• liepos 11 d., Šeštadienis

Nekaprizingos gėlyno daugiametės

Daugiametės sodo chrizantemos nėra labai kaprizingos. Joms gėlyne patiks saulėta vieta, derlinga priesmėlio ar priemolio dirva. Svarbu, kad nebūtų labai drėgna, ypač šaltą rudenį. Nesiūlykite šioms gėlėms pavėsio. Jeigu išgirdote, kad naktį prognozuojamos didesnės šalnos, žydinčius krūmelius apvyniokite sodo plėvele – taip pratęsite žydėjimą. Žinoma, kai ateis laikas, šaltis ir žiema vis tiek užmigdys augalą.

Kaip daugiametes lauke galima auginti indines (C. indicum) ir korėjines (C. coreanum) chrizantemas. Abejos gėlės panašios, tik korėjinių chrizantemų stiebai tvirtesni, šakoti, kerai platūs, o lapai smulkesni.

Sezonui pasibaigus, daugiamečių chrizantemų stiebus nukirpkite. Daugumos veislių augalų dengti nereikia. Jautresnius ar jaunesnius galima pamulčiuoti durpėmis, apkloti keliomis eglių šakomis. Tik pavasarį dangą nuimkite, kad augalai nepradėtų šusti.

Rudenines chrizantemas sodinkite gegužės pabaigoje ir vasaros pradžioje. Pasodinti rudenį augalai nespėja įsitvirtinti ir žiemą gali žūti. Vasarą, iki pat rugsėjo mėnesio, jie tręšiami kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, kad susidarytų gausūs žiediniai pumpurai. Daugumos dabartinių chrizantemų nereikia skabyti, kad susiformuotų gražios formos kerai – jos pačios taip auga. Kiti augintojai rekomenduoja augalams, ypač senesnių veislių, paaugus apie 10 cm, nuskabyti viršūnes (maždaug ¾). Tada kerai geriau šakosis ir susidarys daugiau žiedų. Vasarą, kai trūksta drėgmės, stenkitės neaplieti lapų.

Šie augalai dažniausiai žydi rugpjūčiospalio mėnesiais. Daugiametės lauko chrizantemos nušąla tik per labai stiprius šalčius. Anksti žydinčios veislės yra ‘Gold-marianne’ (auksinė), ‘Mei-Kyo’ (violetinė). Rugsėjį džiugina ‘Grandeur Yellow’ ir ‘Padre Yellow’ (geltonos), ‘Padre Cerise’ (rausva), ‘Terano’ (balta), ‘Fellbacher Wein’ (raudona), o sezoną pabaigoje ‘Vrenli’ (raudona), ‘Nebelrose’ (rausva) ir kitos. Gėlyne verčiau sodinti ankstyvesnes chrizantemas, nes dėl stipresnių šalnų vėlyvosios kartais nespėja pražysti.

Rudeninės chrizantemos puikiai atrodo greta kitų daugiamečių, pavyzdžiui, krūminių, šiurkščialapių ir virgininių astrų, saulainių, siauralapių varpinių žolynų, rudbekijų, ežiuolių, ožekšnių, raugerškių. Keli gerai apgalvoti deriniai pratęsia spalvų šventę sode kelioms savaitėms ir išblaško melancholišką nuotaiką. Gražiai nusispalvinusių medžių ir krūmų fone žydinčios chrizantemos atrodys lyg išsiruošusios į išleistuvių puotą.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Makita2

Šiandien

  • Liepos 11, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:57, leidžiasi 21:51.
  • Mėnulis teka 00:33, leidžiasi 11:52.
  • Mėnulis Avine 08:06, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 5 d.
  • Benediktas, Šarūnė, Vilmantas, Pijus
  • Pasaulio gyventojų diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Sėkite, sodinkite šakniavaisines daržoves (ropes, ridikus, ridikėlius), tręškite pomidorus, paprikas ir ankštines daržoves. Pjaukite, aeruokite veją. Kirskite krūmus. Rinkite vaistinius augalus, darykite gydomųjų žolių pagalves. Pjaukite, skaldykite malkas. Valykite rūsio lentynas. Naikinkite pelėsius. Vėdinkite patalpas, patalus. Ypač palanki diena nuimti derlių, konservuoti, sandėliuoti.
  • Jei liepa karšta – rugsėjis šaltas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Iš kokio medžio medienos pagaminti plautai Jūsų pirtyje?

Įvykių kalendorius