• rugsėjo 15 d., Sekmadienis

Misija – išsaugoti hortenzijos grožį

Didžialapės hortenzijos žiedynai nepalieka abejingų: balti, rausvi, raudoni, žydri žiedai, susitelkę į kamuolius primenančias skydiškas šluoteles, lenkia šakelių viršūnes. Pirmaisiais metais krūmelis dar būna nedidelis, bet po metų kitų – sunkiai apglėbiamas rankomis.

 

 

Būtina išsaugoti viršūnes

Ši nuostabi viešnia iš Japonijos ir Kinijos jautri stipriam šalčiui. Sode augti ir žydėti nedengiama gali tik 6-9 zonose (pagal USDA). Beveik visa Lietuvos teritorija (išskyrus pajūrį) – tai 5 zona, kur žymiai šalčiau. Nedengtos hortenzijos dažniausiai išgyvena, bet šakos nušąla, augalas atsprogsta iš šaknų ir nežydi. Didžialapės hortenzijos nuo kitų auginamų rūšių skiriasi tuo, kad žiedynus krauna ant antramečių šakelių (išskyrus ‘Endless Summer’ ir panašias veisles). Taigi prieš žiemą jos negalima nei trumpai nukirpti, nei palaužti dengiant. Belieka sugalvoti, kaip apsaugoti visą krūmą. Sodininkai visaip stengiasi pergudrauti gamtą ir sudaryti augalams kuo palankesnes sąlygas.

Kai kas didžialapes hortenzijas augina kubiliukuose. Tai bene lengviausias būdas. Antramečius krūmelius sodina į 10 l talpos plastikinius vazonus. Po 4-5 metų persodina į didesnius – maždaug 15 l. Aišku, induose augalai nepasiekia pilno savo dydžio, bet juos patogu perkelti, ir žydi labai gausiai. Žiemoti gali rūsyje. Kovo mėnesį išnešami į uždarą verandą, terasą, balkoną, o gegužę – į lauką. Vasarą hortenzijas su vazonais geriau laikyti pusšešėlyje arba vazonus bent iki pusės įkasti į žemę. Jos labai nemėgsta kaitros ir įkaitusios sausos žemės.  Genėti hortenzijas galima bet kada – pavasarį, rudenį ar net vasarą. Tik svarbu nenukirpti visų šakų, o palikti stipriausias ir tvarkingai išsidėsčiusias, kurių viršūnėse formuosis žiedynai.

Jei hortenziją pasodinote sode, yra keli būdai ją apsaugoti.

 

I būdas – žiemojimas rūsyje

Tai saugiausias būdas išgyventi šalčius. Lauke hortenzija laikoma, kol prasidės šalnos. Lengvos šalnos rudenį nėra pavojingos – tik greičiau nukris lapai. Bet jei staiga temperatūra nukris iki -5 ºC ar daugiau – apšals viršūniniai pumpurai. Todėl rugsėjo mėnesį jau reiktų turėti paruoštos dengiamos medžiagos – daržo ar polietileno plėvelės, kuria laikinai apsuksite augalą vakare pavojingai atvėsus orui.

Spalio mėnesį grunte augančias hortenzijas reiktų iškasti su dideliu žemės gniužulu ir perkelti į kibirus ar kubiliukus. Kad neliktų oro tarpų, pripilama durpių ir palaistoma. Hortenzijos tarsi persodinamos į didelius vazonus. Dar maždaug mėnesį ar du jos gali stovėti šiltnamyje ar nešildomoje patalpoje. Belieka tik retkarčiais patikrinti, ar neišdžiūvo žemė.

Prasidėjus šalčiams, hortenzijos nešamos į žiemojimo patalpą. Tai gali būti rūsys, garažas ar sandėliukas, kur per žiemą laikosi artima 0 ºC temperatūra. Nestiprus, kelių laipsnių šaltukas irgi nekenkia. Numetusiems lapus augalams šviesos nereikia. Tokiose patalpose paliktas hortenzijas belieka kas kelias savaites aplankyti – patikrinti, ar neišdžiūvo žemė, ar nuo didesnės drėgmės neatsirado pelėsių.

Iš rūsio hortenzijos išnešamos pavasarį sušilus orams (kovo mėnesį). Iš karto pastatyti saulėtoje vietoje pavojinga – gali nudegti pumpurai. Geriausia apie savaitę jas palaikyti šviesioje, nesaulėtoje vietoje ir nelabai šiltoje ir tik tada nešti į šviesų šiltnamį ar balkoną. Tokiu metu lauke joms dar pavojingos šalnos. Persodinti atgal į gruntą hortenzijas galima balandžio antroje pusėje. Bet ir tada būtina nepamiršti – prieš šalnas teks uždengti augalus.

Kuo didesnė, senesnė hortenzija – tuo sunkiau ją iškasti, persodinti, pernešti. Todėl tokiu būdu auginant šiuos krūmus tenka maždaug kas 5 metus pakeisti naujais. Jei hortenzijos auginamos dideliuose vazonuose, jas sunešti į žiemojimo patalpas visai paprasta.

 

II būdas – šiltas dengimas sode

Atrodytų gan paprasta sode apdengti augantį krūmą. Bet hortenzijos negalima nukirpti lyg rožės ar budlėjos, o prilenkti prie žemės šakeles daug sunkiau. Kelių metų tvirtos šakelės iš viso nepasiduoda.

Stačiai augantį krūmą žiemai nepakanka tik suglausti ir apsukti daržo plėvele. Pirmiausiai reikia apsaugoti šaknis ir krūmo pagrindą. Tam aplink krūmą ir tarp šakų supilamas bent 10 cm kauburėlis iš durpių arba pjuvenų. Tarp suglaustų ir surištų šakų prikamšoma kokios nors šiltos medžiagos (eglišakių, šiaudų, nendrių). Viskas apsukama keliais daržo plėvelės sluoksniais. Apsaugai nuo drėgmės iš viršaus uždedama polietileno plėvelė su skylutėmis šonuose orui praeiti.

Taip auginant hortenzijas, nereikia kasti, nešti ir perkiloti. Bet orai permainingi ir sunku tiksliai nusakyti, kada ir kiek storai dengti hortenzijas. Bus per šilta – sušus, per šalta – nušals pumpurai ar šakelės ir žiedų nebebus. Gerai, jei sodas prie namų ir bet kurią dieną galima augalus papildomai pridengti arba nuimti per storą dangą. Rudenį hortenzijas, kaip ir rožes dengti reiktų palaipsniui. Žiemą papildomai uždengti paspaudus stipriems šalčiams, o per atlydžius – dalį dengiamosios medžiagos nuimti. Pavasarį vėl palaipsniui ploninti dangą ir pratinti prie saulės.

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 15 d., sekmadienis.
  • Saulė teka 06:51, leidžiasi 19:35
  • Mėnulis teka 19:05, leidžiasi 02:09.
  • Mėnulis Vandenyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 11 d.
  • Erdvilas, Eugenija, Nikodemas, Rimgailė, Vismantas, Vismantė, Rolandas
  • Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Tarptautinė demokratijos diena.
  • Žiedų diena. Purenkite dirvožemį, ravėkite, ruoškite žemės mišinius daigams, kuriuose auginsite daigus pavasarį. Grėbstykite lapus. Balinkite vaismedžius. Remontuokite, valykite, tvarkykite, vėdinkite namus, rūsius ir kitas patalpas. Nepalanki diena sėti, sodinti, laistyti.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius