• lapkričio 29 d., Sekmadienis

Patogus takas

Koks turi būti sodo takas? Visų pirma juo turi būti patogu eiti, jame neturėtų užsilaikyti vanduo, jis turėtų būti atsparus šalčiui, vandeniui ir druskai, taip pat neturėtų trupėti ir nusitrinti. Rinktis medžiagą būsimam takui ar sodo aikštelei – sudėtinga: variantų pasirinkimas – itin didelis. Prieš apsispręsdami, išsiaiškinkite pagrindinius įvairių dangų privalumus ir trūkumus.

Patvariausios medžiagos, nebijančios nei laiko, nei neigiamų aplinkos sąlygų – akmuo, keramika – kartu yra ir brangiausios. Tačiau jos yra nepakeičiamos tose vietose, kur dažnai vaikštome, statome sodo baldus. Pigesnių medžiagų paviršiai nėra tokie atsparūs laiko tėkmei – iš jų galime įrengti rečiau lankomus takelius.

Takai ir aikštelės turi derėti su namo sienomis ir sodu. Trinkelių, plytelių ar medinių lentelių raštai ir spalvos turi harmoningai įsilieti į sodo žalumą, kad netaptų ryškia dominante.

 

Ką pasirinkti?

Akmuo. Granitas, bazaltas – tai labai patvarios ir elegantiškos medžiagos. Nors jos skiriasi spalvomis ir faktūromis, būdamos natūralios, tinka bet kokio tipo augalijos kompanijai. Šiek tiek mažiau patvarūs akmenys – smiltainis ir kalkakmenis – turi kelis trūkumus: juos labai mėgsta samanos, taip pat jie linkę papilkėti ar pažaliuoti. Laimei, yra specialių impregnantų, kurie apsaugo akmens paviršių nuo drėgmės, samanų, šalčio, riebalų, pelėsių formavimosi bei UV spindulių poveikio. Tai palengvina paviršiaus priežiūrą – neleidžiant įsiskverbti skysčiams, lengvai pašalinamos įvairios kilmės dėmės.

Parduodamos ir iš natūralaus akmens pagamintos trinkelės, plokščios plytelės ar tiesiog įvairių formų skaldyti akmenys. Geriau rinktis nešlifuoto akmens gaminius, nes lygų paviršių turintys yra slidūs po lietaus ir susidarius ledui. Žinoma, tokius gaminius sudėtingiau išlaikyti švarius, tačiau jais daug saugiau vaikščioti.

Akmenines plyteles galima dėlioti vieną greta kitos kaip mozaiką, pavyzdžiui, takelyje, vedančiame nuo vartelių link paradinių durų, arba komponuoti laisva tvarka, paliekant gana didelius tarpus, pavyzdžiui, įrengiant aikštelę prie terasos. Didesni tarpai tarp plytų užberiami žvyru, skalda, medžių žieve, taip pat juose galima pasėti žolę, pasodinti kiliminių, mindymui atsparių daugiamečių augalų.

 

Tekstas – Onos Daujotienės. Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ birželio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Sekite mus

Šiandien

  • Lapkričio 29, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:15, leidžiasi 15:59.
  • Mėnulis teka 15:43, leidžiasi 06:54.
  • Mėnulis Dvyniuose 18:16, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis lapkričio 22 d.
  • Butvydė, Daujotas, Iminė.
  • Draugo diena. Tarptautinė solidarumo su Palestinos tauta diena. Advento pradžia.
  • Žiedų dienos. Tinkamas metas sėti iš žiemos gėles (jei nešąla), persodinti kambarinius augalus. Netinkamas metas augalus laistyti, tręšti, vaistinius augalus džiovinti, sandėliuoti.
  • Mįslė: Daug dantų turi, bet nieko nevalgo, kas ? (šukos)

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ką naudosite dengti augalams žiemai?

Įvykių kalendorius