• birželio 15 d., Sekmadienis

Melsvės – nereiklios sodo puošmenos

Europoje, kaip, beje, ir kitur pasaulyje, susidomėjimas melsvėmis ir jų populiarumas didėja. Jau žinoma arti dešimt tūkstančių šių nuostabių augalų veislių ir vis atsiranda naujų. Įvairiose šalyse kuriasi melsvių mylėtojų draugijos. Tad norėtume supažindinti su įspūdingaisiais augalais bei jų auginimu.

Nykštukės ir milžinės

Augalų dydis varijuoja priklausomai nuo dirvožemio ir klimato sąlygų. Pagal dydį melsvės skirstomos į 5 kategorijas: nykštukinės, mažos, vidutinės, didelės ir labai didelės. Pačios didžiausios melsvės nesunkiai pralenktų vidutinio dydžio rožių krūmus. Jos užauga iki 1 m aukščio ir didesnės, ilgainiui dvigubai išsiplečia į šalis. Ant vieno lapo nesunkiai galima patalpinti visą mažytės melsvės kerelį. Juk pačios mažiausios tėra vos 10–20 cm.
Tinkamai pasodinus, persodinti reikės tik po kokių 10 ar 15 metų. Įsigijus mažą sodinuką, teks bent 3–4 metus palaukti, kol jis suvešės ir atsiskleis visos veislės ypatybės. Jaunos melsvės nuo suaugusių kartais skiriasi ir dydžiu, ir lapų spalva. Gražiausiai atrodo brandūs, ne senesni kaip 5 metų kerai.

Auginimas – be rūpesčių

*Melsvės žinomos kaip pavėsiniai augalai, bet yra nemažai tokių, ypač žalialapių, kurios gali įsitvirtinti ir visiškai saulėtoje vietoje. Augalams su šviesiu lapų viduriu ar pakraščiu reikia šiek tiek tiesioginės saulės. Patariame juos sodinti rytinėje pusėje. Vienspalviams tiks ir saulėta vieta, bet karštą vasarą lapų krašteliai gali paruduoti. Šiek tiek saulės reikia ir geltonlapėms melsvėms, kad įgytų auksinį atspalvį.
Giliame šešėlyje, po medžiais, melsvės auga irgi neblogai.
*Melsvės mėgsta apydrėgnę, puveningą dirvą. Sodinant jas į prastesnę žemę reikėtų įmaišyti nemažai komposto.
*Dauguma melsvių gerai žiemoja neuždengtos. Jaunus augalėlius vertėtų žiemai pamulčiuoti bent plonu durpių sluoksneliu.
*Persodinti ir dalyti kerelius geriausia anksti pavasarį arba rugpjūčio mėnesį. Sėklas užmezga tik kai kurių veislių ir rūšių augalai. Sėjinukai nepaveldi jų savybių, labai lėtai auga, todėl naudojami tik selekcijoje.
*Ligos ir kenkėjai melsvių beveik nepažeidžia. Tik šlapiose vietose, kur pavasarį arba po lietaus užsistovi vanduo, jos gali pūti. Pavasarį lapus kartais apgraužia šliužai ir sraigės.

 
 


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 15 d., sekmadienis
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58
  • Mėnulis teka 00:44, leidžiasi 08:24
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Jolanta, Vitas, Tanvilas, Krescencija, Burgailė
  • Okupacijos ir genocido diena (vėliava). Švč. Trejybės diena. Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Alytaus miesto diena. Pasaulinė vėjo diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius