Meilenis. Kodėl jį vis dar vadiname amariliu?

Kadaise šie augalai priklausė amarilių (Amaryllis) genčiai. 1753 metais Karlas Linėjus aprašė Amaryllis beladonnna. Nuo to laiko panašūs Afrikos ir Amerikos augalai buvo priskiriami minėtai genčiai. Atlikus tikslesnius tyrimus, 1938 metais abiejose Atlanto vandenyno pusėse užvirė mokslininkų ginčai. Galiausiai 1987-aisiais amarilių gentyje palikta viena rūšis – dailioji amarilė (Amaryllis belladonna), o meileniai (Hippeastrum), sprekelija (Sprekelia) išskirti į atskiras gentis. Botanikai patikslino klasifikaciją, bet įprotis vadinti augalus tokiu vardu išliko. Daili mergina, vardu Amaryllis, minima Ovidijaus ir Vergilijaus raštuose. Tik vietoj moteriškosios giminės pagal tarptautinio vardo galūnę  pasirinkta vyriškoji.

Meilenių gentyje šiuo metu yra apie 90 rūšių, per 600 hibridų ir veislių. Rūšys paplitusios Amerikos atogrąžose ir paatogrąžėse. Jas augina tik kolekcininkai.

 

Auga žiedynas

 

Dažniausiai iš svogūno pirmiausia pradeda lįsti žiedynkotis, o vėliau lapai. Šie kartais ilgėja drauge su žiedynu. Retai pirma išauga lapai ir tik po to pasirodo žiedynas.

Kol žiedynkotis nepasirodė arba jei visai mažas, neskubėkite gausiai laistyti. Tai pradėkite reguliariai daryti tik jam išaugus iki 10–15 cm ilgio. Žemė turi būti vidutinio drėgnumo. Kas dvi savaites patręškite.

Jei nesiruošiate laukti sėklų, peržydėjus paskutiniam žiedui žiedyną pašalinkite. Lapų jokiu būdu negalima nei pjauti, nei laužti, nes svogūnas turi bręsti ir pasiruošti žydėti kitą kartą.

Meileniai – mėgstamos gėlės. Jų žiedynai skinami pumpurams nusispalvinus, bet dar neprasiskleidus. Pirmomis minutėmis iš pjūvio vietos sunkiasi daug tirštų sulčių. Neleiskite joms nubėgti ant svogūno ir lapų. Iš karto uždėkite popierinę servetėlę. Netrukus sultys nustos tekėti, tada pjūvio vietą apibarstykite medžio anglies milteliais. Nuskynus žiedyną, svogūnas (ir kitas žydėjimas) nenukenčia.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Kovo 18, antradienis.
  • Saulė teka 06:26, leidžiasi 18:29.
  • Mėnulis teka 23:47, leidžiasi 07:09.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 14 d.
  • Anzelmas, Eimutė, Eimutis, Einora, Kirilas, Sibilė
  • Raudonos nosies diena.
  • Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, kaliaropes ir žiedinius kopūstus. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius, kirskite krūmus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus.
  • Kovo mėnesį naktį braška, dieną teška.
e-seklos

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius