• spalio 5 d., Trečiadienis

Pergolių pavėsyje

Pergolės – tai pirmiausia tvirta atrama įvairiausioms, gausią lapiją išauginančioms lianoms. Tinkamai suprojektuotos ir pagamintos, jos tampa labai įdomiu sodo architektūros elementu.

 

 

Paremdami papuoškime

Paprasčiausia pergolė yra sudaryta iš dviejų stačių stulpų eilių, kurių viršutinėje dalyje yra pritvirtintos horizontalios sijos ar kartys. Visuma sudaro lyg nedidelį tunelį. Dažnai pagrindinė pergolės konstrukcija yra papildoma ažūriniais elementais. Šilto klimato kraštuose pergolės statytos šalia vinguriuojančių takelių ar pagrindinio sodo tako. Tankiomis lianomis apžėlusios pergolės būdavęs puikus prieglobstis praeiviui, galintis paslėpti nuo kaitrių saulės spindulių. Pas mus jos dažniausiai statomos tik sodui papuošti ir kaip atramos lianoms.

Kita atramų lianoms rūšis yra treliažai – pavienės ažūrinės sienelės, kartais viršuje turinčios papildomų trumpų skersinių lentelių. Retkarčiais pergolės statomos tarp vartelių ir įėjimo į namą ar netoli terasos. O štai treliažais galima atskirti (iš vienos ar iš kelių pusių) poilsio vietelę ar kokį nors gražų sodo fragmentą. Jais taip pat galima paslėpti nelabai išvaizdžias, bet reikalingas vietas, pavyzdžiui, komposto krūvą ar namelį sodo įrankiams.

Palyginti su paprastai keliašlaičiais pavėsinės stogų variantais, pergolės stogas dažniausiai daromas tiesus, kartais šiek tiek lenktos formos. Kitas išskirtinis pergolėms būdingas bruožas – ant stogo įtvirtintos skersinės sijos šiek tiek išsikiša už jo perimetro.

 

Tekstas – Onos Daujotienės. Nuotrauka – Shutterstock.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2020 m. rugpjūčio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 5 d., trečiadienis
  • Saulė teka 07:29, leidžiasi 18:44.
  • Mėnulis teka 17:56, leidžiasi 00:32.
  • Mėnulis Vandenyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 3 d.
  • Donata, Gilda, Palemonas, Placidas, Edvinas
  • Tarptautinė mokytojų diena.
  • Žiedų diena. Purenkite dirvožemį, ravėkite, ruoškite žemės mišinius daigams, kuriuose auginsite daigus pavasarį. Grėbstykite lapus. Balinkite vaismedžius. Iš vandentiekio išleiskite vandenį. Remontuokite, valykite, tvarkykite, vėdinkite namus, rūsius ir kitas patalpas. Nepalanki diena sėti, sodinti, laistyti.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius