• birželio 22 d., Šeštadienis

Nepamilti neįmanoma – vilkdalgiai ir jų auginimas

Barzdotieji vilkdalgiai savo grožiu pakerėjo ne vieną gėlių mylėtoją. Įsigijus vieną kitą augalą ir įsižiūrėjus į juos užsimanai dar bent kelių. Po to – dar daugiau ir dar naujesnių, įdomesnių. Tai jau kolekcijos pradžia. Ir per kelerius metus ji išauga iki kelių šimtų veislių, užima kelis arus žemės.

 

Tokia vilkdalgių auginimo „liga“ serga nemažai Lietuvos gėlininkų, bet tik keletas iš jų išdrįsta eiti toliau – kurti veisles.
Kas paskatina kryžminti gėlių veisles ir ieškoti geriausių sėjinukų? Juk reikia tiek daug kantrybės ir darbo įdėti, rezultatų laukti kelerius metus. Vis dėlto norisi ko nors naujo. Tokio žiedo, kurio nerasite kataloguose ir kaimynų soduose. Kartu tai iššūkis išbandyti gamtos galimybes ir savo sėkmę. Sėkmę todėl, kad tik nedaugelis iš sėklų išaugintų vilkdalgių bus gražesni ir stipresni už savo „tėvus“.
Ilgametė patirtis ir kantrybė gėlininkams būtina. Svarbu žinoti, kuriuo žydėjimo momentu, kuriuo paros laiku ir kaip geriausia apdulkinti žiedus. Kokias tėvines veisles pasirinkti, nes kai kurių žiedai yra sterilūs. Kurie žiedų požymiai yra dominuojantys, o kurie – recesyviniai ir naujose kartose gali neišryškėti.
Naujosios veislės turi būti gražios, sveikos ir skirtis nuo esamų. O tokių juk pasaulyje tūkstančiai. Deja, Lietuvos klimatas nėra pats palankiausias vilkdalgiams. Nemažai labai gražių augalų serga, iššąla žiemą arba prastai žydi. Šiltesnio klimato šalyse gėlininkai negali atrinkti tikrai ištvermingų veislių. Lietuvos gamta išskiria nelabai palankiomis sąlygomis gerai augančius vilkdalgius. Tad gerai augančias, mažiau sergančias ir gausiai žydinčias gėles reikėtų vadinti Lietuvos turtu.


Patarimai vilkdalgių augintojams

*Sodinti vilkdalgius galima nuo ankstyvo pavasario iki vasaros pabaigos. Rugsėjo mėnesį to daryti nepatartina, nes jie gali nespėti prigyti ir per žiemą žūti.
* Prieš sodinimą, jeigu tai daroma vasarą, o ne anksti pavasarį, vilkdalgių lapus reikia nukirpti iki 10 cm ilgio. Šaknis taip pat patrumpiname iki 10 cm.
* Barzdotieji vilkdalgiai sodinami ant duobutėse supiltų kauburėlių. Nuo jų į abi arba tik į vieną pusę padarome griovelius. Ant kiekvieno kauburėlio dedame po šakniastiebį, pakreipdami į pietų pusę. Šaknis paskirstome grioveliuose ir užpilame žeme, apspaudome, palaistome.
* Barzdotieji vilkdalgiai laistomi saikingai, nes nuo per didelės drėgmės gali pradėti pūti šakniastiebiai.
* Vienoje vietoje vilkdalgiai gali augti kelerius metus. Kai kereliai pasidaro dideli, tankūs, juos reikia iškasti, išskirstyti į mažesnius kerelius ir pasodinti kitoje vietoje.
* Barzdotieji vilkdalgiai nemėgsta rūgščios dirvos, ją reikia kalkinti.
* Peržydėjus vilkdalgiams, žiedynkočius reikia nupjauti.
* Rudenį lapus nupjauname, palikdami apie 10 cm ilgio. Barzdotųjų vilkdalgių šakniastiebius, kurie iškilę virš žemės, užberiame žemėmis arba durpėmis. Dauguma žiemoja nedengti, bet atvirose vėjuotose vietose patartina nestorai apkloti eglišakėmis.

 

Trąšos būtinos
Sniegui nutirpus vilkdalgius tręšiame kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais. Geriausia, kai jose kalio (K) yra du kartus daugiau negu azoto (N), o fosforo (P) – per vidurį. Antrą kartą tomis pačiomis trąšomis tręšiame prieš pat žydėjimą. Trečią kartą, po žydėjimo, augalams nebeduodame azotinių trąšų, o tik kalio, fosforo trąšas su mikroelementais. Per didelis azoto kiekis gali sukelti šakniastiebių puvinį.

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 22, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 23:22, leidžiasi 04:00.
  • Mėnulis Ožiaragyje 02:08. Pilnatis
  • Kaributas, Laima, Paulina, Paulinas, Tomas, Inocentas
  • Vasaros saulėgrįža
  • Šaknų diena. Tinkama diena derlių nuimti greitam naudojimui, tręšti, kad vešėtų ir gerai augtų vaisiai. Netinkama diena krūmus retinti, genėti gyvatvores.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius