• birželio 14 d., Šeštadienis

Nepažįstamosios kuprutės: ir sodams, ir balkonams

Jei sodo kaimynas per kiekvieną susitikimą smulkiai pasakoja, kad agurkų šią vasarą užderėjo devynios galybės, tiesiog nėra kur dėti, bet jais nevaišina, kukliai atsakykite: „O mano sode šiais metais gražios kuprutės…“ Ir pasigardžiuokite sukeltu įspūdžiu – jis būtinai bus.

Trumpai apie kuprutes:

*Kuprutės (Cuphea) – šilumą mėgstantys augalai. Vasarą jos geriausiai jaučiasi lauke, kai oro temperatūra 20–25 °C. Žiemai suneškite į patalpas. Palankiausia 12–18 °C šiluma.
*Šie augalai šviesamėgiai.
*Vasarą laistoma gausiai, žiemą – saikingai. Dirvos perdžiūvimas nepageidautinas.
*Kuprutes reikėtų sodinti į derlingą dirvą.
*Šiuos augalus naudinga dažnai purkšti vandeniu.
*Kuprutės dauginamos sėklomis ir auginiais, kurie įsišaknija lengvai.
*Daugiausia žalos augalams gali pridaryti voratinklinės erkutės.

Kuprutės, kartais vadinamos kufėjomis, priskiriamos raudoklinių šeimai. Kuprutės puikiai auga ir gėlynuose, ypač palei takus, ir alpinariumuose. Vis dėlto gražiausiai jos atrodo su kitais vienmečiais augalais konteineriuose ir balkonų dėžėse, kur galima apžiūrėti iš arčiau. Puikią draugiją šioms gėlėms sudarytų lantana, kvapnioji cimbžieda (Plectranthus coleoides), juostuotoji pelargonija, pajūriniai laibeniai, gazanijos, ragilės, lobelijos, bakopos (Sutera cordata).

Rūšių ir veislių įvairovė

Ilgažiedė kuprutė (C. ignea) labai simpatiška. Aukštis – nuo 25 iki 40 cm. Galima formuoti tiesų krūmą arba svyrantį augalą. Ši kuprutė smarkiai šakojasi, intensyviai auga. Lapai žali, maždaug 3 cm ilgio, su šviesia pagrindine gysla. Žiedai maždaug 2 cm ilgio, su pentinu, išauga ant trumpų kotelių iš lapų pažastėlių. Žiedlapių nėra, tik raudonai oranžinės taurelės su baltu pakraščiu ir juodomis žiotimis.

Paprastoji kuprutė (C. hyssopifolia) – iki 35–50 cm aukščio krūmokšnis siaurais smulkiais lapais. Jauni ūgliai apkibę rožinėmis, šviesiai violetinėmis ar baltomis žvaigždutėmis. Žiedai smulkūs, maždaug 1 cm skersmens, su gelsva vamzdiška taurele ir 6 vienodais žiedlapiais. Ši kuprutė nudžiugins nykštukinių medelių mylėtojus.

C. micropetala – 30–40 cm aukščio krūmelis smulkiais siaurais lapais. Smulkūs žiedeliai skleidžiasi vienas po kito, bet ne lapų pažastėlėse, o virš jų. Žiedai geltoni, prie pagrindo skaisčiai raudoni su žalsvomis žiotimis, kuokeliai raudoni.

Spalvingoji kuprutė (C. llavea) išauga 25–35 cm aukščio. Lapai pailgi, tamsiai žali su baltais šereliais pakraščiuose. Skiriamasis šios kuprutės bruožas – žiedai turi tik du viršutinius ryškiai raudonus žiedlapius, o apatinių nėra. Žiedai gana stambūs; taurelės, kurios viršus purpurinis, o apačia žalsva, ilgis yra 2,5 cm.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 14, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:57.
  • Mėnulis teka 00:23, leidžiasi 06:58.
  • Mėnulis Vandenyje 14:00, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Almina, Valerijus, Digna, Bazilijus
  • Gedulo ir vilties diena (vėliava). Pasaulinė kraujo donoro diena.Tarptautinė blogerių diena. Palaimintojo archivyskupo Teifiliaus Matulionio diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius