Nasturtės – nereiklios, labai naudingos ir… valgomos!
Prieš kelis dešimtmečius sunku būtų buvę rasti kiemą, kurio vasarą sodriomis spalvomis – raudona, geltona, oranžine – nebūtų „nudažiusios“ gražiosios nasturtės. Jas sodindavo gėlynuose, šalia takų, lysvių galuose, po langais… O ar žinote, kad nasturtės ne tik gražios ir nereiklios, bet ir labai naudingos bei valgomos?
Trumpai apie auginimą
*Nasturčių sėklos labai stambios. Jos sėjant išdėliojamos po vieną į atskiras duobutes.
*Balandžio mėnesį nasturtės sėjamos po vieną į durpinius vazonėlius šiltnamiuose.
*Lauke, iš karto į nuolatinę augimo vietą, nasturtes galima sėti gegužės viduryje arba pabaigoje.
*Nasturtės trapios, nemėgsta persodinimo, jautrios šalnoms.
*Šios gėlės gerai auga saulėtoje vietoje arba šviesiame pusšešėlyje. Dirvos derlingumui nereiklios.
*Prieš sėją sėklas verta parą pamirkyti šiltame vandenyje – greičiau pasirodys daigeliai. Nemirkytos jos dygsta 1–2 savaites.
*Laistomi tik jauni daigeliai. Užaugusios nasturtės lengvai ištveria neilgas sausras.
*Šių augalų nereikėtų tręšti organinėmis ir azoto trąšomis – lapai vešės, bet žiedų bus mažai.
*Peržydėjusios nasturtės užmezga sėklas, kurios vėliau išsibarsto lysvėje. Dalis jų gali peržiemoti ir sudygti kitą pavasarį, bet geriau surinkti ir pasėti patiems.
*Rudenį nušalusius augalus išraukite ir išmeskite.
Augalo nauda
*Nasturtės nuo daržovių nuvilioja ropinius ir kopūstinius baltukus. Dėl to verta darže, tarp kopūstų, pasėti šių gėlių ir vėliau nuo jų lapų nurinkti žaladarius vikšrus.
*Kita gera savybė – šios gėlės mažina grybinių ligų plitimą, valo žemę. Po jų pasodinti augalai mažiau serga puviniu.
*Liaudies medicinoje nasturčių žiedai rekomenduojami širdies ligoms ir hipertonijai, šlapimtakių infekcijoms gydyti. Švarūs lapai, uždėti ant žaizdos, saugo nuo kraujo užkrėtimo.
*Jaunų lapų ir žiedų dedama į salotas, naudojami valgiams puošti.
Valgomos!
Marinuotos nesubrendusios nasturčių sėklos ir žiedų pumpurai gali būti puikus kaparėlių pakaitalas.
Skinkite žiedinius pumpurus, kol dar nesiskleidę (iš žalios taurelės vos pasirodę žiedlapiai), ir sėklas (kol žalios, nesukietėjusios). Juos sudėkite į švarų stiklinį indelį ir užpilkite actu. Po trijų dienų galima valgyti. Šaldytuve gali stovėti beveik metus.
Kitas paruošimo būdas sudėtingesnis. Prisirinkite vienodo dydžio žalių nasturčių sėklų. Išvirkite acto marinatą, įdėję prieskonių (kelis pipirus, gvazdikėlių, žiupsnelį cukraus). Dar karštą užpilkite ant sėklų, subertų į indelį. Viską dar pakaitinkite. Marinuotas ir hermetiškai uždarytas nasturčių sėklas galima laikyti iki naujo derliaus.
Besidomėdama nasturtėmis iš „smetoniškos šeimininkės” dukters sužinojau, kad jos mama nasturtes raugdavo statinaitėje visai taip, kaip agurkus! Pabandžiau, pavyko, nuostabuai skanu ir sveika. Norėčiau, kad ir jūs pabandytumėte …