Nuėmus derlių darbai vėl prasideda II
Tinkamiausias metas vyšnioms
Liepos pabaiga ir rugpjūtis – tinkamiausias metas vyšnių vainikams sutvarkyti. Krūmo ir medžio tipo augalų genėjimas skiriasi, bet šiuo metu svarbiausia įvertinti šakas. Jei vyšnia turi daug nuplikusių šakelių (kai ilgos šakos lieka beveik be lapų), jas būtina patrumpinti iki jaunų žaliuojančių šoninių šakelių. Nebijokite išretinti vainiko – tai tik į naudą. Juk daugiausia žiedinių pumpurų sukrauna 2-5 metų amžiaus šakelės.
Vasaros pabaiga yra palanki kaulavaisių genėjimui. Bet pjaudami storesnes šakas palikite nedidelius kelmelius – jie apsaugos storąsias šakas ir kamieną nuo ligų. Vėliau, kai sudžius (maždaug po metų), juos galima dar patrumpinti ar pašalinti.
Sanitarinis genėjimas
Yra bendros sodo krūmų, net ir dekoratyvinių, genėjimo taisyklės. Lėčiau augantiems vaiskrūmiams (šilauogėms, putinams, melsvauogiams sausmedžiams, aronijoms ir kitiems) jos tiesiog būtinos.
Nuėmus derlių iškerpamos visos lūžusios, ligotos šakos.
Patikrinami kuoliukai, lankai, atramos ir raišteliai – po intensyvaus augimo neišvengiamai teks ką nors taisyti. Ypač pavojinga ilgesniam laikui palikti į žievę įaugusius raištelius, nes dėl to gali apmirti atskira šaka ar visas augalas (nelygu kurioje vietoje suveržtas stiebas).
Nuvalomas dirvos paviršius aplink krūmus. Surenkamos ir iš sodo išnešamos visos nukritusios uogos, nubyrėję lapai.
Dar keli patarimai
Švara ir tvarka reikalinga visur ir visada. Nugenėtų šakų nepalikite sode. Išneškite jas, sudeginkite arba susmulkinkite mulčiui. Paliktos šakų krūvos – tai kenkėjų ir ligų židiniai.
Piktžolės dygsta visą laiką. Nors krūmai sunkiau nustelbiami nei daržovės ar gėlės, bet ir juos reikia apravėti. Ir ne vien dėl to, kad piktžolės subrandins sėklas, plis sode. Augdamos prie vaiskrūmių jos suvartoja dalį trąšų, užtamsina apatines šakas.
Nurovus piktžoves, dirvos paviršius supurenamas negiliai – apie 5 cm, kad nebūtų pažeistos artimiausios šaknys.
Mulčiuoti vaiskrūmius visada verta. Ypač tinka nupjauta vejos žolė.
Nuėmę derlių įvertinkite vaiskrūmių sveikatą – ar nematyti kokių nors ligų ar kenkėjų požymių. Dabar drąsiai galite naudoti insekticidus ir fungicidus. Tik nesupainiokite ligų ar kenkėjų požymių ir nenaudokite visos „chemijos“ iš karto. Pavyzdžiui, jei išdžiūvo kelios serbento šakos, galbūt dėl to kaltos serbentinio stiklasparnio lervos. Jos gyvena šakose, todėl daugumos insekticidų yra nepasiekiamos.