• gruodžio 8 d., Sekmadienis

Chrizantemos puošia gėlynus ištikimai iki pat šalnų

Daugiametės sodo chrizantemos nėra labai kaprizingos. Joms gėlyne patiks saulėta vieta, derlinga priesmėlio ar priemolio dirva. Svarbu, kad nebūtų labai drėgna, ypač šaltą rudenį. Nesiūlykite šioms gėlėms pavėsio. Jeigu išgirdote, kad naktį prognozuojamos didesnės šalnos, žydinčius krūmelius apvyniokite sodo plėvele – taip pratęsite žydėjimą. Žinoma, kai ateis laikas, šaltis ir žiema vis tiek užmigdys augalą.

 

 

 

 

 

Kaip daugiametes lauke galima auginti indines (C. indicum) ir korėjines (C. coreanum) chrizantemas. Abejos gėlės panašios, tik korėjinių chrizantemų stiebai tvirtesni, šakoti, kerai platūs, o lapai smulkesni.

Sezonui pasibaigus, daugiamečių chrizantemų stiebus nukirpkite. Daugumos veislių augalų dengti nereikia. Jautresnius ar jaunesnius galima pamulčiuoti durpėmis, apkloti keliomis eglių šakomis. Tik pavasarį dangą nuimkite, kad augalai nepradėtų šusti.

Rudenines chrizantemas sodinkite gegužės pabaigoje ir vasaros pradžioje. Pasodinti rudenį augalai nespėja įsitvirtinti ir žiemą gali žūti. Vasarą, iki pat rugsėjo mėnesio, jie tręšiami kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, kad susidarytų gausūs žiediniai pumpurai. Daugumos dabartinių chrizantemų nereikia skabyti, kad susiformuotų gražios formos kerai – jos pačios taip auga. Kiti augintojai rekomenduoja augalams, ypač senesnių veislių, paaugus apie 10 cm, nuskabyti viršūnes (maždaug ¾). Tada kerai geriau šakosis ir susidarys daugiau žiedų. Vasarą, kai trūksta drėgmės, stenkitės neaplieti lapų.

Šie augalai dažniausiai žydi rugpjūčiospalio mėnesiais. Daugiametės lauko chrizantemos nušąla tik per labai stiprius šalčius. Anksti žydinčios veislės yra ‘Gold-marianne’ (auksinė), ‘Mei-Kyo’ (violetinė). Rugsėjį džiugina ‘Grandeur Yellow’ ir ‘Padre Yellow’ (geltonos), ‘Padre Cerise’ (rausva), ‘Terano’ (balta), ‘Fellbacher Wein’ (raudona), o sezoną pabaigoje ‘Vrenli’ (raudona), ‘Nebelrose’ (rausva) ir kitos. Gėlyne verčiau sodinti ankstyvesnes chrizantemas, nes dėl stipresnių šalnų vėlyvosios kartais nespėja pražysti.

Rudeninės chrizantemos puikiai atrodo greta kitų daugiamečių, pavyzdžiui, krūminių, šiurkščialapių ir virgininių astrų, saulainių, siauralapių varpinių žolynų, rudbekijų, ežiuolių, ožekšnių, raugerškių. Keli gerai apgalvoti deriniai pratęsia spalvų šventę sode kelioms savaitėms ir išblaško melancholišką nuotaiką. Gražiai nusispalvinusių medžių ir krūmų fone žydinčios chrizantemos atrodys lyg išsiruošusios į išleistuvių puotą.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 8, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:29, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis Žuvyse. Priešpilnis
  • Gedmintė, Gediminas, Gedimina, Guntila, Vaidgintas, Zenonas
  • Švč. Mergelės Marijos Nekalto Prasidėjimo šventė
  • Lapų diena. Rekomenduojama augalus laistyti, purkšti. Vėdinkite patalpas, valykite grindis.
  • Jei gruodis šiltas, tai birželis bus šaltas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius