• birželio 21 d., Šeštadienis

Naujausios eglių veislės

Kai artėja didžiosios metų šventės, daugelis minčių ir darbų būna susiję su jomis – kaip puošime namus, kokias gaminsime vaišes, kur keliausime ar kokias dovanėles ruošime. Paskutiniame šių metų žurnalo „Sodo spalvos“ numeryje idėjos taip pat sukasi šventiniu ratu. Daugelis namus ar darbo vietą papuoš vienu svarbiausiu kalėdiniu simboliu – eglute. Tad šį kartą mūsų dendrologinė tema – žaliaskarės. Tik norime pakalbėti ne apie įprastas, o apie rečiau auginamas egles. Galbūt šventėms jų nepuošite, bet pavasarį norėsite kurią nors įkurdinti savo kieme. Eglės gentyje yra daug rūšių, todėl, kad būtų aiškiau, jas aptarsime atskirai.

 

Paprastoji eglė ‘Acrocona’ akį traukia raudonai purpuriniais kankorėžėliais.

 

Paprastoji eglė (Picea abies) puikiai visiems žinoma. Pasaulyje sukurta ir atrasta tiek įvairiausių jos veislių, kad kiekvienas gali išsirinkti pagal savo skonį. Kai kurios sukurtos jau senokai, prieš keletą dešimtmečių, bet į Lietuvą dar skverbiasi pamažu, todėl želdynuose dažnai sodinamos kaip retos naujovės.
Yra grupė eglių, kurios ypač nuostabios pavasarį, kai šakų galiukai pasipuošia ryškiai raudonais ūgliais arba kankorėžiais. Jie tokie išlieka gan ilgai, tik vėliau įgauna įprastą spalvą. Pačios žinomiausios – ‘Acrocona’, ‘Cruenta’, ‘Spring Fire’, ‘Push’, ‘Rydal’. Nors kai kurios iš šių veislių sukurtos daugiau nei prieš 100 metų, pas mus vis dar retai auginamos ir galėtų būti populiaresnės, nes yra puošnios, gan lėtai augančios ir suteikia kiemui originalumo. Verta paminėti ir tas paprastąsias egles, kurios pavasarį pasipuošia baltais arba geltonais ūgliais: ‘Mutabilis’, ‘Perry‘s Gold’, ‘Lubecensis’, ‘Norrkoping’ ir kt.

 

Edita Turskienė, Vilniaus universiteto Botanikos sodas

 

Plačiau apie paprastąją, baltąją, dygiąją ir serbinę egles bei naujausias tendencijas skaitykite žurnalo „Sodo spalvos“ gruodžio numeryje.

 


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 01:42, leidžiasi 17:18.
  • Mėnulis Jautyje 04:59, dylantis, IV ketvirtis. Delčia birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Šaknų diena. Galima sodinti šakniavaisius, juos tręšti, krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą. Galima genėti medžius, krūmus. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Tręškite augalus, palaistykite rūgščią žemę mėgstančiuosius parūgštintu vandeniu. Skinkite gėles - gerai laikysis vandeny. Ypač palankus metas rinkti ir džiovinti dilgėlių lapus. Nepalanki diena konservuoti, virti uogienes.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius