Noriu auginti šilauoges, ką turiu žinoti?

„Noriu įsiveisti šilauogių. Šeimos poreikiams norėčiau auginti apie 4 krūmus. Kur pirkti, svarbiausia, kaip pasodinti (girdėjau, kad sudėtinga), kaip prižiūrėti?“
Pavasarį ir vasarą vazonuose užaugintus šilauogių sodinukus pardavinėja įvairūs medelynai ir augalų parduotuvės. Jos sodinamos į duobes, pripildytas rūgštaus puraus substrato. Plačiai apie šilauogių veisles, sodinimą ir priežiūrą rašėme „Sodo spalvų“ 2010 Nr. 5, taip pat „Augalų pasaulio“ serijos žurnale „Šilauogės“.
„Prieš šešerius metus pasodinau vyšnaitę. Pavasarį medelis žydi gana gausiai, bet užmezga keletą vaisių, kurie vėliau sudžiūsta ir nukrinta. Kodėl?“
Vyšnaitės neužmezga vaisių, jei yra auginamos rūgščioje žemėje, nėra kito medelio – apdulkintojo, taip pat jei jas pažeidžia kokios nors ligos.
„Planuojame pasisodinti vynuogių. Norėtume sužinoti, kokios veislės tinka mūsų klimatui, kokios atsparios ligoms bei kaip jas prižiūrėti?“
Tai labai platus klausimas. Lietuvoje galima auginti kelias dešimtis vynuogių veislių. Sodinti vynmedžius geriausia pavasarį.
„Pasodinau žemaūges pušis. Dabar kelios iš jų parudavo, ką daryti? Kaip jas atgaivinti?“
Gerai apžiūrėkite: parudavo tik spygliai ar nudžiūvo visa pušelė. Jei pumpurai dar gyvi, viršūnės sprogsta – pušelės gali atsigauti. Pridenkite jas nuo saulės, reguliariai laistykite, bet neperlaistykite. Visai sudžiūvusias belieka išmesti. Juk pasitaiko, kad persodinti augalai neprigyja, nudžiūsta dėl įvairių priežasčių.
„Sodą puola kenkėjai. Atsirado kurklių, sprendžiant pagal landas – jų daug. Daržo neturiu, tik veją ir gėlynus. Kaip juos išnaikinti, jei dirvos purenti neišeina?“
Visiškai išnaikinti kurklius sode sunku – jie gali plisti iš aplinkinių sklypų ar laukų. Šie kenkėjai nemėgsta atskiesto paukščių mėšlo kvapo, gėlyne auginamų serenčių. Sodininkai kurklius gaudo į žemę įkastais stiklainiais su vandeniu, buteliais su alumi.