Nenuoramos ciklamenai meta iššūkį rudeniui II
Ciklamenai – raktažolinių šeimos augalų gentis, jungianti šiuo metu žinomas 23 rūšis. Labiausiai paplitusi rūšis ir daugybės veislių pradžia yra persinis ciklamenas (Cyclamen persicum). Šio augalo žiedai yra didžiausi, rūšiai būdingos šviesiai rožinės spalvos. Jis kilęs iš Viduržemio jūros rytinės pakrantės – centrinės ir pietinės Turkijos dalies, Izraelio ir Jordanijos, Graikijos salų, o Afrikoje galima rasti Tunise ir Alžyre. Peržydėję apdulkinti žiedai numeta vainiklapius, žiedkotis susisuka ir prie žemės formuojasi apvali sėklų dėžutė. Sėklos subręsta per 3–4 mėnesius. Gamtoje persinių ciklamenų ramybės periodas – vasara.
Tinkamiausias – vėsus kambarys
Nepamirškite, kad šiltnamiuose, kur ciklamenai ruošiasi pražysti, palaikoma apie 12 ºC šilumos ir apie 80 proc. santykinis oro drėgnis. Kambaryje dažniausiai būna ne žemesnė kaip 18 ºC temperatūra, labai sausas oras. Tokios sąlygos nėra pačios tinkamiausios.
Kaip pagelbėti augalui? Pasidairykite namuose – gal yra vėsus kambarys arba sava laiptinė, šviesus prieškambaris. Prie lango (jei nėra radiatoriaus) visada vėsiau nei kambario viduryje. Palankesnę aplinką padeda sukurti šalia augalų padėti padėklai su drėgnomis samanomis. Vazonus statykite ne į dekoratyvinius vazonus ar paprastus padėklus, o į plačias lėkštes arba padėklus su akmenėliais ir po jais papiltu vandeniu. Drėkinti orą purškiant greitai pabosta. Be to, nuo vandens lašelių reikia saugoti žiedus.
Kelios dienos šiltame kambaryje ciklamenui nepakenks, jei tik gerai palaistysite. Bet ilgiau žiedais džiaugsitės tik laikydami jį vėsiau ir drėgniau.
Labai svarbu neperdžiovinti ir neužmirkyti šių gėlių. Palieti reikia tada, kai pradžiūsta žemės paviršius, o visa ji dar apydrėgnė. Bet vandens padėkle nepalikite – po pusvalandžio perteklių išpilkite. Laistant geriau nešlapinti gumbo ir lapų. Vandenį pilkite šalia gumbo. Laikantis atsargumo žemę galima drėkinti pilant vandenį į vazono padėklą ir po pusvalandžio išpilant nesusigėrusį. Laistymas „iš apačios“ patogus tada, kai ciklamenai auga mažuose vazonėliuose ir dėl tankių lapų sunku pilti vandenį ant substrato. Kol žydi, juos tręškite silpnu kompleksinių trąšų tirpalu. Tuomet žydėjimas džiugins 1–2 mėnesius.
Po žydėjimo – ramybės periodas
Jei augalas sėkmingai sukrovė visus žiedus ir džiugino spalvomis apie du mėnesius, vėlesni pokyčiai visiškai nerodo, kad jis nyksta. Po žydėjimo ilsisi dauguma ciklamenų. Kai kurie numeta dalį lapų, kartais vos keli lieka žaliuoti. Gelstančius išsukite prie pat gumbo pagrindo. Laistykite saikingai, bet neperdžiovinkite žemės gniužulo. Ramybės periodą ciklamenams geriausia praleisti vėsioje, šviesioje, bet saulės spindulių nepasiekiamoje vietoje. Žemė drėkinama retai, užpilant tik kelis šaukštus vandens.
Po 1–2 mėnesių pamatysite dygstančius naujus lapelius. Tai ramybės periodo pabaiga. Metas ciklameną persodinti ir pradėti gausiau laistyti. Tinkamiausia yra kompostinė žemė ir jos mišiniai. Vazonas turi būti truputį didesnis. Perkeldami augalą stenkitės nepažeisti šaknų, tik atsargiai pakedenkite stipriai susiraizgiusias, pašalinkite didesnę dalį senojo substrato. Naujame vazone pasodinkite taip, kad virš žemės matytųsi ¼–1/3 gumbo. Persodintus ciklamenus gausiai paliekite ir laikykite šviesiame pusšešėlyje. Tręšti pradėkite po persodinimo praėjus 1–2 mėnesiams.
Vasarą ciklamenams labai palankus grynas ir drėgnesnis nei kambario oras, paros temperatūrų kaita. Laikomi pusšešėlyje, nekarštoje vietoje sode ar balkone jie kur kas geriau pasiruošia žydėti nei visą laiką stovėję kambaryje. Rudenėjant trumpėjančios dienos ir vėstantis oras – ciklamenų žydėjimo pradžia. Svarbu nepavėluoti jų perkelti atgal į kambarį, vos pamačius žiedų užuomazgas ir dar esant pakankamai laiko iki šildymo sezono pradžios.
Ar verta auginti iš sėklų?
Parduotuvėse kartais galima rasti ciklamenų sėklų. Dažniausiai jos yra smulkiųjų europinių rūšių, o ne puošnių stambiažiedžių veislių. Auginimas iš sėklų pareikalaus kantrybės. Sėti patariama rudenį ir žiemą į vazonėlius su durpėmis. Sėklos užberiamos plonu smėlio sluoksniu.
Ciklamenų daigeliai ploni ir gležni. Paaugę jie pikuojami, vėliau didesni persodinami į atskirus vazonėlius. Vasarą jaunus ciklamenus reikia saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ir kaitros. O rudenėjant jiems būtina surasti šviesią ir vėsią (apie 12–15 °C) vietą. Neaukštoje temperatūroje ciklamenai vystosi daug geriau nei šilumoje.
Auginant šiltnamiuose, šie augalai žiedus sukrauna praėjus daugiau nei metams nuo sėjos.