• rugpjūčio 16 d., Antradienis

Nereiklūs ir puošnūs ožekšniai. II dalis

Tęsiame temą apie daugelio mylimus ir spalvomis žavinčius ožekšnius.

 

 

 

 

 

Vijoklinis ožekšnis

Iš atėjūnų Lietuvoje pats populiariausias yra vijoklinis ožekšnis (E. fortunei), kuris dar visai neseniai buvo vadinamas Fortūno. Jeigu vyktų paties tinkamiausio dekoratyviniams želdynams augalo rinkimai, tai šis ožekšnis, ko gero, laimėtų pirmąją vietą. Kodėl? Dėl keleto savybių, kurių dažniausiai trokšta augintojai. Jis tikrai yra nereiklus – auga ir derlingose, ir nederlingose dirvose. Žinoma, jei vijoklinį ožekšnį pasodinsite į gryną smėlį, nesitikėkite puošnumo. Jis gali augti ir saulėtoje vietoje, ir pavėsyje (tik visiškame pavėsyje ištįs). Šis ožekšnis yra visžalis, todėl nenumeta lapų ir būna dekoratyvus ištisus metus. Jį lengva padauginti, nes šakelės pačios įsišaknija. Augalas gali augti ir kaip vijoklinis, jei turės ant ko vytis ir pasieks kelių metrų aukštį, ir kaip kiliminis, uždengdamas tuščius žemės plotus. Jis atsparus šalčiui ir, nors kartais viena kita šakelė apšąla, pavasarį dar smarkiau atželia. Galima drąsiai genėti, kaip ir daugelį kitų ožekšnių. O svarbiausia –augalas tikrai gražus!

Želdynuose auginamos margalapės veislės, tad, įvertinus vijoklinio ožekšnio nereiklumą ir dekoratyvumą, galima drąsiai jam rašyti dešimtuką. Dažniausiai auginama ‘Emerald Gaiety’ baltai išmargintais lapeliais, ‘Emerald’n Gold’, ‘Sunspot’, ‘Canadale Gold’ gausiai ar šiek tiek geltonai išmargintais lapeliais.

 

Sparnuotasis ožekšnis

Dar želdynuose galima pamatyti sparnuotąjį ožekšnį (E. alatus). Visą savo gražumą jis parodo rudenį ir žiemą, kai augmenijai trūksta linksmesnių spalvų. Šis kukliai vasarą žaliuojantis krūmas, atėjus rudeniui ir grybštelėjus šaltukui, tiesiog užsiliepsnoja – visi lapeliai nusidažo ryškiai raudona spalva, tiksliau raudonai avietiškai rožine. Anglakalbiai jį vadina burning bush, t. y. liepsnojančiu krūmu. Bet tai dar ne viskas! Nebūtų jis ožekšnis, jei rudenį nepasidabintų puošmenomis – ryškiai rožinėmis sėklų dėžutėmis su oranžine sėkla. Kai visas krūmas apkimba miniatiūriniais žibintuvėliais ir šviečia lapų fejerverkai, tiesiog neįmanoma nuo jo atitraukti akių.

Sparnuotasis ožekšnis turi dar vieną slaptą ginklą. Kai vėlyvą rudenį nukrenta puošnieji lapai, išryškėja originalios šakos. Tokiomis šakomis retas augalas gali didžiuotis, nes jos turi kamštines briaunas, tarsi su sparneliais (lotyniškas žodis alatus reiškia ‘sparnuotas’). Dėl sparnelių ši rūšis ir gavo tokį vardą. Tad ir žiemą sparnuotasis ožekšnis yra išskirtinis augalas.

Krūmas savaime auga Tolimuosiuose Rytuose ir siekia 3–5 m aukštį (pas mus toks nebūna). Pavasarį jis, kaip ir daugelis ožekšnių, žydi nedideliais žalsvai gelsvais žiedais. Sparnuotasis ožekšnis nėra itin reiklus, nors geriausiai jaučiasi vidutiniškai drėgnoje ir derlingoje. Jis taip pat gali augti tiek saulėtoje vietoje, tiek daliniame pavėsyje. Kartais šaltomis ir besniegėmis žiemomis apšąla.

Želdynuose auginamos kelios sparnuotojo ožekšnio veislės. ‘Compacta’ krūmeliai mažesni ir tankesni už rūšinio augalo. ‘Blade Runner’ lapai rudenį nusidažo tamsiai raudona spalva, o kamštinės briaunos didesnės nei kitų „sparnuočių“. Vakarų šalyse sodinamos nekarpomos sparnuotojo ožekšnio gyvatvorės, nes vertinamos jo šakelių dekoratyvinės savybės. Per metus puošniosios šakelės paauga apie 10–20 cm. Sparnuotos išaugos susidaro ne ant jaunų, o ant senesnių nei 3 m šakelių. Sparnuotąjį ožekšnį ir ypač jo veislę ‘Compacta’ galima auginti erdviame vazone.

Senovės kinų medicinoje šio augalo sultys buvo vartojamos išoriniams negalavimams gydyti – patinimams, kraujavimams, odos parazitams naikinti. Šiais laikais sparnuotojo ožekšnio vaistinės savybės vis dar nėra gerai ištirtos. Reikia neužmiršti, kad jis, kaip ir kiti ožekšniai, yra nuodingas, tad geriau tik grožėtis, neskinti, neragauti.

 

Kitos rūšys

Želdynuose kartais auginamas žemasis (E. nanus), siauralapis (E. hamiltonianus), gulsčiasis (E. obovatus), japoninis (E. japonicus) ožekšnis ir kitos rūšys, kurios yra retos, nes nėra dekoratyvios arba linkusios nušalti, todėl randamos tik dendrologinėse kolekcijose ir botanikos soduose.

Iš čia plačiau aptartų ožekšnių tikrai verta auginti bent vieną dėl nereiklumo aplinkos sąlygoms arba puošnių vaisių, šakelių ar lapų. Sodinkite juos šalia spygliuočių ir kitų augalų, kurie būna gražūs pavasarį ar vasarą: lanksvų, krūminių sidabražolių, raugerškių. Tuomet ožekšniai atskleis savo grožybes rudenį ir žiemą, kai trūksta spalvų ar išskirtinio akcento kiemui.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugpjūčio 16, antradienis.
  • Saulė teka 05:57, leidžiasi 20:48.
  • Mėnulis teka 22:30, leidžiasi 11:30.
  • Mėnulis Avine, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugpjūčio 12 d.
  • Alvita, Buivydas, Rokas, Jokimas
  • Šv. Rokas, pjūties pabaiga.
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Galima sėti, sodinti gumbinius augalus, tręšti, ravėti. Pjaukite, grėbkite, vartykite, vežkite šieną. Rinkite vaistinius augalus, darykite gydomųjų žolelių pagalves. Purkškite augalus nuo kenkėjų.Valykite rūsio lentynas, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas, patalus, drabužius. Ypač gera diena imti derlių, konservuoti, sandėliuoti.
  • Jei saulei tekant rytuose pasirodo vaivorykštė, greit bus lietaus, o jei vaivorykštė vakaruose, ilgai išsilaikys geras oras.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar auginate arbūzus?

Įvykių kalendorius