• gruodžio 3 d., Šeštadienis

Neatsispirti kavos pagundai: kitokia nauda

Jei kas nors paprašytų prisiminti vieną maloniausių ryto vaizdų, tikėtina, kad daugelis iš mūsų paminėtų kvapnų garuojančios kavos puodelį. Dar labiau nei skonis jaudina jos kvapas. Kava kasdien mėgaujasi didžioji žmonių dalis. Be jos kasdienis gyvenimas netektų reikšmingos žavesio dalies. Tačiau prisiminti verta ir mažiau vaizdingus reikalus – kavos atliekas, kitaip tariant, tirščius.

 

 

 

 

Tikrai taip, panaudoti kavos tirščiai gali gyventi naują gyvenimą. Be jokios abejonės, paprasčiausia būtų likučius išversti į šiukšliadėžę, tačiau darbštūs, ekologiškumą vertinantys, bet kokias atliekas panaudojantys žmonės ir šiuo atveju nenuleis rankų. Kavos tirščiai sode gali duoti nemažos naudos.

 

 1. Mulčias

Kavos tirščiai gali atlikti ir estetinę funkciją. Vienodu sluoksniu ant gėlių lysvių paskleistas tamsus kavos mulčias sudarys kontrastą žalumai ir žiedams, atrodys estetiškiau nei boluojantys tušti žemės plotai. Vis dėlto labiau rekomenduojama jį maišyti su kokiu nors kitu organiniu mulčiu. Beje, kavos tirščiai stipriai palijus gali virsti klampia mase ir trukdyti orui bei vandeniui patekti į dirvą. Tad jei tokį mulčią naudosite vieną, geriau paskleiskite plonu sluoksniu.

 

 

 1. Kompostas

Mesti kavos atliekas į komposto dėžę – ne prastesnė idėja. Jos turi azoto. Tačiau būtent dėl šios priežasties komposto krūvą reikia papildyti anglies turinčiomis medžiagomis. Vis dėlto namuose kavos tirščių jūs turbūt nekaupiate maišais, o nedideli kiekiai azoto pertekliaus tikrai nesukurs. Beje, vermikomposto gamintojai tvirtina, kad kaliforniniai sliekai, maitinami kavos tirščiais, puikiai klesti. Mokslininkų teigimu, ši medžiaga idealiai sureguliuoja komposto krūvos temperatūrą, todėl joje nesikaupia patogenai.

 

 1. Trąša

Kava naudinga ir kaip trąša. Ji praturtina dirvą azotu, kaliu, fosforu, kitomis medžiagomis bei vitaminais. Nuomonės, ar kava rūgština dirvą, išsiskiria. Kai kas mano, kad tirščiuose yra rūgšties, todėl jie dirvą gali šiek tiek parūgštinti. Kiti šį teiginį neigia – rūgščių medžiagų tirščiuose nelieka, jų yra tik nenaudotoje kavoje. Reaguodamos su vandeniu rūgščios dalys ištirpsta, o vėliau pašalinamos verdant. Taigi baimintis, kad kava pernelyg parūgštins dirvą, nederėtų. Beje, ji pagerina dirvas tekstūrą ir traukia sliekus. Augalus rekomenduojama tręšti kavos tirščių ir žemės mišiniu.

 

 1. Pesticidas

Kavos tirščiai gali būti naudojami ir kaip priemonė, atbaidanti šliužus ir sraiges. Katės jų taip pat nemėgsta, taigi šis faktas turėtų patikti tiems sodininkams, kurių daržuose įnikusios lankytis kaimynų augintinės. Teigiama, kad šiems padarams nepatinka kofeinas, išliekantis kavos tirščiuose – jis veikia negatyviai.

 

Keletas patarimų

*Ne virtos, o karštu vandeniu užpiltos kavos tirščiai tiks labiau – juose išlieka daugiau azoto.

*Jei naudojate kavos filtrus, atkreipkite dėmesį į jų sudėtį. Jei pirksite ekologiškus, suyrančius, galėsite tirščius su jais išmesti į komposto dėžę. Yrantys popieriniai filtrai bus anglies šaltinis ir bus atsvara kavos tirščiams, kuriuose gausu azoto.

*Kavos tirščiai patinka ir kambariniams augalams. Užpilkite 30 g tirščių 3 1 vandens, suplakite, palaikykite ir supilkite į purkštuvą. Purkškite augalus arba dirvos paviršių.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

 • Gruodžio 3, šeštadienis.
 • Saulė teka 08:21, leidžiasi 15:56.
 • Mėnulis teka 14:11, leidžiasi 02:25.
 • Mėnulis Avine, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis lapkričio 30 d.
 • Audinga, Audingas, Atalija, Gailintas, Ksavera (Ksaverija), Ksaveras
 • Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena. Lietuvos advokatūros diena.
 • Vaisių diena. Sėkite, sodinkite, pikuokite šildomuose šiltnamiuose auginamas daržoves, brandinančias vaisius virš žemės. Kepkite duoną, pyragus. Pjaukite medieną. Tvarkykite namus.
 • Jei adventas šaltas, vasara bus karšta, su perkūnijomis.
SS dienoraštis

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS dienoraštis

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius