• birželio 15 d., Sekmadienis

Pavojingiausios šiltnamio augalų ligos ir kaip jų išvengti?

Šiltnamis, kuriame auginame daržoves, prieskoninius ir dekoratyvinius augalus, gėles yra palanki terpė ligų sukėlėjams ir kenkėjams. Sąlygos jiems daugintis, plisti idealios – tankiai auga augalai, užtenka šilumos ir drėgmės, puikios sąlygos žiemoti. Žaladariai gana lengvai čia patenka su oro srovėmis, žeme, vandeniu, bet paskui sunkiai „išprašomi“.


 

 

Pavojus visai šalia

 

Su oro srovėmis į šiltnamį prasiskverbia ligų sukėlėjų grybų sporos. Su laistomu vandeniu, ypač iš atvirų telkinių, gali patekti patogeninių bakterijų, grybų, virusų. Didelė dalis infekcijos nuolat slypi žemėje, jei ši nekeičiama keletą metų. Šalia šiltnamio ar net jo viduje augantys, atrodytų, nekalti dekoratyviniai augalai gali būti virusinių ligų, nematodų atsiradimo priežastis.

Dažnai patys nė neįtardami užkratą ir kenkėjus įnešame su sėklomis, daigais, sodinukais, nešvariais įrankiais, padėklais, avalyne, pirštinėmis, darbiniais drabužiais ir pan. Styrančios neuždengtos augalinių liekanų krūvos taip pat yra pavojingas infekcijos šaltinis. Jei rudenį nespėjome sutvarkyti ir išvalyti šiltnamio, naują sezoną pradėsime rizikuodami, kad mūsų augalus alins ligos ir kenkėjai. Daugelis jų peržiemoja dirvoje, kur patenka nuo užkrėstų liekanų.

 

 

 

Pavojingiausios ligos

 

Pavojingiausios šiltnamio augalų ligos yra šaknų ir pašaknio puviniai. Atsižvelgiant į susirgusio augalo amžių, ligos sukėlėją ir požymius, jos dar vadinamos diegavirtėmis, juodąja kojele, juoduoju šaknies puviniu, vytuliu, pašaknio bei šaknų puviniais. Šias ligas sukelia patogeniniai dirvos mikroorganizmai – grybai ir bakterijos. Jais augalai gali apsikrėsti įvairiais augimo tarpsniais: nuo sėklų dygimo iki derėjimo.

Diegavirtę, arba juodąją kojelę, dažniausiai sukelia Pythium, Aphanomyces, Phytophthora ir kitų genčių patogeniniai grybai. Sukėlėjai gyvena dirvoje ar daigyno žemėje, jų sporos gyvybingos gali išlikti kelerius metus. Liga serga daugelis daržovių ir dekoratyvinių augalų daigų. Ji pažeidžia šaknies kaklelį. Šis paruduoja arba pajuosta, suplonėja, pradeda pūti. Galiausiai augalai žūsta. Liga dažniausiai pradeda plisti tik sudygus daigams, labiau vėsiu oru. Palankios sąlygos susidaro rūgščioje, per daug drėgnoje žemėje, kai augalai susodinti labai tankiai.

Ligos išvengti galima ne tik dezinfekuojant daigynų žemę, bet ir laikantis elementarių agrotechnikos taisyklių. Beicuotos sėklos yra atsparesnės patogenams. Bet net ir beicavimas ar kitų apsaugos produktų naudojimas neapsaugos nuo nelaimių, jei sėklas sėsime ar daigus sodinsime į šaltą, drėgną dirvą, laistysime šaltu vandeniu. Labiau sirgti linkę azotu pertręšti, ištįsę, nepakankamai apšviestoje vietoje augantys ar skurstantys augalai.

Šaknų puviniai dažniausiai pražudo jau derančius augalus. Juos sukelia patogeniniai mikroorganizmai, kurie, peržiemoję augalų liekanose, labai užkrečia šiltnamio žemę. Vieni dažniausių yra Fusarium genties grybai.

 

Pirmieji ligos požymiai pastebimi stiebo apatinėje dalyje, prie žemės paviršiaus. Nekrotinės dėmės apjuosia ne tik pamatinę dalį, bet ir šaknis. Pagrindinė šaknis pasidaro tamsiai ruda, trūkinėja, pūva. Esant didelei drėgmei pažeistose vietose susiformuoja rausvai rudos grybo apnašos. Apatiniai lapai apvysta, palaipsniui gelsta ir džiūsta, o likus 3–4 dienoms iki augalų žuvimo, saulėtą dieną, nuleipsta.

Ypač smarkiai nukenčia agurkai, augantys nepalankiomis sąlygomis, kai žemės temperatūra nukrinta žemiau kaip 16 °C arba pakyla per 28–30 °C. Per didelė drėgmė, laistant nuolat ant stiebų patenkantis vanduo sukelia šaknų ir apatinės stiebo dalies puvinius.

 

Tekstas



Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 15 d., sekmadienis
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58
  • Mėnulis teka 00:44, leidžiasi 08:24
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Jolanta, Vitas, Tanvilas, Krescencija, Burgailė
  • Okupacijos ir genocido diena (vėliava). Švč. Trejybės diena. Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Alytaus miesto diena. Pasaulinė vėjo diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius