• liepos 3 d., Penktadienis

Organinių trąšų poveikis ir kokybė

Skirtingų organinių trąšų cheminė sudėtis skiriasi. Įvairių gyvulių mėšlo cheminė sudėtis taip pat nevienoda, priklauso nuo daugelio veiksnių (pašaro, kaupimo ir laikymo būdų bei kt.). Kokybę geriausiai rodo anglies ir azoto santykis. Šviežiame mėšle jis yra 30 : 1, o perpuvusiame – 20 : 1. Amoniakinio azoto daugiausia vištų ir kiaulių mėšle. Visos organinės trąšos dirvą ir augalus praturtina nemažu kiekiu kalio, fosforo, magnio, kalcio, mikroelementų (geležies, cinko, mangano, vario, boro, molibdeno). Tręšiant galvijų mėšlu, kiaulių srutomis, kalcio į dirvą patenka nedaug. Daugiau šios medžiagos yra vištų, kalakutų mėšle. Arklių ir avių mėšlas sausesnis, greičiau įkaista.

Nuo anglies ir azoto santykio trąšose priklauso ir mineralizacijos proceso trukmė. Galvijų mėšlas (C : N= 30 : 1) pūva lėtai, todėl azotą ir kitas medžiagas augalai gali pasisavinti tik praėjus 7–8 mėnesiams. Jis įterpiamas į dirvą rudenį. Šviežiu mėšlu tręšti bulves, ypač auginamas lengvesnėse dirvose, pavasarį, prieš pat sodinimą, galima, tačiau nauda bus menkesnė, jos gaus tik dalį maisto medžiagų. Be to, važinėjant po arimą suslegiamas dirvožemis.

1 m2 dirvos reikia apie 5–7 kg mėšlo. Į lengvą dirvą jo įterpti galima daugiau, į sunkesnę – mažiau. Mažiausiai mėšlo reikia durpiniams dirvožemiams. Šias trąšas reikia vienodai, nepaliekant tuščių lopinių, paskleisti ir tuojau įterpti. Iš iškratyto mėšlo sausu oru per dieną gali išgaruoti visas dujinis amoniakinis azotas. Sunkesnėse dirvose jį geriausia apkasti arba aparti 5–15 cm, o lengvesnėse – iki 20 cm gyliu. Tuomet mėšlas ne taip greitai supūva, mažiau išplaunamas. Lengvose priesmėlio dirvose teigiamas mėšlo ir kitų organinių trąšų poveikis jaučiamas 2–3, sunkesnėse molingose – 3–4 metus. Per 2–4 metus augalai sunaudoja 25–35 proc. azoto ir fosforo, 45–70 proc. kalio. Mėšlo fosforą augalai geriau panaudoja nei esantį mineralinėse trąšose.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Makita

Šiandien

  • Liepos 3, penktadienis.
  • Saulė teka 04:48, leidžiasi 21:57.
  • Mėnulis teka 20:28, leidžiasi 03:09.
  • Mėnulis Šaulyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis birželio 28 d
  • Anatolijus, Rytis, Liudmina, Vaidilas
  • Tarptautinė diena be plastikinių maišelių.
  • Vaisių diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti virš žemės vaisius vedančias daržoves, vijoklinius augalus, vazonuose augančius medžius, skiepyti (akiuoti) vaismedžius. Auginiais dauginkite vaiskrūmius. Imkite derlių greitam vartojimui. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Šaldykite vaisius, daržoves. Rinkite vaistinių augalų vaisius. Nepalanki diena sėti, sodinti salotas, ravėti, ruošti malkas.
  • Jei akmuo rytą aprasojęs – dieną lis.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Iš kokio medžio medienos pagaminti plautai Jūsų pirtyje?

Įvykių kalendorius