dangčiais. Jose padarytos komposto išėmimo angos, kiaurymės orui į vidų patekti. Šios dėžės gaminamos iš ultravioletiniams spinduliams ir nepalankioms aplinkos sąlygoms atsparių medžiagų, sulaiko šilumą ir neleidžia išgaruoti drėgmei.

Paprastesnį konteinerį nesunku pasidaryti iš tankaus vielinio tinklo. Jis pritvirtinamas prie keturių gerai į žemę įkastų kuolų ir pridengiamas tokiu pat tinklu, kad vėjas neišsklaidytų lapų. Tinka akyto tinklo ir nesandarios medinės dėžės, mažesniam kiekiui – didesni plastikiniai šiukšlių maišai. Sukrovus lapus, pakračius, maišai užrišami ir tankiai subadomi šakėmis. Kraunant nereikia labai suspausti. Laistoma mažiau, jei lapai kompostuojami pavėsingoje vietoje ir oras drėgnas. Nereikia kasti ar betonuoti duobių. Mat ten kaupiasi vandens perteklius, be oro žūva naudingosios bakterijos, įsiveisia rūgimo ir rūgštį sukeliančios bakterijos, todėl susidaro silosas.

 

Lapai mulčiui

 

Medžių, daržovių ir daugiamečių gėlių mulčiui naudojami lapai pilami ant dirvos plonu sluoksniu, supūva maždaug per metus. Nukritusių ant gėlyno rudenį galima negrėbti. Juos pavasarį galima surinkti arba įterpti į žemę kartu su trąšomis.

Po medžiais ar krūmais paskleidžiamas 7–10 cm storio lapų sluoksnis. Bakterijos dauginsis geriau užmetus porą kastuvų žemės. Geras mulčias – rudenį surinkti ir metus palaikyti pusiau perpuvę lapai. Jie praturtina dirvožemį duobėse, į kurias sodinami nauji sodo augalai.

Kompostas – gera izoliacinė medžiaga inspektuose. Jo pilama tarp mėšlo ir dirvožemio.

 

Verta žinoti

*Žiemai neturi likti lapų po vaismedžiais, ypač prie kamienų, nes ten lieka žiemoti daug kenkėjų.

*Kad lapai nesuliptų į vientisą masę, juos naudinga pirmiau padžiovinti, o paskui krauti į kompostinę.

*Komposto krūvoje greičiau suyra šakų smulkintuvu ar žoliapjove susmulkinti kartu su žole nuo vejos surinkti lapai. Kai jų nedaug, nebūtina dėti į kompostą, o galima paskleisti ant dirvos. Smulkinta žolė ar lapai greitai suyra.

*Tinkamai perpuvęs kompostas tinka daržovių, gėlių ir dekoratyvinių augalų daigams.

*Atskirai kompostuojami rauplių, miltligės, kokomikozės ir kitų ligų apnikti lapai. Ruošinį būtina uždengti plėvele, kad žūtų jų sukėlėjai, neplistų kenkėjai.

*Įmaišius lapų komposto į molingą dirvą, padidėja jos laidumas, į smėlėtą – ilgiau išsilaiko drėgmė.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 20, penktadienis.
  • Saulė teka 07:01, leidžiasi 19:23.
  • Mėnulis teka 19:54, leidžiasi 10:19.
  • Mėnulis Jautyje 12:03, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugsėjo 18 d.
  • Eustachijus, Vainorė, Vainoras, Tautgirdė, Fausta, Vaižgantas
  • Tarptautinė sporto universitete diena
  • Šaknų diena. Palanku ruošti kompostą, sėti ridikėlius, sodinti svogūnines gėles, česnakus, svogūnus, derlių nuimti. Tręškite augalus, kad jų šaknys būtų stiprios. Grėbkite lapus. Apriškite vaismedžių kamienus lipniomis juostomis. Kaskite vaistinių augalų šaknis (vėlyvą vakarą ar anksti ryte). Galima genėti vaismedžius, vaiskrūmius, tvarkyti namus, naikinti pelėsius.
  • Jei bulves kasant pelių urvuose daug bulvių prinešta – bus ilga žiema.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius