• liepos 2 d., Ketvirtadienis

Naujausios eglių veislės

Kai artėja didžiosios metų šventės, daugelis minčių ir darbų būna susiję su jomis – kaip puošime namus, kokias gaminsime vaišes, kur keliausime ar kokias dovanėles ruošime. Paskutiniame šių metų žurnalo „Sodo spalvos“ numeryje idėjos taip pat sukasi šventiniu ratu. Daugelis namus ar darbo vietą papuoš vienu svarbiausiu kalėdiniu simboliu – eglute. Tad šį kartą mūsų dendrologinė tema – žaliaskarės. Tik norime pakalbėti ne apie įprastas, o apie rečiau auginamas egles. Galbūt šventėms jų nepuošite, bet pavasarį norėsite kurią nors įkurdinti savo kieme. Eglės gentyje yra daug rūšių, todėl, kad būtų aiškiau, jas aptarsime atskirai.

 

Paprastoji eglė ‘Acrocona’ akį traukia raudonai purpuriniais kankorėžėliais.

 

Paprastoji eglė (Picea abies) puikiai visiems žinoma. Pasaulyje sukurta ir atrasta tiek įvairiausių jos veislių, kad kiekvienas gali išsirinkti pagal savo skonį. Kai kurios sukurtos jau senokai, prieš keletą dešimtmečių, bet į Lietuvą dar skverbiasi pamažu, todėl želdynuose dažnai sodinamos kaip retos naujovės.
Yra grupė eglių, kurios ypač nuostabios pavasarį, kai šakų galiukai pasipuošia ryškiai raudonais ūgliais arba kankorėžiais. Jie tokie išlieka gan ilgai, tik vėliau įgauna įprastą spalvą. Pačios žinomiausios – ‘Acrocona’, ‘Cruenta’, ‘Spring Fire’, ‘Push’, ‘Rydal’. Nors kai kurios iš šių veislių sukurtos daugiau nei prieš 100 metų, pas mus vis dar retai auginamos ir galėtų būti populiaresnės, nes yra puošnios, gan lėtai augančios ir suteikia kiemui originalumo. Verta paminėti ir tas paprastąsias egles, kurios pavasarį pasipuošia baltais arba geltonais ūgliais: ‘Mutabilis’, ‘Perry‘s Gold’, ‘Lubecensis’, ‘Norrkoping’ ir kt.

 

Edita Turskienė, Vilniaus universiteto Botanikos sodas

 

Plačiau apie paprastąją, baltąją, dygiąją ir serbinę egles bei naujausias tendencijas skaitykite žurnalo „Sodo spalvos“ gruodžio numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Stihl

Sekite mus

Šiandien

  • Liepos 2, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:48, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 19:08, leidžiasi 02:41.
  • Mėnulis Šaulyje 04:21, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis birželio 28 d.
  • Gantautė, Jotvingas, Marijonas, Napoleonas
  • Vaisių diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti virš žemės vaisius vedančias daržoves, vijoklinius augalus, vazonuose augančius medžius, skiepyti (akiuoti) vaismedžius. Auginiais dauginkite vaiskrūmius. Imkite derlių greitam vartojimui. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Šaldykite vaisius, daržoves. Rinkite vaistinių augalų vaisius. Nepalanki diena sėti, sodinti salotas, ravėti, ruošti malkas.
  • Didelė rasa yra giedros ženklas.

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar smarkiai nukentėjo Jūsų daržai nuo smarkių liūčių?

Įvykių kalendorius