• gruodžio 3 d., Šeštadienis

Montbretė ar krokosmija?

Nuo liepos pabaigos iki rugsėjo, kartais net iki spalio gėlynuose žydi… Ak, tiesa, turime pradžioje išsiaiškinti tikrąjį vardą. Šias iš Pietų Afrikos kilusias gumbasvogūnines gėles reikėtų vadinti krokosmijomis (Crocosmia). Montbrečių vardas prigijo, kai lotyniškas pavadinimas buvo Montbretia. Dabar jis laikomas sinonimu.

Kas tos krokosmijos ir kaip jas auginti?

 

 

 

 

 

Dauginimas. Įmanoma sėklomis. Bet šis būdas yra ne pats geriausias, mat augalai pražys tik po kelerių metų, o mes vis skubame, skubame, norime visko kuo greičiau. Nekantrieji pavasarį gali nusipirkti gumbasvogūnių, bet būkite atidūs – jų gyvybingumas labai priklauso nuo saugojimo sąlygų. Padarykime prielaidą, kad augintojai krokosmijas per žiemą laikė tinkamomis sąlygomis ir į parduotuves pristatė aukščiausios kokybės produkciją. Pirkime nedelsdami ir sodinkime iš karto – juk gumbasvogūniai nedidukai, ilgiau būdami kambario temperatūroje greitai perdžiūva, o iš tokių gerumo nelauk. Jei susigundėte ilgokai parduotuvių lentynoje pagulėjusiais ir nuolaidų sulaukusiais, parsinešę namo savaitei sudėkite į maišelį su drėgnomis pjuvenomis ar samanomis – šansai sulaukti gražių žiedų padvigubės.

Dirvožemis. Lengvas, derlingas, silpnai rūgštus arba neutralios reakcijos, drėgnas, bet laidus vandeniui – jam užsilaikius, krokosmijos pradės pūti. Labai gerai, kai sodinimo vieta paruošiama iš anksto. Dar rudenį (tikėkimės, kad ir lapkričio orai bus palankūs) plotą, kur sodinsite krokosmijas, sukaskite. Į 1 m2 įterpkite keletą kibirų perpuvusio mėšlo, puskibirį smėlio, 40 g superfosfato ir 20 g kalio chlorido.

Sodinimo ypatumai. Krokosmijos sodinamos pavasarį, kai dirva sušyla iki 6–10 °C, o tai būna balandžio pabaigoje ir gegužę. Jei krokosmijų nusipirkote anksčiau, sodinkite į vazonėlius – į lauką perkelsite paaugusias, kurios, tikėtina, pražys anksčiau. Prieš sodinimą pamirkykite silpname drungname kalio permanganato tirpale – tai daroma ir dėl ligų prevencijos, ir šaknų augimui paskatinti. Sodinimo būdas priklauso nuo gumbasvogūnių dydžio: stambesniu– 7–10 cm gylyje 10–12 cm atstumais, smulkesni ir vaikučiai – 3–6 cm gylyje ir kiek tankiau.

Tręšimas. Pradėjus augti lapams, tręškite lėtai tirpstančiomis trąšomis, kiekvienam augalui įterpkite po kelias saujas komposto arba palaistykite perpuvusio mėšlo „arbata“. Kaip ir kitiems žydintiems dekoratyviniams augalams, krokosmijoms reikia daugiau kalio, fosforo, o pasirodžius žiediniams pumpurams taikoma azoto dieta.

Vieta. Saulėta. Lengvai šešėlingose vietose gali augti tik geltonosios krokosmijos (C. aurea), o kitos rūšys ir hibridai nesukrauna žiedų. Jei neketinate prieš žiemą iškasti, parinkdami vietą atsižvelkite į mikroklimatą.

Žydėjimas. Pirmieji žiedeliai pasirodo liepos pabaigoje. Esant tokioms palankioms sąlygoms, kokios susiklostė šį rudenį, paskutinės krokosmijos džiugina iki rugsėjo pabaigos. Ant šiek tiek išlinkusių 60–120 cm ilgio išsišakojusių stiebų būna 20–30 piltuviškų žiedų. Spalvos – geltona, oranžinė, raudona.

Po žydėjimo. I būdas – palikti žiemoti lauke. Tokiu atveju nenukirpkite lapų (tai padarysite pavasarį), užpilkite bent 10 cm storio mulčio sluoksnį, uždenkite eglišakėmis. Užmeskite plėvelę ir ją prispauskite keliais akmenimis, kad liktų tarpų ir augalai nešustų. Veiksmas rizikingas (kas žino, koks šaltukas žiemą paspaus), bet bandyti verta – peržiemoję gumbasvogūniai anksčiau suželia, gausiau žydi.

II būdas – iškasti, apdžiovinti, sudėti į skylėtus polietileninius maišelius, pripildytus durpių ar samanų, ir laikyti 5–9 °C šilumos tamsioje patalpoje. Pavasarį prieš sodinimą gumbasvogūniai apvalomi, nukerpamos apdžiūvusios šaknys, stiebai, atskiriami „vaikučiai“.

 

 

Pixabay nuotr.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 3, šeštadienis.
  • Saulė teka 08:21, leidžiasi 15:56.
  • Mėnulis teka 14:11, leidžiasi 02:25.
  • Mėnulis Avine, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis lapkričio 30 d.
  • Audinga, Audingas, Atalija, Gailintas, Ksavera (Ksaverija), Ksaveras
  • Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena. Lietuvos advokatūros diena.
  • Vaisių diena. Sėkite, sodinkite, pikuokite šildomuose šiltnamiuose auginamas daržoves, brandinančias vaisius virš žemės. Kepkite duoną, pyragus. Pjaukite medieną. Tvarkykite namus.
  • Jei adventas šaltas, vasara bus karšta, su perkūnijomis.
SS dienoraštis

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS dienoraštis

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius