• gruodžio 1 d., Penktadienis

Nėriniais papuošti žiedai

Kai blanksta spalvos ir daugelio gėlių žydėjimas baigiasi, ateina nerinių metas. Šios gėlės tik rudenį išleidžia žiedynus ir trumpėjant dienoms parodo visą savo grožį, tarsi linksmai atsisveikindamos iki kito sezono.

 

Auginkite grupėmis

Nerinės visą vasarą būna labai kuklios. Iš pasodintų svogūnėlių išauga ilgi, siauri lyg narcizų lapai. Taip augalai atrodo iki rudens. Šis vaizdas gali atsibosti, jei šalia nebus ko nors gražiai žydinčio, spalvingo ar turinčio kur kas įdomesnę formą.

Ir tik rudenį, kai kitos gėlės būna peržydėjusios ar žiedų mažėja kasdien, nerinės atskleidžia savo grožį. Tarp lapų pasirodo smailios žalios viršūnėlės – žiedynų pumpurai. Augant žiedynkočiams, pumpurai stiebiasi aukštyn ir iškilę virš lapų išsiskleidžia.

Štai kodėl svarbu, kad nuo vasaros pabaigos iki žydėjimo pabaigos nerinės būtų apsaugotos nuo ankstyvų šaknų, stiprių vėjų ir šalto lietaus. Išvadas padaryti lengva – joms tinkamiausi yra balkonai, terasos, uždaros šviesios patalpos.

Vienas augalas niekada nepadarys gero įspūdžio, net būdamas grupėje su kitomis gėlėmis. Nerinės turėtų būti bent 3 ar 5, kad atkreiptų dėmesį ir papuoštų aplinką. Laimei, kiekvienais metais svogūnėliai išaugina po 1–2 dukterinius svogūnėlius, todėl po kelerių metų kupsteliai sutankėja.

Nerinės (Nerine) – Pietų Afrikos augalų gentis, turinti 20–30 rūšių. Plačiausiai auginama grakščioji nerinė (N. bowdenii) ir kelios jos veislės. Rūšies augalų žiedai ryškiai rožiniai, veislių – įvairių atspalvių rožiniai ir balti. Ryškiai raudonai žydi dailioji nerinė (N. sarniensis).

 

Gėlynuose ir vazonuose

Pastebėjau, kad nerinių žydėjimas labai priklauso nuo sodinimo laiko ir vasarą gaunamos šilumos. Jei pavasarį pirkote svogūnėlių ir neskubėjote pasodinti į vazonus kovo mėnesį, tai pirmaisiais metais jos gali išvis nepražysti. Taip yra todėl, kad svogūnėliai lėtai šaknijasi, o dygsta tik išleidę šaknis. Sodinimas namuose į vazonus pačioje pavasario pradžioje ir vėlesnis perkėlimas į nuolatinę vietą – geriausias būdas paspartinti augimą. Svogūnėlių kakleliai turi šiek tiek kyšoti iš žemės. Vazonuose paliekama vietos šaknims – bent 15 cm storio sluoksnį po svogūnėliais.

Nerinės bijo šalnų. Nekilnojamuose lauko vazonuose jas sodinti geriausia balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje, kai substratas ir aplinka jau būna įšilę.

 

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. lapkričio mėnesio numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 1, penktadienis.
  • Saulė teka 08:18, leidžiasi 15:57.
  • Mėnulis teka 19:10, leidžiasi 12:30.
  • Mėnulis Liūte 18:00, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 27 d.
  • Algmina, Butigeidas, Eligijus, Natalija, Aleksandras, Melita, Balys
  • Pasaulinė kovos su AIDS diena.
  • Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, valykite rūsius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus. Palanki diena valyti kraują (dilgėlių arbata), šalinti iš organizmo toksinus, gydyti karpas, nuospaudas.
  • Jei sausas gruodis, tai ir pavasaris bus sausas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius