Paaukštintoms lysvėms – augalams draugiškas aliejus
Paaukštintos lysvės jau seniai nėra naujiena, bet pastaraisiais metais jos išgyvena tikrą bumą. Galima įsigyti metalinių, plastikinių, medinių rėmų – kiekvienas renkasi pagal savo skonį ir finansines galimybes.
Paaukštintų lysvių privalumai
*Daugiau estetikos. Dėl paplitusios nuomonės, kad daržas nėra sklypo pažiba, jį stengiamasi įrengti atokiau nuo svetimų akių. Paaukštintos lysvės sukelia priešingą efektą – sodui suteikia harmonijos, tvarkos. Įrengus tokią lysvę prie pavėsinės, labai patogu išsirauti ten augančių krapų ar svogūnų. Tarp daržovių įterpus vienmečių gėlių, daržas taps tikra puošmena.
*Mažiau darbo. Įrengti lysvę – nelengvas darbas. Juk apačioje reikia pridėti šakų, kartono, užpilti derlingos žemės, o jei dirva molėta – pakankamą drenažinės medžiagos sluoksnį. Vargas atsiperka vėliau – kasimą galima pakeisti giliu purenimu ir nereikia judinti tarplysvių. Juos galima užsėti žolear užpilti skalda. Sumažėjus dirbamam plotui, mažėja ir darbų apimtys.
*Ankstyvesnis derlius. Paaukštintos lysvės greičiau įšyla, tad anksčiau galime mėgautis pavasarinėmis daržovėmis: svogūnų laiškais, ridikėliais, salotomis, krapais.
*Išteklių taupymas. Tręšimas, laistymas – būtini daržovių priežiūros darbai reikalauja nemažų išlaidų. Įrengus modernias lysves, laistomos ir tręšiamos tik jose augančios daržovės, lengviau kontroliuojami ištekliai. Mulčiuojant įprastas lysves, organinių medžiagų prireikia daugiau – jos pasklinda ir į tarplysvuis, ardydamos harmoniją – daržas pradeda atrodyti netvarkingai. Paaukštintose lysvėse augančioms daržovėms reikės mažiau mulčio, jį patogiau paskleisti.
*Patogesnis darbas. Ne paslaptis, kad daržininkams dažnai paskausta ir kojos, ir nugara. Įrengus paaukštintas lysves, dirbti būna daug patogiau. Tarp jų palikus didesnius tarpus, galima ravėti sėdint ant suoliuko – nereikia lenkti nugaros. Darbo patogumas labai priklauso nuo lysvės aukščio, bet aukštesnė nei 30 cm greitai perdžiūva, tad ją reikia dažniau laistyti. Jei lysvių rėmai pagaminti iš storesnių lentų, o viršuje prikaltas platesnis apvadas, galima tiesiog atsisėsti ant krašto ir jaustis kaip Dievo užantyje.
Ar racionalu naudoti medinį lysvės rėmą?
Yra daug nagingų sodininkų, kurie, pažiūrėję į rinkoje esančių gaminių kainas, nusprendžia lysvių rėmus susikalti patys. Dažname ūkyje yra šviesios akimirkos laukiančių medinių lentų, kurios puikiai tinka, o ir antrinis panaudojimas, tvarumas – ne paskutinėje vietoje. Stabdo vienas niuansas – medis greitai pūva, o tepti jį cheminiais antiseptikais, dažyti – prastas sumanymas. Gal galima medienos irimą pristabdyti nekenksmingomis priemonėmis?
„Tikkurila akademijos“ vadovas Rokas Vičkus medines paaukštintų lysvių konstrukcijas siūlo aliejuoti. „Tikkurila Patio Verso“ aliejus pagamintas natūralių aliejų pagrindu, yra netoksiškas ir rekomenduojamas medinėms lysvėms, augalų auginimo dėžėms ir medinėms šiltnamių konstrukcijoms. Galima aliejuoti tiek išorinę, tiek vidinę paaukštintos lysvės pusę. Bet norint geriau apsaugoti medieną ir išvengti vandens su gruntu (juodžemiu) skverbimasi per lentų tarpus, rekomenduojama vidinę pusę iškloti poilietilenu.
„Tikkurila Patio Verso“ saugo medieną nuo drėgmės, purvo ir neleidžia jai skilinėti. Aliejus gamykloje tonuojamas keturiomis spalvomis – žalia, ruda, pilka ir juoda. Tai suteikia galimybę lysves spalviškai priderinti prie aplinkos.
Aliejavimo procesas, kaip ir paruošimas, nėra sudėtingas. Naują, švarią medieną galime aliejuoti iš karto. Jei mediena yra senesnė ir (ar) jau buvo aliejuota, lengvai pašlifuojame (rankiniu būdu arba, pavyzdžiui, ekscentriniu šlifuokliu) ir aliejuojame. Dengiamas paviršius turi būti švarus ir sausas. Medienos drėgnis negali viršyti 20 proc., nes šlapia ji nesugeria aliejaus ir šis lėtai džiūsta. Prieš naudodami aliejų gerai išmaišykite, dar kartą permaišykite dengdami. Denkite teptuku ar kempine, gerai įtrinkite, kad aliejus vienodai įsigertų į medieną. Nesusigėrusį nuvalykite. Juo tolygiai padenkite visą lentą nedarydami pertraukų, kad spalva būtų vienoda. Užtenka padengti vienu sluoksniu. Aliejuotą paviršių galima liesti po kelių valandų (esant normalioms sąlygoms). Džiūvimo trukmė priklauso nuo medienos akytumo ir sunaudoto aliejaus kiekio. Aplinkos temperatūra aliejuojant ir dangai džiūstant turi būti ne mažesnė kaip 5 °C, santykinis oro drėgnis – neviršyti 80 proc.
Aliejus „Patio Verso“ turi labai silpną kvapą. Tačiau jei dirbsite patalpose, gamintojas rekomenduoja pasirūpinti gera ventiliacija.
Nuolat atmosferos veikiamą paviršių rekomenduojama iš naujo aliejuoti kasmet.
Jei prieš aliejavimą ar jį atliekant kiltų klausimų, skambinkite „Tikkurila akademijos“ nemokamos konsultacijų linijos telefonu 8 800 00 018.