• birželio 21 d., Šeštadienis

{N} Vaismedžių genėjimas – prievolė ar būtinybė? (II)

Pirmoje straipsnio dalyje kalbėjome, kad genėti vaismedžius gali išmokti kiekvienas, tik svarbu tai daryti teisingai. Klaidų padės išvengti pagrindinių etapų išmanymas. Pirmuosius du etapus jau aptarėme, tęsiame toliau…

3 etapas. Ar jau laikas genėti, juk už lango ankstyvas pavasaris? Šis klausimas neduoda jums ramybės. Verta prisiminti skaitytą literatūrą. Joje nurodomas genėjimo laikas, geriausiai tinkantis skirtingiems sodo augalams: pavasaris – sėklavaisiniams, vasaros pabaiga ar ruduo – kaulavaisiniams ir uoginiams.
Atminkite, kad genėjimo laikas priklauso ir nuo augalo augimo, vystymosi ypatumų, veislės požymių. Stipriau augantys sėklavaisiniai augalai (obelys, kriaušės) genimi šiek tiek vėliau nei augantys silpnai.
Jei jūsų augalas per vegetaciją (praeitus metus) išaugino trumpus ūglius, suformavo daug žiedinių pumpurų, veda smulkius vaisius, jį genėkite anksčiau – kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje. Jei prieaugis gausus, o derlius menkas, tai darykite vėliau – balandžio pabaigoje.
Genėjimo laikas priklauso ir nuo vidutinės paros oro temperatūros, ir nuo jūsų kantrybės. Nors už lango pavasaris, o dienomis šilta, tačiau naktį temperatūra gali nukristi iki –10–15 ºC šalčio. Šaltomis naktimis nukenčia šviežios žaizdos. Būkite kantrūs, išlaukite, kol vidutinė paros temperatūra pakils aukščiau nei –10 ºC.

4 etapas. Jūs jau esate sode, o laikas, oras ir kitos sąlygos jums ir jūsų augalams palankūs.
Priėję prie augalo turite įvertinti jo išskirtinius požymius, žinoti veislę, poskiepį. Juk nuo jų priklausys genėjimo būdas.
*Pradėkite nuo apatinės augalo dalies. Apžiūrėkite šaknų kaklelį – jei ten gausu atžalų, jas pašalinkite (šia savybe pasižymi slyvos, į kaukazines slyvas įskiepyti augalai). Atžalų gali turėti ir obelys ar kriaušės.
*Eidami apie vaismedį įvertinkite lajos elementų būklę. Jei nepastebėjote nieko, kas kristų į akį, apeikite dar ir dar kartą. Tiesiog žiūrėkite į vainiką ir rasite, ko ieškote.
*Beveik visi vaismedžiai turi išlūžusių ar ligotų šakų – jas išpjaukite ir atsargiai išimkite. Pamatysite, kaip vainikai pasikeis.
*Vėliau trumpinkite svyrančias atiderėjusias šakas, eidami apie lają iki šoninės išsišakojusios (šiek tiek pakilusios į viršų) dalies.
*Trumpinkite ištįsusias viršutines ir šalinkite už liemenį storesnes šakas. Apžiūrėkite vainiką, nustatykite šakų ilgį. Apatinės šakos turi būti ilgesnės ir stambesnės už viršutines. Jei viršutinės šakos ilgos ir užgožia apatines, patrumpinkite jas, sukurdami eglutės formos vainiką. Labai stambias, storesnes už kamieną ar jam lygias šakas pašalinkite.
*Reguliuokite šakų augimo kryptį. Patrumpinę viršutines ištįsusias ir išpjovę storesnes nei liemuo šakas, vėl įvertinkite vainiką, jo tankumą, paliktų šakų augimo kryptį. Pradžioje pašalinkite pirmos ar antros eilės šakas, kurios auga nuo vainiko krašto centrinės dalies link. Vėliau išpjaukite vainiko viduryje vertikaliai augančius ūglius ar pakeiskite jų augimo kryptį. Jei šiuos ūglius paliksite ar patrumpinsite, jie išleis šonines šakeles ir įgaus jauniems medeliams būdingų požymių (turės pagrindines šakas, vegetatyvinių, vėliau ir žiedinių pumpurų, ūglių bei kt.). Jie bus labai aukštai, vainiko viršuje, o tai turės reikšmės vaismedžio derėjimui ir vaisių kokybei. Pagalvokite, kur turi augti jauni medeliai – ant šakų ar pasodinti žemėje?
*Retinkite tankias, susipynusias šakas. Jei po genėjimo vaismedžių vainikai dar gana tankūs, pašalinkite sutankėjusias šakas. Šaka ar šakelė bus produktyvesnė, jei augs nuo kitų šakų bent 15 cm atstumu.
*Didesnes žaizdas užtepkite sodo tepalu ar vandens emulsiniais dažais – medieną mažiau pažeis grybinės ligos.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 01:42, leidžiasi 17:18.
  • Mėnulis Jautyje 04:59, dylantis, IV ketvirtis. Delčia birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Šaknų diena. Galima sodinti šakniavaisius, juos tręšti, krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą. Galima genėti medžius, krūmus. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Tręškite augalus, palaistykite rūgščią žemę mėgstančiuosius parūgštintu vandeniu. Skinkite gėles - gerai laikysis vandeny. Ypač palankus metas rinkti ir džiovinti dilgėlių lapus. Nepalanki diena konservuoti, virti uogienes.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius