• rugsėjo 26 d., Šeštadienis

Nykštukinės obelys: auginti nėra lengva

Atrodytų, tiek daug privalumų, bet kur šuo pakastas – kodėl tokie naudingi medžiai plačiai nepaplito mūsų soduose? Atsakymą sužinosime, įdėmiai išnagrinėję nykštukinių obelų agrotechniką.

*Žemaūgiai medžiai reiklesni dirvos derlingumui. Be to, jie nori daugiau vandens ir geresnės oro cirkuliacijos.

*Į sodinimo duobes nykštukinėms obelims įdedama puraus pūdinio, sumaišyto su smėliu. Eilėje tarp jų paliekami 2 m tarpai, o tarpueilių plotis turi būti 3 m. Toks sodinimo būdas padeda geriau sulaikyti sniegą, o vasarą susidaro palankesnis mikroklimatas.

*Jeigu jūs planuojate nykštukinį medelį sodinti atskirai, geriausia vieta būtų pietinė arba pietvakarinė sklypo dalis, kad iš šiaurinės pusės nuo šaltų vėjų jį užstotų namas ar kitas statinys.

*Žiema nėra pats geriausias metas nykštukiniams medeliams. Jų tankios lezgelinės šaknys mažiau ištvermingos šalčiui, todėl pomedžius rudenį vertėtų pamulčiuoti durpėmis arba perpuvusiu mėšlu, ne plonesniu kaip 10 cm storio sluoksniu. Kamienus ir stambių skeletinių šakų pagrindus rudenį reikėtų nubaltinti, kad nepažeistų žiemos šalčiai. Jauni medeliai kai kada baltinami naudojant purkštuvą – nupurškiama visa laja. Būtina įsitikinti, kad rudens lietūs nenuplovė dažų, antraip procedūrą teks pakartoti.

*Pavasarį mulčias nuimamas, pomedžiai nuravimi. Juodas pūdymas paliekamas visą medžių gyvavimo laiką.

*Nykštukinės obels gyvenimas yra kur kas trumpesnis už aukštaūgio medžio arba laukinės obels. Ji aktyviai auga 5–7 metus. Ši obelis greitai, kartais jau ateinančiais metais po pasodinimo, pradeda derėti. Bet nedideliam medžiui sunku prikaupti tiek maisto medžiagų, kad pakaktų ir vaisių, ir šakų augimui. Tręšimas per šaknis ir lapus yra didelė pagalba. Nereikėtų pamiršti, kad liepos mėnesį nykštukinės obelaitės ruošiasi ateinančių metų derliui, todėl būtina derinti trešimą kalio ir azoto trąšomis, pavyzdžiui, naudoti srutas arba raugintų piktžolių antpilą. Ypač tiktų dilgėlės, nes jose yra daug mikroelementų.

*Jau po 4–5 metų stabilaus ir gausaus derėjimo reikalingas vidutinis atjauninamasis genėjimas, antraip šie medžiai greitai nustoja augti ir vystytis.

*Nykštukinės obelaitės dažniausiai užmezga per daug vaisių, todėl reikėtų suformuoti stiprias skeletines šakas, o derliui nokstant – jas paremti atramomis.

*Vien į derėjimą susitelkusiu medžiu būtina nuolat rūpintis. Dėl silpnų šaknų obelaitė gali nukentėti net nuo smarkaus vėjo, ypač jei vaisių per daug. Tad sodinant duobės dugne reikėtų įkalti gerą kuolą, kuris medžiui būtų atrama visą gyvenimą.

*Rišant prie atramų reikėtų atsižvelgti į tai, kad nykštukinių medelių žievė yra švelnesnė, storesnė ir sultingesnė nei paprastų. Vielos jokiu būdu negalima dėti tiesiai ant kamieno – būtina pakišti gumos ar panašios medžiagos tarpinę, kad ji neįaugtų į kamieną.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Dirvitas

Sekite mus

Šiandien

  • Rugsėjo 26, šeštadienis.
  • Saulė teka 07:12, leidžiasi 19:08.
  • Mėnulis teka 17:49, leidžiasi 00:15.
  • Mėnulis Vandenyje 09:08, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 24 d.
  • Gražina, Vydenis, Damijonas, Justina (Justė), Kipras
  • Europos kalbų diena. Pasaulinė kontracepcijos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų diena. Galima purenti žemę, ravėti, ruošti žemės mišinius daigams, kuriuos auginsite pavasarį. Remontuokite, valykite, tvarkykite, vėdinkite namus, rūsius ir kitas patalpas. Negalima sėti, sodinti, laistyti.
  • Jei liepos lapai anksti pradeda gelsti, žiema bus ankstyva.

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokiais būdais ruošiate daugiausia atsargų žiemai?

Įvykių kalendorius