Nakviša: pluoštas gydomųjų savybių

Per vandenyną į Europą
Nakvišinių (Onagraceae) šeimai priklausančioje Oenothera gentyje yra per 100 vienmečių, dvimečių ir daugiamečių rūšių. Jų gimtine laikoma Meksika ir Centrinė Amerika. Iš ten augalai pasklido į Pietų ir Šiaurės Ameriką. Šie žolynai prisitaikė prie kitokių gyvenimo sąlygų, kai kur netgi ėmė stelbti vietinius augalus, sudarydami gausius sąžalynus. Jie gali įsikurti beveik bet kokio tipo dirvoje, tačiau mėgsta tik atviras vietas ir saulę.
Gydomosios savybės
Dar visai neseniai dvimetė nakviša buvo menkai žinoma. Oficialioji medicina apie ją beveik nekalbėjo, tačiau po išsamių biocheminių tyrimų požiūris pasikeitė. Nustatyta, kad smulkiose aliejingose sėklose gausu vertingų medžiagų (baltymų, proteinų, vitamino E, linolo, įvairių aliejų, lignino, celiuliozės, oleino, α-linoleno ir kitų rūgščių).
Tačiau svarbiausia, kad nakvišų sėklose yra apie 10% γ-linoleno rūgšties. Jokiuose kituose augaluose jos nėra tiek daug. Ši medžiaga reikalinga prostaglandinų, kurie palaiko normalią moters lytinių organų veiklą, sintezei. γ-linoleno rūgštis gerina medžiagų apykaitą ir kraujotaką, mažina lipidų kiekį kraujyje. Dėl šios priežasties nakvišų aliejus reguliuoja menstruacijų ciklą, skatina gimdos kaklelio išskiriamų gleivių gamybą, slopina skausmą ir kitus priešmenstruacinio sindromo sukeliamus nemalonius pojūčius. Jį galima vartoti ir prasidėjus menopauzei.
Nakvišų aliejus taip pat mažina cholesterolio kiekį kraujyje, padeda numesti svorio. Kadangi nuo jo krenta kraujospūdis, rekomenduojama gerti sergant hipertenzija. Kaip papildoma gydomoji priemonė šis vaistas skiriamas reumatinio artrito, išsėtinės sklerozės ir osteoartrito simptomams, kvėpavimui sergant astma palengvinti. Rekomenduotinas ir nuo aterosklerozės, chroniško nuovargio, uždegimų, širdies ir virškinimo trakto negalavimų.
Įvairių pasaulio šalių mokslinėse studijose rašoma, kad nakvišų aliejumi gydomos egzemos, dermatitas, alergija, spuogai ir kiti odos susirgimai, sukeliantys paraudimą, išsausėjimą ir niežėjimą. Jis sustiprina lūžinėjančius nagus.
Manoma, kad nakvišų aliejuje esanti γ-linoleno rūgštis gali padėti įveikti plaučių, prostatos ir krūties vėžį, išgydyti krūtų cistas. Šiam spėjimui pagrįsti arba paneigti dar būtini išsamūs klinikiniai tyrimai. Tačiau jau nustatyta, kad nakvišų aliejus mažina diabeto simptomus: rankų ir kojų nejautrumą ir sąstingį, nemalonų dilgčiojimą, skausmą, deginimą.
Pasitarkite su gydytoju
Šiuo metų įvairiose šalyse gydymo tikslams rekomenduojamas nakvišų aliejus išgaunamas iš sėklų, kurios renkamos visiškai subrendusios nuo spalio iki lapkričio pabaigos, ekstrahuojant arba spaudžiant šaltuoju būdu. Jį toleruoja daugelis žmonių. Vis dėlto nereikėtų pamiršti, kad vaistai gali virsti nuodais. Šis aliejus nekenkia, kai vartojamas nurodytais kiekiais. Skrandžio skausmas arba viduriavimas rodo, kad dozės per didelės.
Ypač atsargiai nakvišų aliejų turėtų vartoti pacientai, kuriems skiriami vaistai nuo šizofrenijos. Jų sąveika gali būti pavojinga, padidinti priepuolio tikimybę ir sutrikdyti kvėpavimą, netgi sukelti mirtį. Taigi, pirmiausia būtina pasiklausti gydytojo nuomonės.