Olandiškos krosnys
2018 m. 30 spalio d.
Olandiška krosnis – neabejotinai vienas iš geriausių, jei ne pats geriausias, šildymo medžio malkomis arba anglimi įrenginių. Tai – daugiakanalė lėto degimo krosnis su vertikalia dūmų apytaka. Šios krosnys sėkmingai naudojamos nuo XV amžiaus iki pat šių dienų. Tarp įvairių teigiamų olandiškos krosnies savybių pagrindinė yra galimybė pasistatyti ją žmogui savo rankomis, net jeigu jis nėra susipažinęs su krosnių statybos darbais.

Olandiškos krosnies konstrukcija formavosi Kolumbo laikais. XVIII amžiuje krosnis jau buvo naudojama visur, o XIX amžiuje tapo dominuojanti. Tokia savo klasėje ji išliko iki šiol; ji puikiai dera turtingame bei saikingesniame interjere.
Klimatas Olandijoje žiemos metu labai permainingas – pliusinę temperatūrą atlydžio metu gali pakeisti staigus atšalimas. Tačiau apskritai žiemos, palyginus, švelnios. Todėl buvo reikalinga krosnis, kuri greitai įkaisdavo su nedideliu kuro kiekiu: tai buvo galima pasiekti formuojant kuo didesnį vidinių dūmų kanalų paviršių.
Dėl ploto trūkumo miesto namai būdavo statomi aukšti. Penkių šešių aukštų statiniai dar XV a. Olandijoje nieko nestebino. Tačiau betono perdangų tada nebūdavo, todėl krosnys turėdavo būti lengvos, jų statyboms reikėję sunaudoti mažai medžiagų. Neretai krosnys, didinant dūmų kanalų ilgį, buvo statomos per du ir net tris namo aukštus.
Tekstas – VYTAUTO MANKEVIČIAUS.
Visą straipsnį rasite žurnalo „Mano sodyba“ spalio numeryje.